Artykuły

Warszawa. "Wesele" w Ogrodzie Saskim, "Konstytucja..." na Placu Defilad

2 września w Ogrodzie Saskim odbędzie się Narodowe czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, a na Placu Defilad ponownie będzie można usłyszeć "Konstytucję..." Marty Górnickiej.

Narodowe czytanie "Wesela", sobota, godz. 12-19, Ogród Saski, wstęp wolny.

Anna Dereszowska, Małgorzata Foremniak, Izabela Kuna, Joanna Trzepiecińska, Agnieszka Więdłocha, Piotr Cyrwus, Lech Łotocki, Paweł Królikowski, Antoni Pawlicki i wielu innych aktorów weźmie udział w Narodowym Czytaniu "Wesela" w Ogrodzie Saskim. Maraton rozpocznie w południe para prezydencka. Podczas otwarcia wystąpi grupa Zakopower, która wraz z Sebastianem Karpielem-Bułecką (Pan Młody) i Katarzyną Kołeczek (Panna Młoda) przedstawi swoją interpretację utworu "Wesele" Marka Grechuty.

***

"Konstytucja..." na Placu Defilad, sobota, godz. 20, plac Defilad.

Główne wejście do PKilM.

Spektakl Marty Górnickiej "Konstytucja na Chór Polaków" zostanie zagrany w wersji plenerowej przed wejściem do Pałacu Kultury [na zdjęciu]. Konstytucję czytają przedstawiciele różnych mniejszości w Polsce m.in. Wietnamczycy, Żydówki, muzułmanie, uchodźcy, kibice Legii, aktorzy Teatru 21 oraz chór kobiet i aktorzy Nowego Teatru.

***

Kino według Piwowarskiego, od niedzieli, godz. 20, Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego, ul. Czarnieckiego 51.

Na Żoliborzu rozpoczyna się przegląd filmów reżysera z Żoliborza - Radosława Piwowarskiego. W programie m.in. "Yesterday" (3 września, godz. 20) o odbiorze, z jakim spotkała się w Polsce lat 60. muzyka Beatlesów. "Pociąg do Hollywood" (10 września, godz. 20) o fascynacji kinem, która okazuje się cudownym panaceum na wszelkie bolączki tego świata, z niezapomnianą rolą Katarzyny Figury, i "Kolejność uczuć" (24 września, godz. 20.) o miłości dojrzałego mężczyzny do licealistki, którą zagrała debiutująca wówczas Maria Seweryn.

***

Orliński i Maleńczuk o Lemie, wtorek, godz. 19, Marzyciele

i Rzemieślnicy, ul. Bracka 25. Wstęp wolny.

Spotkanie z Wojciechem Orlińskim, autorem biografii "Lem. Życie nie z tej ziemi" (wyd. Agora i Czarne), oraz jego gośćmi: Agnieszką Gajewską, autorką książki "Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema", Maciejem Maleńczukiem, fanem twórczości Lema. Rozmowę poprowadzi Miłada Jędrysik, a fragmenty książki przeczyta Robert Więckiewicz.

***

Duńska sztuka w PROM-ie Kultury, od środy. PROM Kultury, ul. Brukselska 23. Wstęp wolny.

W PROM-ie Kultury na Saskiej Kępie otwiera się wystawa rzeźb i grafik Jana Holgera Jerichau - duńskiego artysty, który ma korzenie polskie (Polką z pochodzenia była jego prababka Elizabeth Jerichau-Baumann). Wernisaż 6 września o godz. 17. Wystawa czynna do 30 września.

***

Lado w mieście, czwartek, godz. 20, Plac Zabaw, bulwar Grzymały-Siedleckiego. Wstęp wolny.

Finałowa odsłona cyklu Lado w Mieście. Zagrają Not Wauing oraz Resina. Pod nazwą Not Wauing kryje się mieszkający w Londynie włoski muzyk Alessio Natalizii, mistrz analogowej elektroniki, poszukiwacz dźwięków, wędrujący między różnymi gatunkami, od spokojnych przestrzeni ambientu po arcytaneczne, niedające chwili wytchnienia basowe kawałki. Z kolei Resina (Karolina Rec, wiolonczelistka, kompozytorka, muzykoterapeutka, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku i Uniwersytetu Gdańskiego) tworzy piękne konstrukcje dźwiękowe, łącząc ze sobą brzmienie wiolonczeli i elektroniki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji