Artykuły

Filmowa opowieść

Co łączy późnoromantyczną, melodyjna "Jolantę" Piotra Czajkowskiego z odległym od tradycji, drapieżnie komponującym Bartokiem i jego "Zamkiem księcia Sinobrodego"? - Obie opery opowiadają o inicjacji seksualnej młodych kobiet.

Jedna kończy katastrofalnie, a druga wyjściem z impasu - uważa reżyser Mariusz Treliński. W piątek w Operze Narodowej odbędzie się premiera jego nowej inscenizacji, autorsko zestawionego dyptyku "Jolanta/Zamek Sinobrodego". Scenografię - jak zawsze u Trelińskiego - zaprojektował Boris Kudliczka. To bardzo ważna dla Mariusza Trelińskiego premiera - "Jolanta/Zamek Sinobrodego" jest bowiem pierwszą w historii Teatru Wielkiego koprodukcją z Metropolitan Opera - na nowojorską scenę spektakl trafi w 2015 roku.

W "Jolancie" (1892), ostatniej operze Piotra Czajkowskiego Treliński widzi baśniową przypowieść o dojrzewaniu i wyzwalaniu się spod władzy ojca. Z kolei "Zamek księcia Sinobrodego" (1911) w ujęciu znanego reżysera jest opowieścią o miłości i zbrodni. Na scenie mamy tylko dwoje bohaterów: Sinobrodego (Gidon Saks - bas) i jego czwartą żonę, Judytę (Nadja Michael - mezzosopran). Książę odsłania przed Judytą swoje ponure tajemnice. Ona wierzy w miłość i chce go zmienić, ale rzecz kończy się tragicznie. - Chcąc wyjaśnić tajemnicę mężczyzny, wchodząc głębiej w labirynt pokoi, które symbolizują stany duchowe męża, odnajduje na końcu własną śmierć - mówi reżyser.

Autorskie połączenie obu oper to zapowiedź thrillera albo horroru, opery z filmową narracją. W "Jolancie" w tytułowej roli wystąpi Tatiana Monogarova, solistka Teatru Bolszoj w Moskwie. Jako król Rene - bas Alexei Tanovitski z Teatru Maryjskiego. Niedawno w Nowym Jorku śpiewał księcia Gremina u boku Mariusza Kwietnia i Anny Netrebko w "Eugeniuszu Onieginie". W tej międzynarodowej obsadzie usłyszymy również polskich śpiewaków - Agnieszkę Rehlis i Mikołaja Zalasińskiego.

W dniu premiery dyptykiem zadyryguje Walerij Giergijew, światowej sławy mistrz batuty, dyrektor Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu oraz Royal Symphony Orchestra w Londynie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji