Artykuły

Gdańsk. Otwarcie Sceny Teatralnej Oliwskiego Ratusza Kultury

Spektaklem "Śmieszny staruszek" w wykonaniu Krzysztofa Gordona zapoczątkowana zostanie 16 września działalność Sceny Teatralnej Oliwskiego Ratusza Kultury. Początek o godz. 19.

Gospodarzem miejsca przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 25 jest Fundacja Wspólnota Gdańska, odpowiedzialna za przystosowanie kamienicy do prowadzenia działalności kulturalnej, w tym muzycznej, teatralnej, wystawienniczej, literackiej, edukacyjnej oraz integracyjnej. Ponadto w Oliwskim Ratuszu Kultury będą działać restauracja i hostel. Fundacja w zamian za sfinansowanie remontu podpisała z miastem umowę na użytkowanie tego miejsca przez kolejnych 50 lat.

Scena Teatralna ma stać się repertuarowym, unikatowym miejscem w Gdańsku goszczącym spektakle małoobsadowe. Wyróżnikiem będzie przede wszystkim jakość i siła oddziaływania propozycji scenicznych, które zostały zauważone na festiwalach i przez krytyków oraz widownię. Scena będzie otwarta na propozycje z regionu i całego kraju, będzie łączyć i wspierać wydarzenia lokalne i regionalne. Atrybutem miejsca będą rozmowy z realizatorami oraz warsztaty, w tym także improwizacje. Sobotnie wieczory są zarezerwowane dla widza dorosłego, niedziela dla rodziców z dziećmi. Opiekę merytoryczną nad Sceną Teatralną sprawuje Fundacja Pomysłodalnia.

Jeszcze we wrześniu na Scenie Teatralnej ORK będzie można zobaczyć mistrzowskie wykonania prezentowane przez Krzysztofa Gordona (na zdjęciu), aktora Teatru Wybrzeże, wielokrotnie nagradzanego w kraju i na świecie monodramistę Mateusza Nowaka czy Dominika Nowaka, dyrektora Nowego Teatru w Słupsku. Widzowie dorośli w kolejnych miesiącach obejrzą m.in. spektakle w wykonaniu Wiolety Komar, Magdaleny Płanety, Anny Iwasiuty-Dudek, Agnieszki Skawińskiej, Wojciecha Jaworskiego, Mateusza Deskiewicza czy Chojnickiego Studia Rapsodycznego. W listopadzie odbędzie się premiera monodramu muzycznego "Baczyński. Apokalipsa" w wykonaniu aktorki Teatru Miniatura, Edyty Janusz-Ehrlich. Dzieci spotkają się w niedzielne południa m.in. z Teatrem Barnaby, Fundacją Silva Rerum czy Teatrem Gdynia Główna.

Wszystko na temat Oliwskiego Ratusza Kultury na stronie: https://www.ratuszkultury.pl/

***

Krzysztof Gordon

"Śmieszny staruszek"

Tekst - Tadeusz Różewicz

Występuje - Krzysztof Gordon

Scenariusz i reżyseria - Krzysztof Gordon

Czas trwania - 60 min

Premiera: 26 października 2015

Bilety: 25 zł w przedsprzedaży, 30 zł w dniu spektaklu

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z aktorem.

--

Finezyjny tekst z 1963 r. o niejednoznacznej wymowie, w którym można dopatrywać się pastiszu amerykańskich filmów sądowych. "Śmieszny staruszek" w adaptacji i wykonaniu Krzysztofa Gordona to monodram, w którym mężczyzna staje przed sądem z powodu bliżej nieokreślonych zarzutów. Składa zeznania ze swojego przepełnionego pustką i samotnością życia. Pozornie zabawne historyjki opowiadają o braku kontaktu z drugim człowiekiem.

Śmiesznego staruszka Tadeusz Różewicz napisał w 1963 roku. Wprost niewiarygodne, jak bardzo aktualny to tekst. Krzysztof Gordon - aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku - nie jest młodzieniaszkiem, ale na pewno nie jest też staruszkiem. Różewiczowski bohater w jego interpretacji jest jednak niezwykle wiarygodny i widzowie mogą wpaść w pułapkę, przed którą ostrzegał sam Różewicz: ani jego, ani aktora wcielającego się w tę postać nie należy utożsamiać ze śmiesznym staruszkiem. Z tą zabawną, a jednocześnie przejmująco smutną postacią, wzbudzającą głębokie współczucie. Odziany w garnitur staruszek staje przed sądem, by uczestniczyć w jakiejś absurdalnej rozprawie. Nie do końca wiemy, o co został oskarżony, ale w efekcie tego oskarżenia spowiada się z całego życia. Pod płaszczykiem wywołujących uśmiech historyjek kryje się opowieść o ludzkiej samotności, o braku kontaktu z drugim człowiekiem, który zastępujemy sobie marnymi substytutami (w przypadku bohatera są to lale). Zachowanie staruszka bywa śmieszne, a czasem bulwersujące tylko z pozoru. On robił to, co wszyscy ludzie - szukał relacji z innymi. Robił to po prostu na swój sposób.

Karolina Przystupa, Teatralia

--

Krzysztof Gordon - aktor teatralny, telewizyjny, filmowy, reżyser. W 1968 roku ukończył PWST w Warszawie. Zadebiutował w roli Laertesa w "Hamlecie" W. Szekspira w reż. Kazimierza Brauna na scenie Teatru im. J. Osterwy w Lublinie. W latach 1968-1970 występował na deskach lubelskiego Teatru im. J. Osterwy. Od 1970 jest aktorem Teatru Wybrzeże Gdańsku. W latach 1980-1982 był aktorem Teatru Współczesnego w Warszawie. Od roku 1985 występuje gościnnie w przedstawieniach Teatru Prezentacje w Warszawie reżyserowanych przez R. Szejda.

W teatrze jednego aktora zadebiutował jako aktor w monodramie R. Topora "Don Juan albo ja i ja" w reżyserii Jerzego Krysiaka /1999/. W Teatrze Wybrzeże wystąpił w stand-up comedy "Szeks Show presents: Yorick, czyli wyznanie błazna" reż. Monika Strzępka, spektakl wg scenariusza A. Żurowskiego/2005 rok/. Inne monodramy: "Fal/Staff" scenariusz A. Żurowski, reżyseria Stanisław Miedziewski (Grand Prix 41 WROSTJA Wrocław 2007), "Śmieszny staruszek", scenariusz T. Różewicz, reż.K.Gordon (2015 Nagroda Prezydenta Miasta Wrocławia, Nagroda Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu 49 WROSTJA 2015). Laureat wielu nagród, m.in. Złotego Krzyża Zasługi/1996/,Pomorskiej Nagrody

Artystycznej /1998/ Nagrody Artystycznej Marszałka Województwa Pomorskiego /2000/, laureat Srebrnego Medalu Gloria Artis przyznanego przez Ministra Kultury w 2009 roku i Złotego Medalu Gloria Artis przyznanego przez Ministra Kultury w 2017 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji