Artykuły

Kraj. Kulturalne lato 2017

Lato to może i sezon ogórkowy, ale nie w kulturze. Jak zwykle zdecydowanie najwięcej dziać się będzie w dużych miastach i nad morzem.

FILM

Schronieniem w upalne dni służą klimatyzowane kina. Po "Vabanku" "Kilerze" i "Vincim" Juliusz Machulski wraca kolejną komedią kryminalną. "Volta" opowiada o znalezionej w lubelskim mieszkaniu koronie Kazimierza Wielkiego. W rolach głównych: Andrzej Zieliński i Olga Bołądź, poza tym na ekranie cała plejada gwiazd polskiego kina: Tomasz Kot, Robert Więckiewicz, Katarzyna Herman i Cezary Pazura,

Letnie repertuary stać będą komediami (z wyraźną dominacją produkcji francuskich) i premierami filmów dla najmłodszych, wśród których warto wymienić animację "Rock Dog" Jej bohaterem jest mastif tybetański, który pragnie zostać... gwiazdą rocka.

Wśród dramatów warto wspomnieć film "Frantz" w reżyserii wybitnego Francois Ozona. Akcja francusko-niemieckiej koprodukcji toczy się tuż po zakończeniu I wojny światowej i obfituje

w niezwykłe zwroty akcji. Wśród letnich zapowiedzi znalazł się także dokument "21 x Nowy Jork" Piotra Stasika opowiadający o Wielkim Jabłku przez historie pasażerów metra.

MUZYKA

Stara gwardia nie próżnuje. W Trójmieście wystąpią sir Elton John i Jean-Michel Jarre. Dolina Charlotty pod Słupskiem w tym roku zaprosiła m.in. Patti Smith oraz zespół YES w składzie: Anderson, Rabin, Wakeman. Do Warszawy ściągną fani brytyjskiej grupy Depeche Modę, a pod Wawelem usłyszymy Red Hot Chili Peppers. Z kolei we Wrocławiu zagra legenda lat 90., brytyjski zespół The Prodigy.

W Katowicach na Off Festival wśród kilkunastu wykonawców pojawi się znakomita brytyjska multiinstrumentalistka i wokalistka PJ Harvey. Podczas tego festiwalu wydarzeniem stanie się zapewne koncert zespołu Kwadrofonik z Arturem Rojkiem. Fani muzyki country spotkają się w sierpniu w Wolsztynie, a miłośnicy ciężkiego metalowego grania na katowickim festiwalu Metal Hammer (jego główna gwiazda to Marilyn Manson).

Zwolennicy muzyki klasycznej wpisują w kalendarze Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku oraz Wędrowny Festiwal "Kolory Polski" - organizowane przez Filharmonię Łódzką wydarzenie, które odbywa się w kilku miejscowościach województwa łódzkiego. Miłośnicy jazzu nie podarują sobie 23. edycji Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce.

KSIĄŻKA

Latem jedni wolą resetować się przy czymś lekkim, inni właśnie wtedy mają czas na skupienie. "Filmowy leksykon psychologii" Jolanty Pisarek i Pawła Fortuny to doskonały kurs psychologii dla tych, którzy szukają pogłębionej wiedzy w przystępnej, pozbawionej akademickiego żargonu formie. 111 haseł opisujących rozmaite procesy psychologiczne wzbogacono o przykłady pochodzące z 650 tytułów filmowych.

"Halo, tu Franciszek" Rosaria Carella zawiera dwadzieścia historii zwykłych ludzi, którzy, nie mogąc sobie poradzić z rozmaitymi problemami życiowymi, zwrócili się do papieża.

Tove Jansson większości kojarzy się z uroczymi książkami dla najmłodszych. Tymczasem fińska pisarka tworząca po szwedzku w swoim dorobku ma również pozycje dla dorosłych. Należy do nich wznawiane właśnie "Lato" - opowieść o sześcioletniej Sophii i jej babci, które spędzają lato na niewielkiej wyspie, dzieląc się spostrzeżeniami dotyczącymi życia, miłości i Boga.

Szczególnie wymagającym czytelnikom można polecić "Pamięć", ponad 800-stronicową powieść Petera Nadasa, o którym coraz częściej mówi się, że wkrótce dostanie literackiego Nobla. Ta jego powieść uważana jest za jedno z najwybitniejszych literackich dzieł ostatnich dekad pod względem konstrukcji, języka i sposobu opowiadania o węgierskiej historii.

SZTUKA

Gdynia Design Days 2017 (30.06-09.07) to doskonała okazja, by poznać najnowsze trendy w projektowaniu i spotkać jego twórców. Wystawa główna - "Miasto na fali" - poświęcona będzie urbanistyce i nowoczesnej organizacji miejskiej: od problemu zanieczyszczeń po projektowanie terenów zielonych.

W ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce Muzeum Naro -dowe w Warszawie zaprasza na wystawę "Tak widzą. Panorama fotografii węgierskiej". Prace klasyków i autorów współczesnych dają pełen przegląd tej dziedziny sztuki w kraju naszych bratanków.

Krakowski MOCAK zaprezentuje twórczość wybitnego polskiego artysty Jonasza Sterna, członka I oraz n Grupy Krakowskiej.

Również pod Wawelem, w Muzeum Narodowym, trwa wystawa zorganizowana w 60. rocznicę powstania Stowarzyszenia Artystycznego n Grupa Krakowska. Wśród autorów m.in. Tadeusz Kantor, Janina Kraupe, Tadeusz Brzozowski i Jerzy Nowosielski. Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie przypomni legendarny Teatr Lalek "Rabcio" i jego wieloletniego dyrektora Jerzego Koleckiego. Na ekspozycji zobaczymy projekty scenograficzne, plakaty i wydawnictwa wykonane przez artystę.

TEATR

Latem najmniej atrakcji tradycyjnie czeka miłośników teatru. Nie znaczy to jednak, że nie będzie nowości. Autorską premierę Jarosława Kiliana o najbardziej wakacyjnym tytule "Jesteśmy na wczasach" zapowiada Teatr Miejski w Gdyni. Spektakl zainauguruje Scenę Letnią, która działać będzie do połowy sierpnia. Na przełomie wakacyjnych miesięcy w Gdańsku po raz 21. odbędzie się Festiwal Szekspirowski. Dzieła wybitnego stradforczyka przywędrują z Hongkongu, Moskwy, Chorwacji, Ukrainy i Iranu. Polskę reprezentować będzie wrocławski Teatr Pieśń Kozła.

Podczas kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF w Warszawie przedstawienia dyplomowe zaprezentują studenci z całego świata. Poza tym stolica stawia na musical. Teatr Dramatyczny zmierzy się z przebojowym "Kinky Boots" z piosenkami Cyndi Lauper. To historia o tolerancji z wysokimi obcasami w tle, której bohaterka - energiczna drag ąueen Lola - ratuje przed bankructwem fabrykę butów. Kilka przecznic dalej w Teatrze Kamienica premiera "Dnia świra" Marka Koterskiego z piosenkami Hadriana Filipa Tabęckiego. Stołeczne lato zakończy 14. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie zaprasza na warsztaty "Sieć emocji" prowadzone przez aktorów i skierowane do nastolatków. Warsztaty Lato w teatrze odbywać się będą jeszcze w kilkudziesięciu placówkach, wśród których znalazły się teatry w Gnieźnie, Będzinie warszawski Teatr Ochoty, kielecki Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" oraz krakowska Cricoteka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji