Artykuły

Radom. Festiwal "Opętani literaturą" z Gombrowiczem w tle

Spotkania z pisarzami, wykłady znawców literatury, projekcje filmowe i koncerty odbędą się w ramach festiwalu "Opętani literaturą", który w sobotę rozpocznie się w Radomiu. Wydarzenia festiwalowe towarzyszą II edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Cykl festiwalowych wydarzeń kulturalnych rozpocznie się w sobotę i potrwa do niedzieli, 10 września. Na zakończenie wręczona zostanie Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza, przyznawana po raz drugi za debiut literacki.

W ramach festiwalu odbędą się wykłady znawców literatury. Prof. Aleksander Fiut (UJ) mówił będzie na temat "Ideologia: opętanie i egzorcyzmy. Przypadek Miłosza". Prof. Jacek Leociak (IBL PAN) - wygłosi wykład na temat "Czy słowa zabijają? Dyskursy ludobójcze wobec ludobójczej praktyki".

Jak podkreślił kurator Muzeum Witolda Gombrowicza, Tomasz Tyczyński, ta część festiwalu ma przypominać, że słowa od rzeczywistości oddziela bardzo cienka linia. - Przemoc, nienawiść, manipulacje, które pojawiają się w języku, bardzo często stają się czymś rzeczywistym, czasem nawet tragicznym - mówił. Jak zaznaczył, język łatwo staje się narzędziem opętania ideologicznego i pozwala manipulatorom zdobyć oraz utrzymać władzę, nie tylko tę polityczną.

W ramach festiwalu odbędą się m.in. spotkania z wdową po Gombrowiczu - Ritą Gombrowicz i z laureatami pierwszej edycji nagrody gombrowiczowskiej - Weroniką Murek i Maciejem Henem, oraz autorami książek nominowanych do tegorocznej edycji nagrody. Są to Anna Cieplak, która została nominowana za książkę "Ma być czysto", Salcia Hałas ("Pieczeń dla Amfy") , Natalia Fiedorczuk-Cieślak ("Jak pokochać centra handlowe"), Aleksander Wenglasz ("Zdjęcie inaczej zabić") i Aleksandra Zielińska ("Bura i szał").

W ramach festiwalu zaplanowano także przegląd filmowych adaptacji literatury oraz koncerty. Wystąpią: zespół Ballady i Romanse, Pablopavo i Ludziki oraz Piotr Machalica z koncertem "Mój ulubiony Młynarski".

Wydarzenia festiwalowe będą odbywać się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli oraz w Radomiu w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia i w Zespole Szkół Plastycznych.

Organizatorem festiwalu jest Muzeum Witolda Gombrowicza - oddział warszawskiego Muzeum Literatury i prezydent Radomia. Honorowy patronat objęła Rita Gombrowicz, a mecenasem festiwalu jest radomski przedsiębiorca Jarosław Krzyżanowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji