Artykuły

Warszawa. Prezydent do Jana Kantego Pawluśkiewicza: pana dzieła wzbogacają polską kulturę

Dziękuję za Pana działalność kompozytorską, która już od półwiecza wzbogaca polską kulturę o dzieła oryginalne i nowatorskie - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Jana Kantego Pawluśkiewicza z okazji jego 75. urodzin. Melomani cenią w Pańskich dziełach zadumę - dodał.

Jan Kanty Pawluśkiewicz kończy 13 października 75 lat; obchodzi w tym roku także 50-lecie pracy twórczej.

Prezydent w liście do jubilata, opublikowanym w piątek na stronie Kancelarii Prezydenta, wyraził uznanie dla jego imponujących dokonań artystycznych. "Dziękuję za Pana działalność kompozytorską, która już od półwiecza wzbogaca polską kulturę o dzieła oryginalne i nowatorskie" - podkreślił Duda.

Prezydent przypomniał, że Jan Kanty Pawluśkiewicz jako współzałożyciel zespołu Anawa tworzył "muzykę niepokorną", przełamującą zastane konwencje. "Zawsze dbał Pan o to, by wysokiej klasy poezji towarzyszyły dźwięki wzmacniające siłę przekazu. Dzięki temu powstały piękne, niezapomniane utwory, jak subtelna i romantyczna +Niepewność+ czy znakomita pieśń +Świecie nasz+, która urzeka nowoczesną harmonią" - podkreślił Duda.

Według prezydenta, "wspaniałym przykładem integralności muzyki i słowa" jest poemat symfoniczny "Harfy Papuszy" Pawluśkiewicza: "pełen nostalgii, refleksji i autentycznej wrażliwości".

"Nie sposób też nie wspomnieć o Pana osiągnięciach w dziedzinie muzyki pisanej z myślą o teatrze i kinie. Wszyscy mamy w pamięci sceny filmowe, które przemawiają do nas jeszcze silniej dzięki Pana poruszającym kompozycjom" - dodał.

"Melomani cenią w Pańskich dziełach zadumę oraz głęboki namysł nad miejscem człowieka w świecie" - podkreślił Duda i przywołał w tym kontekście oratorium "Nieszpory Ludźmierskie". W ocenie prezydenta jest ono "doskonałym przykładem utworu łączącego wiele tradycji i stylów muzycznych". "W tym tak ważny dla Pana folklor góralski. To kolejny dowód Pana wyjątkowego talentu" - dodał prezydent.

Jan Kanty Pawluśkiewicz urodził się 13 października w 1942 r. w Nowym Targu; jest kompozytorem, twórcą muzyki filmowej i teatralnej. Słynną grupę Anawa współtworzył wraz z Markiem Grechutą. Przez lata związany był m.in. z Piwnicą pod Baranami. Piosenki z jego muzyką w wykonaniu Grechuty i innych wybitnych artystów były wielokrotnie nagradzane, m.in. na Studenckim Festiwalu Piosenki i Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Pawluśkiewicz zajmuje się także malarstwem. Opracował własną, oryginalną technikę, którą nazwał "żel-art".

Z okazji jubileuszu kompozytora w sobotę w Krakowie zostanie wykonane jego dzieło - oratoryjny utwór "Pieśni doliny Jozafata", napisany na chór, orkiestrę symfoniczną i solistów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji