Artykuły

Radom. Komedia Moliera w Heliosie

Jedną z najważniejszych sztuk francuskiej dramaturgii Moliera zobaczymy w reżyserii Clémenta Hervieu-Légera, aktora i reżysera młodego pokolenia w kinie Helios. Retransmisja sztuki z Comédie-Française 24 lipca.

Zdaniem Tadeusza Boya-Żeleńskiego "Mizantrop", obok "Świętoszka", jest najlepszym utworem Moliera, jak również dziełem najbardziej niejednoznacznym i trudnym w interpretacji. Przedmiotem satyry jest zarówno środowisko salonowe, stanowiące metaforę całego społeczeństwa, jak i nieugięty w swoich poglądach tytułowy mizantrop - Alcest.

"Mizantrop", spośród komedii Moliera, wyróżnia szlachetność głównego bohatera Alcesta, którego trzeźwe, cyniczne spojrzenie obnaża śmieszności otoczenia. Comédie-Française była pierwszym w Europie teatrem narodowym, czyli grającym przedstawienia w języku narodowym, a nie w językach oryginału. Stała się pierwowzorem takiej działalności artystycznej dla innych krajów, w których także zaczęły powstawać sceny narodowe. Komedia Francuska bywa także nazywana czasem Domem Moliera, bo jej istnienie i tradycje sięgają czasów wielkiego dramatopisarza. Jest to również jeden z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie. Najstarsza scena francuska powstała w 1680 roku na mocy dekretu króla Ludwika XIV, który połączył dawny zespół Moliera z zespołem Hotel de Bourgogne. Od 1799 roku do dziś teatr ma siedzibę w Théâtre des Variétés-Amusantes, w przepięknej Salle Richelieu, będącym częścią kompleksu pałacowego Palais-Royal w samym centrum Paryża. Pokazy francuskich spektakli w Polsce odbywają się pod honorowym patronatem długoletniego aktora Comédie-Française, Andrzeja Seweryna.

W sztuce, w reżyserii Clément Hervieu-Léger, zobaczymy osiem osób, które tworzą mikrokosmos społeczny. Umieszczone są one w otwartej przestrzeni, na zewnątrz rezydencji, zamiast w przytulnym salonie. Mobilna przestrzeń ma być metaforą zmienności rzeczywistości wokół nas. - Teatr żyje i rozwija się, karmi się dokonaniami poprzednich wieków, ale zwraca się w stronę nadchodzącego stulecia. Należę do zespołu teatru repertuarowego i myślę, że bez świeżego podejścia do dzieł klasycznych taki teatr nie ma racji bytu - twierdzi reżyser.

W obsadzie zobaczymy: Yves Gasc jako Basque; Éric Génovse jako Filint, przyjaciel Alcesta; Florence Viala jako Arsena, przyjaciółka Celimeny; Loc Corbery jako Alcest; Serge Bagdassarian jako Oronte, zalotnik Celimeny.

Retransmisja francuskiej sztuki 24 lipca o godz. 18.30 w kinie Helios. Bilety w cenie 32 zł ulgowy, 38 zł normalny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji