Artykuły

Laureaci nagród Warszawy. Erwin Axer

Dyrektor i kierownik artystyczny Teatru Współczesnego jest jedynym w Warszawie kierownikiem placówki, który przez przeszło 30 lat nie zmienił adresu, miejsca pracy i uczelni (PWST), w której jest profesorem Wydziału Reżyserii.

W twórczości E. Axera szczególne znaczenie mają inscenizacje dramaturgii polskiej. Ich wartość i kształt artystyczny znacznie przyczyniły się do stworzenia tak wysoko cenionego w kraju i świecie oblicza teatru polskiego. Scena pod jego kierownictwem prezentuje także widzom - zawsze w znakomitej formie - najciekawsze sztuki z krajów socjalistycznych i zachodnich. Należąc do grona najwybitniejszych indywidualności polskiego życia teatralnego współpracuje także jako reżyser ze scenami Związku Radzieckiego, USA, Austrii, RFN, Holandii, Szwajcarii.

Jest członkiem partii od 1947 roku.

Z okazji przyznania mu nagrody m. st. Warszawy powiedział: - Nie jestem warszawianinem z urodzenia, ale od 30 z góra lat wraz z moimi przyjaciółmi i kolegami z Teatru Współczesnego pracuję dla warszawskiej publiczności. Cenię więc sobie wysoko tę nagrodę, którą uważam za potwierdzenie sensowności tej pracy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji