Artykuły

Ożywić gdyński Pekin: teatr społeczny w służbie ludziom

- Rodzina pani Jadwigi mieszka na gdyńskim Pekinie od czterech pokoleń. Jadwiga marzy o remoncie domu, który postawił jej pradziad, możliwości odprowadzenia ścieków i asfaltowej drodze - o rzeczach, które dla nas są oczywistością. Teraz, gdy prawomocny właściciel terenów ubiega się o swoją własność, Jadwidze dach dosłownie wali się na głowę. Tak wygląda sytuacja wielu mieszkańców gdyńskiego Pekinu. I to dla nich i o nich powstał spektakl "Dachy nad Pekinem" - pisze Katarzyna Sudoł w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.

Spektakl "Dachy nad Pekinem" jest owocem warsztatów prowadzonych metodą Teatru Forum przez Małgorzatę Polakowską. Całość odbywała się w ramach projektu Gdynia ReAktywacja. Teatr Forum jest formą interaktywnego tworzenia spektakli - widzowie mogą wpłynąć na to, co się dzieje na scenie. W ten sposób mogą opowiedzieć własną historię, pokazać to, co najbardziej ich dotyka, boli, martwi.

Taka będzie sztuka "Dachy nad Pekinem". Projekt zrodził się z potrzeby poruszenia, ożywienia miasta i tchnięcia nowej energii w te, często zaniedbane, przestrzenie. Teatr Gdynia Główna znów - w ramach projektu Gdynia ReAktywacja - wkracza do przestrzeni, która potrzebuje rewitalizacji. Efektem pracy artystów jest teraz spektakl na temat Pekinu, czyli wzgórza Orlicz Dreszera, niedaleko skrzyżowania estakady Kwiatkowskiego z ul. Morską.

Miałam wiele obaw przed rozpoczęciem pracy na osiedlu Pekin - mówi Małgorzata Polakowska odpowiedzialna za scenariusz i reżyserię spektaklu oraz prowadzenie tego wyjątkowego projektu.

- Gorące debaty toczące się w mediach w sprawie Pekinu, narastający antagonizm podkręcany przez różne grupy społeczne sprawiły, że przygotowałam się na trudną pracę. Tymczasem okazało się, że będzie to jedno z najbardziej wartościowych doświadczeń, jakie zrealizowałam dotychczas. Kiedy byłam na etapie rozpoznawania potrzeb odbiorców przedstawienia, trafiłam na niezwykle życzliwych, zdeterminowanych, skłonnych do pomocy ludzi.

Historie zwykłych ludzi

Spektakl tworzą historie zwykłych ludzi, mieszkańców gdyńskiego Pekinu. - W działaniach takich jak to na Pekinie widzę, że metoda teatru społecznego ma rzeczywisty wpływ. Proces twórczy sprawił, że powstał silny kolektyw, który nie boi się mówić jednym głosem. Uczestnicy projektu w sposób bezkompromisowy i autentyczny chcą przedstawić temat i mają realny wpływ na kształt spektaklu. Odnajdują się na przemian w rolach reżyserów i aktorów, pozostając przez cały czas w procesie tworzenia. Czuję, że to grupa prowadzi mnie, a nie ja prowadzę grupę przez temat, a to zdarza się niezwykle rzadko - opowiada Polakowska.

Jej praca nad spektaklem to nie tylko działalność teatralna - to głęboki, oczyszczający proces społeczny wpisujący się w szerszą ideę pomocy i aktywizowania mieszkańców kolejnych dzielnic Gdyni. Polakowska zauważa, że praca nad sztuką przyczyniła się do osiągnięcia celów pozaartystycznych - a to one w tym kontekście są najważniejsze. I ma nadzieję, że odwaga mieszkańców przyczyni się do merytorycznej rozmowy na temat sytuacji na Pekinie i zmieni postrzeganie tej dzielnicy jako zacofanej czy patologicznej.

- Głównym celem projektu Teatru Forum jest zaangażowanie widowni we wspólne szukanie rozwiązań problemów głównego bohatera. On z kolei odzwierciedla codzienne problemy widzów. Dlatego bardzo ważnym momentem w tworzeniu scenariusza jest zawsze decyzja, kim będzie protagonista. W naszym spektaklu bohaterem jest pani Jadwiga - postać, która ucieleśni problemy społeczności. Sukces projektu zależy od tego, czy widownia zidentyfikuje się ze stworzoną przez nas postacią i czy uzna, że warto jej pomóc - ale o tym przekonamy się w poniedziałek. Gwarantuję, że nasz spektakl to prawdziwa historia i autentyczni bohaterowie - podkreśla twórczyni projektu.

Prezentacja "Dachów nad Pekinem" odbędzie się 18 września w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni przy ul. Sambora 48 o godz. 18. Na scenie wystąpią: Danuta, Mirosława, Maria, Wiesława, Dawid, Marek, Jarosław i Przemek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji