Artykuły

Warszawa. Wieczór "Erwin Axer. Ćwiczenia pamięci" w Narodowym

19 listopada o godz. 19.00 w Teatrze Narodowym odbędzie się wieczór poświęcony postaci Erwina Axera. Aktorzy przeczytają "Ćwiczenia pamięci" w reż. Agnieszki Glińskiej.

Erwin Axer był jednym z najwybitniejszych reżyserów w dziejach polskiego teatru. Był też wieloletnim dyrektorem Teatru Współczesnego, oraz - krótko - Teatru Narodowego.

Osobny rozdział jego twórczości stanowiło pisarstwo. Jego felietony, przez kilkadziesiąt lat publikowane w czasopismach teatralnych i zebrane potem w czterotomowym cyklu "Ćwiczenia pamięci", to na poły autobiograficzne opowiadania o ludziach, miejscach, rzeczach i zdarzeniach, pisane z dystansem i autoironią.

Tomasz Fiałkowski nazwał opowiadania Axera "powieścią, której nigdy u nas nie napisano: powieścią w epizodach portretującą bohatera na rozległej scenie dwudziestowiecznego świata, konfrontującą go z kolejnymi epokami i systemami. ...Migawkowe zbliżenia podobne do dzieł mistrzów fotografii więcej odsłaniają prawdy danego czasu, niż by to uczyniła rozlewna narracja".

Z kolei Marek Zagańczyk stwierdzał: "Czytając Axera, mam wrażenie jakby reżyserował przedstawienie w umysłach czytelników. Pierwsze zdanie jest jak podniesienie kurtyny, wydobycie z ciemności nieznanego widoku. Potem wchodzą aktorzy, grają jedną, dwie sceny. Tyle ile trzeba, nigdy za dużo. A później ich głosy cichną i zostajemy w przyjaznym, choć cudzym świecie".

Lekturą tekstów przypominamy dorobek pisarski Erwina Axera - jednocześnie licząc, że spotkanie z jego prozą, z jego sposobem patrzenia na świat, zachęci do sięgnięcia po jego książki.

reżyseria: Agnieszka Glińska

scenariusz: Paweł Płoski, Michał Smolis

Występują: Beata Fudalej, Dominika Kluźniak, Jan Englert, Paweł Paprocki, Krzysztof Stelmaszyk oraz Maja Komorowska

Czytanie "Ćwiczeń pamięci" to kolejne wydarzenie związane z obchodami setnej rocznicy urodzin Erwina Axera organizowanych wspólnie przez Teatr Narodowy, Teatr Współczesny i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Więcej informacji o Erwinie Axerze i tegorocznych imprezach na stronie www.erwinaxer.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji