Artykuły

Łódź. 7. edycja festiwalu Transatlantyk od 14 lipca

Niemal 200 filmów, goście ze świata kina i muzyki, spotkania, warsztaty i koncerty - 14 lipca w Łodzi rozpocznie się 7. Edycja Transatlantyk Festivalu. Impreza trwać będzie do 21 lipca.

Hasłem tegorocznej odsłony filmowo-muzycznego festiwalu będzie "Siła kobiety". "Płynie ona z połączenia pierwotnej odwagi i odpowiedzialności. To najważniejsze wartości" - powiedział dyrektor festiwalu Jan A. P. Kaczmarek podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami w Warszawie.

Podczas otwarcia imprezy, 14 lipca w Teatrze Wielkim w Łodzi, w Wielkim Czytaniu Kobiet udział wezmą m.in. aktorki Zofia Wichłacz, Agnieszka Żulewska i Justyna Wasilewska, pisarki Sylwia Chutnik i Katarzyna Bonda, projektantka Joanna Klimas, reżyserki Joanna Kos-Krauze i Maria Sadowska. W trakcie wieczoru odczytane zostaną fragmenty dzieł literatury polskiej i światowej, wybrane przez Michała Nogasia, a także fragmenty dialogów filmowych, przygotowane przez Michała Oleszczyka.

W cyklu "Zbliżenia" zaplanowano także spotkania z argentyńską reżyserką Lucrecią Martel oraz reżyserką Barbarą Sass. W programie festiwalu znalazły się także filmy o kobietach i tworzone przez kobiety.

Jedną z najważniejszych sekcji tegorocznej imprezy będzie "Panorama" - przegląd najważniejszych premier, z filmami nagradzanymi na światowych festiwalach. W programie znalazły się m.in. "Montparnasse i dziewczyna" Leonor Serraille, wyróżniony Złotą Kamerą w Cannes "W czterech ścianach świata" Philippe'a van Leeuwe'a - laureat Nagrody Specjalnej na festiwalu w Berlinie, a także "Syn Sofii" Eleny Psikou (nagroda Best International Narrative Feature na nowojorskim Tribeca Film Festival) czy "Moja szczęśliwa rodzina" duetu Nana Ektvimishvili/ Simon Gross, nagrodzona na festiwalach w Hong-Kongu, Seattle, Sofii i Lecce.

Publiczność zobaczy także "Nerudę", film Pablo Larraine'a, reżysera nominowanego do Oscara "Jackie". Jak podkreślili organizatorzy, tegoroczna "Panorama" to także filmy z Hollywood, w tym polska premiera nowego filmu Christophera Nolana "Dunkierka" z Tomem Hardym i Cillianem Murphym.

W sekcji "Transatlantyk Docs" zaprezentowany zostanie autorski wybór najciekawszych filmów dokumentalnych z Polski i zagranicy - m.in. "Napalm" Claude'a Lanzmanna (autora m.in. "Shoa"), "Whitney. Być sobą", opowieść o piosenkarce Whitney Houston, nakręcona przez Nicka Broomfielda, "Abu: ojciec" Arshada Khana czy "Chavela" Dareshy Kyi i Catherine Gund o Chaveli Vargas, kochance Fridy Kahlo i muzie Pedro Almodovara.

Po raz pierwszy w siedmioletniej historii festiwalu wręczona zostanie nagroda Transatlantyk Distribution Award - jej laureata wybierze festiwalowa publiczność, a o wyróżnienie powalczy 50 filmów. W konkursie udział wezmą wszystkie tytuły prezentowane w sekcjach "Panorama" i "Docs". Transatlantyk Distribution Award trafi do dystrybutora, który zdecyduje się na wprowadzenie zwycięskiego tytułu do kin.

Podczas tegorocznego Transatlantyku wręczone zostaną także nagrody, przyznawane przez młodych krytyków - przyznawana najlepszemu debiutującemu reżyserowi - a także nagroda w konkursie krótkich metraży. W tym roku do konkursu zakwalifikowało się 29 z ponad 200 zgłoszonych prac. Udział biorą zarówno filmy fabularne, jak dokumenty, animacje czy prace eksperymentalne. Nadesłane filmy oceni międzynarodowe jury. Zwycięzca otrzyma Złotą Arkę za najlepszy film krótkometrażowy.

Gośćmi festiwalu będą w tym roku reżyserki Lucrecia Martel i Barbara Sass, a także Edward Norton, amerykański aktor, który spotka się z widzami 21 lipca. Z tej okazji przypomniane zostaną trzy filmy z jego udziałem: "Podziemny krąg" Davida Finchera, "Birdman" Alejandro Gonzaleza Inarritu oraz "Lęk pierwotny" - debiut Nortona w reżyserii Gregory'ego Hoblita. Podczas spotkań z gośćmi festiwalowymi odbędą się także pokazy filmów Martel ("Kobieta bez głowy"), a także przegląd prac Barbary Sass.

Widownia zobaczy także debiuty słynnych reżyserów - m.in. Michaela Haneke, Alejandro Gonzaleza Inarritu, Charlesa Laughtona czy Terrence'a Malicka. Dodatkowymi atrakcjami będą także programy "Kino łóżkowe" oraz "Kino kulinarne". W programie znalazły się także przeglądy filmów dla dzieci, filmowej awangardy oraz filmów klasy B. Podczas gali zamknięcia festiwalu ogłoszeni zostaną zwycięzcy konkursów. Oprawę muzyczną zapewni zespół Kwadrofonik - laureat Paszportu "Polityki" z 2014 r. w kategorii "muzyka poważna".

Szczegółowy program 7. Transatlantyk Festivalu dostępny jest na stronie internetowej pod adresem www.transatlantyk.org.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji