Artykuły

Kraków. Wraz z Wyspiańskim będą szukać ducha Małopolski

Po kilku latach powraca festiwal Genius Loci. Już nie jest tylko nowohucką akcją, ale teatralnym przedsięwzięciem, które ma w nieoczywisty sposób pokazywać Kraków i region.

Genius Loci to festiwal, który w założeniu odwoływać ma się do "ducha miejsca". 9 premierowych spektakli i 11 wydarzeń, rozgrywających się pomiędzy 10 a 24 września, ma na różne sposoby opowiadać o przeszłości i teraźniejszości Krakowa i Małopolski. A wszystko pod patronatem... Stanisława Wyspiańskiego.

- My nie chcemy po raz kolejny stawiać go na piedestale, ale podobnie jak on chwytać historię miejsc i przez nie opowiadać o nas samych i naszych czasach - mówi Bartosz Szydłowski, pomysłodawca Genius Loci.

Instalacja autorstwa Jakuba Skrzywanka "Live the city//Leave the city" już stoi na placu Szczepańskim. Artysta zachęca, by przynosić przedmioty "mieszczące się do litrowego słoika", przez pryzmat których opowiedzieć można swoją historię. To może być guzik, sznurówka, kamień (10.09, g. 12, 22.09, g. 12). Krzysztof Garbaczewski opowie na kopcu Kościuszki o przywódcy insurekcji.

Ma to być historia Tadeusza Kościuszki jako człowieka wierzącego w demokrację i konstytucję (17.09, g. 10-18). Z kolei o Krakowie przez pryzmat chorób toczących miasto we wnętrzach Instytutu Patomorfologii chce opowiedzieć Katarzyna Kalwat (11 i 12.09, g. 19). W podziemiach cerkwi przy ul. Szpitalnej swój projekt pokaże reżyserka Anna Popiel. Chce pokazać różne twarze Jerzego Nowosielskiego (20 i 21.09, g. 20). Do kultowego filmu "Rejs" odwołuje się Bartosz Szydłowski, który na Dużą Scenę Teatru im. J. Słowackiego zaprosił nie tylko aktorów, ale i naturszczyków (16 i 17.09, g. 19).

Tomasz Cymerman zgłębi z kolei w Łaźni Nowej historię potomkini rodziny Kossaków - Simony, która wyrzekła się Krakowa dla puszczy (13 i 14.09, g. 19). - Dziś, gdy toczy się walka o Puszczę Białowieską, ta opowieść nabiera szczególnie aktualnego znaczenia - tłumaczy Cymerman.

Ale festiwal wychodzi daleko poza mury Krakowa. W Jaskini Maszyckiej o zbrodni sprzed 18 tysięcy lat opowie Marcin Wierzchowski, pytając, czy to możliwe, by na terenie naszego kraju mógł występować kanibalizm (23 i 24.09, g. 18.30). Do rzezi polsko-polskiej w czasie rabacji galicyjskiej odwoła się w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu Jakub Roszkowski (21 i 22.09, g. 18). Z kolei o status bohaterstwa przez historię Józefa Kurasia "Ognia" pytał będzie Wojtek Klemm w plenerowym spektaklu przy rondzie Solidarności w Zakopanem (15 i 16.09, g. 19).

Organizatorem festiwalu jest Teatr im. J. Słowackiego we współpracy z Łaźnią Nową.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji