Artykuły

Kraj. Objazd Teatru Brata Alberta

Teatr Brata Alberta pokaże mniej znane fakty z życia Świętego w ramach projektu autorskiego Roberta Grudnia. 2017 to Rok Brata Alberta.

Tego świętego znamy jako społecznika, niestrudzonego opiekuna ludzi bezdomnych, wydobywającego ich ze skrajnej nędzy. Tymczasem Brat Albert był człowiekiem o niezwykle bogatym życiorysie powstańca styczniowego i artysty.

Był także polskim patriotą, powstańcem styczniowym a przede wszystkim artystą malarzem, stawianym obok Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Juliusza Kossaka czy Jacka Malczewskiego.

"BYĆ DOBRYM JAK CHLEB" to spektakl słowno-muzyczny w 100. rocznicę śmierci Brata Alberta - Adama Chmielowskiego. Wystąpią Jerzy Trela - aktor, Wojciech Trela - aktor, Ewa Warta-Śmietana - sopran, Robert Grudzień - organy, fortepian. Scenariusz oparty jest na listach do rodziny, przyjaciół czy współbraci zakonnych oraz sióstr Albertynek a także pismach urzędowych i innych dokumentach pozostawionych napisanych przez Adama Chmielowskiego artystę i Brata Alberta. - Można powiedzieć, że święty mówi o sprawach aktualnych także w naszych czasach swoimi słowami, dzieli się własnymi przemyśleniami, rozterkami spostrzeżeniami. Spektakl nawiązuje do obchodzonego w 2017 roku Św. Brata Alberta. Premiera odbyła się 1 lipca w kościele OO. Cystersów w Jędrzejowie, gdzie 800 lat temu żył i spisywał historię Polski bł. Wincenty Kadłubek, zakonnik i biskup krakowski.

Spektakl zostanie pokazany m.in. na festiwalach w Lublinie, Krynicy-Zdrój, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Białogardzie, Wolborzu, Szewcach, Radomiu, Trzebnicy, Obornikach Śląskich i Stalowej Woli oraz w wielu parafiach w Polsce.

To jednak nie jedyne wydarzenie artystyczne jakie upamiętni Brata Alberta w roku jemu poświęconym. - Ten święty był bardzo ważny dla Jana Pawła II. Ten artysta i społecznik wskazał przyszłemu papieżowi, drogę odejścia od sztuki do stanu duchownego. Właśnie o nim i tych trudnych życiowych wyborach przyszły papież napisał sztukę i ten utwór także przypomnimy - wyjaśnia Robert Grudzień.

Najsłynniejszy dramat Karola Wojtyły "Brat naszego Boga" w kościele św. Rodziny na Czubach pokażą aktorzy młodego pokolenia. W spektaklu wystąpią krakowscy aktorzy młodego pokolenia. Opieką artystyczną objął Jerzy Trela, muzykę do spektaklu opracował Robert Grudzień, a Jacek Brzeziński dokonał adaptacji dramatu. Będzie to wydarzenie artystyczne, które 16 października uświetni finał XXI Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin - Czuby.

Podczas tegorocznych festiwali Roberta Grudnia będziemy mogli posłuchać również muzyki Fryderyka Chopina, Znakomitego Zespołu z sakralną muzyką latynoamerykańską czy spektaklu o kapucynie błogosławionym Honoracie Koźmińskim. Wystąpią ze swoim jubileuszem Konstanty Andrzej Kulka i Georgij Agratina. Festiwale uświetni światowej sławy śpiewaczka operowa Małgorzata Walewska. Koncerty i spektakle będą się odbywały się na terenie całej Polski przez całe lato aż do późnej jesieni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji