Artykuły

Przyznaję, jestem antywarszawski.

W swoich recenzjach nie uszanowałem czołowych Autorytetów, wielce krytycznie odnosząc się do prezentacji na warszawskich scenach spektakli reżyse­rowanych przez Gustawa Holoubka, Adama Hanuszkiewicza, Józefa Szajnę, Jana Bratkowskiego, Waldemara Śmigasiewicza, Filipa Bajona, Romualda Szejda, Krzysztofa Zaleskiego oraz twór­ców najmłodszego pokolenia: Szczepa­na Szczykny i Artura Hofmana. Mea culpa.

Tak się jednak dziwnie składa, że - gdyby mojej cioci z Krakowa przyszła nagła ochota odwiedzić mnie w Warszawie, do teatru bym jej nie zaprowa­dził. No bo, na co? Przecież nie na ka­meralne słuchowisko pt: "Popołudnie kochanków", utopione w przestrzeni wielkiej sceny Teatru Polskiego? Prze­cież nie na chybiony inscenizacyjnie, adramatyczny "Pamiętnik z powstania warszawskiego" w Powszechnym." Prze­cież nie na bez koncepcyjnego "Fantazego" w Ateneum? Nie wspominając już nawet o infantylnej estradowej żonglerce adaptacyjno-inscenizacyjnej na kanwie życiorysu i utworów Mickie­wicza - w spektaklu Teatru Nowego "Dozwolone od lat 16". Osobny rozdział stanowią polskie prapremiery współczesnej dramaturgii obcej. Czarna rozpacz może ogarnąć widza na wspomnienie, jak się sprawdził w Dra­matycznym Alan Bennett ("Szaleństwo Jerzego III"), Nick Dear ("Sztuka sukcesu") albo w Prezentacjach Ronald Harwood ("Przedtem, potem"). Ludzie, na Boga, tak się dzieje w stolicy euro­pejskiego państwa!

Przypuszczam, że trudno by mi było namówić ciocię, zacną starszą panią, na teatr nurtu popularnego. Na farso­wych "Słonecznych chłopców" Neila Simona w reżyserii Edwarda Dziewoń­skiego w Teatrze Na Woli, albo i na sce­niczny samograj typu "Edukacja Rity" Willy Russella w reżyserii Andrzeja Rozhina w Teatrze Ochoty. A z kilkunastu premier nowego sezonu w Warszawie są to jedyne oglądalne spektakle. Nie­stety.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji