Artykuły

Kraków. "Norma" Vincenzo Belliniego na deskach Opery Krakowskiej

Premierowy spektakl opery "Norma" Vincenzo Belliniego w reżyserii Laco Adamika odbędzie się w piątek na deskach Opery Krakowskiej. Sopranowa partia tytułowej postaci - Normy uznawana jest za najtrudniejszą w całym repertuarze operowym.

- Dwa miesiące ciężko pracowaliśmy nad tą operą, bo próbowaliśmy się "dokopać" do jej pierwotnej stylistyki - tak by nie zmieniać sensu oryginału. W ten sposób kontynuuję pewien mój eksperyment - robię operę tak, jak jest napisana, a nie szukam w niej siebie i nie staram się na siłę "robić wszystko inaczej" - powiedział PAP reżyser spektaklu Laco Adamik.

Autorka scenografii Barbara Kędzierska zwróciła uwagę, że widzowie nie zobaczą na scenie przestrzeni do końca określonej. -Pokazujemy te uniwersalne elementy, które pozostają z każdej, nawet ginącej cywilizacji - tradycja, kultura i umiłowanie piękna - podkreśliła.

Adamik podkreślił, że - z wiekiem docenia specyfikę gatunku operowego jako czegoś wyjątkowego w całej kulturze i cywilizacji, bo opera to teatr, który wymaga pokory i ascetyzmu, ponieważ historia literacka to zaledwie jeden z jej składowych elementów, a najważniejsza jest muzyka.

Jak czytamy na stronie Opery Krakowskiej, każda ze śpiewaczek pragnie wystąpić jako Norma, choć partia ma opinię "morderczyni sopranów". Sięgają po nią tylko najlepsze głosy. W spektaklu Opery Krakowskiej rola Normy przypadła czołowej sopranistce krakowskiego zespołu Katarzynie Oleś-Blacha. W partii tej zobaczymy także Karinę Skrzeszewską.

W pozostałych rolach usłyszymy: Paolo Lardizzone i Arnolda Rutkowskiego (Pollione), Agnieszkę Cząstkę, Monikę Korybalską (Adalgisa), Wołodymyra Pańkiwa, Szymona Kobylińskiego (Oroveso), Darię Proszek, Agatę Dembską-Kornagę (Clotilde), Krzysztofa Kozarka, Jarosława Bieleckiego (Flavio). Artystom towarzyszyć będzie Balet, Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Autorką kostiumów jest Maria Balcerek.

Akcja "Normy" rozgrywa sie w starożytnej Galii, w trakcie jej podboju przez Rzymian, w pierwszym wieku naszej ery. Światowa premiera opery Belliniego odbyła się w mediolańskiej La Scali w roku 1831.

W Krakowie spektakle prezentowane będą publiczności do końca października. To drugie wystawienie tej opery w Krakowie, po 15 latach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji