Artykuły

Radom. Maja Komorowska w Muzeum Gombrowicza

W niedzielę we Wsoli Maja Komorowska odczyta fragmenty "Pamiętnika..." Mirona Białoszewskiego. Dopiero niedawno ukazało się jego pełne, nieocenzurowane wydanie. Organizatorzy zapewniają bezpłatny przejazd

Z perspektywy cywila, bez zbędnych gloryfikacji. To cała magia, którą kryje w sobie jedna z najważniejszych książek w historii polskiej literatury autorstwa Mirona Białoszewskiego. "Pamiętnik z powstania warszawskiego" długo czekał na "odcenzurowanie". Pierwsze wydanie z 1970 r., zostało dosyć mocno okrojone i pozbawione wyjaśnień i reporterskich opisów autora.

Kilka dni po 73. rocznicy kapitulacji Powstania Warszawskiego, Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza na ważne wydarzenie. Maja Komorowska odczyta we Wsoli fragmenty "Pamiętnika...".

"Ta przejmująca książka opowiada o losach ludności cywilnej w ogarniętej powstaniem Warszawie. W niezwykle szczery i pozbawiony martyrologicznego patosu sposób pokazuje losy tych, którzy w walczącej Warszawie ponieśli ofiarę największą i ginęli najliczniej. Białoszewski nie oszczędza nikogo, nic więc dziwnego, że jego demitologizująca historię powieść nie pasowała do kolejnych polityk historycznych. Jej pełne, nieocenzurowane wydanie ukazało się dopiero niedawno" - piszą organizatorzy. Tekst zostanie wzbogacony o komentarz Tadeusza Sobolewskiego, wybitnego krytyka i znawcę twórczości oraz biografii Białoszewskiego. W drugiej części spotkania Tadeusz Sobolewski przeprowadzi krótką rozmowę z Mają Komorowską. Sobolewski oraz Komorowska są współautorami książki: "Pytania, które się nie kończą". Będzie ją można kupić po spotkaniu.

Maja Komorowska jest aktorką teatralną i filmową, a także profesorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 1960 roku ukończyła Wydział Aktorski krakowskiej PWST. W 1963 roku zdała eksternistyczny egzamin aktorski. Debiutowała w 1960 roku w Teatrze Groteska w Krakowie. Pracowała z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi: Erwinem Axerem, Maciejem Englertem, Jerzym Grotowskim, Jerzym Jarockim, Helmutem Kajzarem, Jerzym Krasowskim, Krystyną Skuszanką, Bohdanem Korzeniewskim, Krystianem Lupą, Krzysztofem Warlikowskim oraz filmowymi: Krzysztofem Kieślowskim, Tadeuszem Konwickim, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim, Edwardem Żebrowskim i innymi. Grała w filmach polskich i zagranicznych, m.in takich jak: "Życie rodzinne", "Za ścianą", "Bilans kwartalny", "Rok spokojnego słońca", "Cwał" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, "Dekalog I" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz "Wesele", "Panny z Wilka", "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Aktualnie gra w spektaklach: "Mimo wszystko" J. Murrella w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza w Teatrze Współczesnym oraz w "Szczęśliwych" dniach S. Becketta w reżyserii Antoniego Libery.

Spotkanie z Mają Komorowską w niedzielę o godz. 17 w Muzeum Gombrowicza we Wsoli. Wstęp wolny. Bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli: zbiórka o godz. 16.20 na przystanku autobusowym Chrobrego/ Czysta (kierunek: Michałów). Powrót po spotkaniu, około 18.40.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji