Artykuły

Katowice. Ars Cameralis, Witkacy i Schulz

W jesienne wieczory fajnie jest z książką i kubkiem gorącej herbaty zaszyć się w domu. Ale równie fajne wydają się proponowane przez katowickie instytucje kultury wydarzenia. Wstańcie więc z kanap i wyruszcie w miasto.

Cały czas trwa festiwal Ars Cameralis, który w piątek (17 listopada) w ramach Zderzeń Literackich w Rialcie proponuje spotkanie z uznanymi powieściopisarzami. Spotkają się z nimi Szymon Kloska i Wawrzyniec Brzozowski. Pierwszy z nich to Kanadyjczyk Patrick Dewitt, autor "Braci Sisters", jednej z najgłośniejszych powieści roku 2011.

Gratką dla czytelników będzie także obecność na spotkaniu pochodzącego z Luksemburga Jeana Portante, który opublikował przeszło 40 książek. Do jego najważniejszych powieści należą "Mrs Haroy ou la mémoire de la baleine" z 1993 roku oraz "L'Architecture des temps instables" z 2015. Wstęp wolny.

Witkacowskie asymetrie

Z kolei Silesia-Film, Muzeum Historii Katowic oraz Instytut Witkacego z Warszawy zapraszają na dwudniową "orgię intelektualną" pod hasłem "Pożegnanie jesieni - witkacowskie asymetrie". Rozpocznie się ona w MHK o godz. 16 otwarciem wystawy jesiennych portretów Witkacego, a później kuratorka Natalia Kruszyna wygłosi wykład "Pałam chęcią rysowania jej Asymetrji". Wieczorem w kinoteatrze Rialto (godz. 19) zaplanowano spektakl Teatru Łaźnia Nowa z Krakowa - "Matkę Gyubala Wahazara".

W niedzielę po obiedzie warto ponownie zajrzeć do Rialta. W planach jest wykład profesora Janusza Deglera "Pożegnanie jesieni w zwierciadle krytyki" (godz. 16), dyskusja o pisarzu "Dialektyka bydlęcej metafizyki" (godz. 17.30) oraz (godz. 19.30) pokaz filmu "Pożegnanie jesieni" w reż. Mariusza Trelińskiego. Bilety: 15 i 25 zł.

Wspomnienie o Bruno Schulzu

Również w niedzielę warto wybrać się do Kosmosu. Tego dnia przypada 75. rocznica śmierci i 125. rocznica urodzin Brunona Schulza, kolejnego wielkiego artysty epoki międzywojnia. Z tej okazji ponad sto kin na świecie wspomina go projekcjami filmów związanych z osobą autora "Sklepów cynamonowych". Katowicki Kosmos przyłącza się do tych obchodów. O godz. 17 wyświetlony tam zostanie film dokumentalny Adama Sikory, składający się z kilku równoległych narracji, które tworzą rozmowy z osobami znającymi Schulza. Reżyser będzie gościem spotkania (o godz. 18.15), w którym udział wezmą także prof. Agnieszka Nęcka i prof. Józef Olejniczak.

O godz. 19.15 będzie można zobaczyć fascynujący dokument o ukrytych pod warstwą tynku freskach, które Schulz malował prawdopodobnie w ostatnich tygodniach życia. "Odnaleźć obraz" ukazuje niezwykłą historię odnalezienia tych fresków i wywiezienia ich do Jerozolimy. A o godz. 21.10 wyświetlona zostanie animacja braci Quay inspirowana słynną "Ulicą krokodyli". Bilety: 12 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji