Artykuły

Radom. Anna Cieplak laureatką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza dla Anny Cieplak za książkę "Ma być czysto" (Wydawnictwo Krytyki Politycznej)! Laureatka otrzymała 40 000 zł i lornetkę, która nie tylko nawiązuje do biografii Gombrowicza, ale również symbolizuje wypatrywanie talentów i ważnych zjawisk w literaturze. Galę Nagrody uświetniła Rita Gombrowicz, a po oficjalnej części uroczystości wystąpił Piotr Machalica z programem "Mój ulubiony Młynarski".

Kapituła pod przewodnictwem Jerzego Jarzębskiego przyznała nagrodę za książkę, która jest "niezwykle rzetelnym portretem młodzieży w wieku 14-16 lat, i dla której powstawały swego czasu gimnazja - dziś zlikwidowane przez kolejną reformę oświaty. Anna Cieplak z wielką psychologiczną wrażliwością maluje portrety swoich bohaterów pokazując, ewolucję ich osobowości".

Wśród nominowanych do nagrody byli także: Salcia Hałas za "Pieczeń dla Amfy", Natalia Fiedorczuk-Cieślak za "Jak pokochać centra handlowe", Aleksander Wenglasz za "Zdjęcie inaczej zabić", a Aleksandra Zielińska za książkę Bura i szał.

Nagrody wręczono w niedzielę podczas uroczystej gali w Radomiu.

Do drugiej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza zostało zgłoszonych 90 debiutów prozatorskich. Nagroda przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza albo druga książka autora napisana prozą artystyczną, w języku polskim.

W tej edycji konkursu brały udział książki wydane w 2016 r. Wyboru nominowanych dokonała kapituła nagrody pod przewodnictwem krytyka i historyka literatury, znawcy twórczości Gombrowicza Jerzego Jarzębskiego.

W skład kapituły weszli także: prof. Ewa Graczyk z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Józef Olejniczak z Uniwersytetu Śląskiego; krytyczka literacka i dziennikarka "Polityki" Justyna Sobolewska; badaczka literatury z UŚ Anna Kałuża; redaktor naczelna portalu kulturalnego "dwutygodnik.com", Zofia Król oraz pisarz i laureat nagród literackich Zbigniew Kruszyński.

Nagroda ustanowiona została w 2015 roku przez radomski samorząd z inspiracji Muzeum Witolda Gombrowicza. Przyznawana jest przez Prezydenta Miasta za debiut prozatorski rozumiany jako pierwsza lub druga książka autora napisana prozą artystyczną w języku polskim. Jej wysokość to 40 000 złotych. Współorganizatorem Nagrody i towarzyszącego jej festiwalu literackiego "Opętani Literaturą" jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, oddział warszawskiego Muzeum Literatury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji