Artykuły

Kraków. Festiwal Misteria Paschalia

Prezentacja muzyki nastrajającej melomanów do przeżywania duchowego misterium - to myśl przewodnia rozpoczynającego się w Wielki Czwartek [13 kwietnia] III Festiwalu Misteria Paschalia. Nawiązującym do średniowiecznych tradycji, a stanowiącym połączenie muzyki i teatru będzie przedstawienie "Misterium Drogi Krzyżowej" na Rynku Głównym w reżyserii Bolesława Pawicy i z muzyką Hadriana Filipa Tabęckiego (Wielka Sobota).

Podczas trwającego pięć dni festiwalu (13-17 kwietnia) w Krakowie pojawi się cała plejada gwiazd muzyki dawnej. To jednen z najmłodszych, a zarazem najambitniejszych krakowskich festiwali muzycznych. Powstał przed trzema laty, zaś jego pomysłodawcą i organizatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

- Trudno powiedzieć, co będzie największym wydarzeniem festiwalu, ponieważ poziom wszystkich koncertów, jak i uczestniczących w nich artystów będzie absolutnie wyrównany - informuje odpowiedzialny za program Filip Berkowicz z Krakowskiego Biuro Festiwalowego. - Szczególnie cieszy to, że muzycy polscy (Arte dei Suonatori) i liderzy wykonawstwa historycznego (Sonia Prina, Maria Grazia Schiavo czy Antonio Florio) połączą siły, tworząc zespół wykonujący nieznaną właściwie w Polsce pasję Antonia Caldary. To naprawdę wyjątkowe wydarzenie, bo to nasza własna festiwalowa produkcja. Inaugurujący koncert tworzyć będziemy niemalże od podstaw - próby rozpoczną się na cztery dni przed początkiem festiwalu i dopiero wtedy muzycy będą się poznawać. Wspólna idea muzyki rodzić się więc będzie właśnie tutaj w Krakowie - dodaje Berkowicz.

W nastrój muzycznego misterium wprowadzą nas już dwa pierwsze, wyjątkowe koncerty. Podczas inauguracji zabrzmi oratorium "La passione di Gesu Cristo Signor Nostro" włoskiego mistrza baroku Antonio Caldary. Wśród wykonawców podziwiać będziemy specjalizującą się w grze na instrumentach dawnych polską orkiestrę Arte dei Suonatori, która tym razem zaprezentuje się pod dyrekcją Antonia Florio wraz ze znakomitymi solistami włoskimi. Występ jednego z najlepszych na świecie wykonawców muzyki dawnej - zespołu Europa Galante - zaplanowano na Wielki Piątek. Prowadzona przez Fabio Biondiego grupa po raz pierwszy w Polsce przedstawi oratorium "Gesu sotto il peso della croce" Gian Francesca de Majo.

Wydarzeniem festiwalu będzie też wykonanie lamentacji "Office des Ténebres" Cristóbala de Moralesa. Niezwykłe misterium obejrzymy w kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce. - W sakralnym miejscu - kaplicy - odtworzone zostanie po niemalże pięciuset latach tradycyjne wielkosobotnie misterium. Ciemne jutrznie z kompozycjami de Moralesa wykonane zostaną zgodnie z renesansową tradycją. Jedynym oświetleniem będzie dziesięć świec, które będą gasły po każdej wykonanej części. Ostatni utwór zabrzmi w zupełnej ciemności, po czym rozlegnie się dźwięk kołatek zwiastujących Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa - zdradza koncertowe plany Filip Berkowicz.

Nawiązującym do średniowiecznych tradycji, a stanowiącym połączenie muzyki i teatru będzie przedstawienie "Misterium Drogi Krzyżowej" na Rynku Głównym w reżyserii Bolesława Pawicy i z muzyką Hadriana Filipa Tabęckiego (Wielka Sobota). Na festiwalu zabrzmi ponadto 6 suit francuskich Johanna Sebastiana Bacha w interpretacji francuskiego klawesynisty Pierre'a Hantai (Niedziela Wielkanocna) oraz motety i koncerty Antonia Vivaldiego, które wspólnie z sopranistką Marią Grazią Schiavo zaprezentuje La Cappella de'Turchini z Neapolu pod dyrekcją Antonia Florio.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji