Artykuły

Łódź. Nocne odczytywanie awangardy w Powszechnym

Wywołaj z Teatrem Powszechnym w Łodzi ducha awangardy! 20 maja po prezentowanej w ramach XXIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych prapremierze "Arcydzieła na śmietniku" w reżyserii Justyny Celedy Teatr Powszechny zaprasza na Noc Muzeów.

O godzinie 23.00 rozpocznie się czytanie performatywne esejów Antonina Artauda, Piny Bausch, Jerzego Grotowskiego i Tadeusza Kantora, zaliczanych do grona najważniejszych przedstawicieli teatralnej awangardy.

Prezentowane teksty nawiązywać będą do multimedialnej wystawy "Awangarda to stan umysłu", którą możecie oglądać w foyer Teatru. Wystawa przygotowana została wspólnie z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie towarzyszy XXIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Teksty zostaną odczytane przez aktorów Teatru Powszechnego - Jarosława Dziedzica, Michała Lachetę i Arkadiusza Wójcika. Wydarzenie realizowane jest we współpracy z Joanną Głodek, Katarzyną Markiewicz i Natalią Słaboń - studentkami Międzynarodowych Studiów Kulturowych Uniwersytetu Łódzkiego.

O autorach:

Antonin Artaud - francuski aktor, poeta, teoretyk i prekursor teatralnej myśli awangardowej. Za najważniejszą sformułowaną przez niego koncepcję uważa się ideę Teatru Okrucieństwa, stanowiącą przez cały XX wiek punkt odniesienia dla wielu twórców takich jak Jerzy Grotowski, Pier Paolo Pasolini czy Tadeusz Kantor. Pina Bausch - tancerka, choreografka, której twórczość nadała kierunek międzynarodowemu tańcowi współczesnemu i stała się podstawą dla rozwoju teatru tańca. Na dorobek artystki składają się, między innymi, spektakle takie jak "Cafe Müller", "Arien", "Nelken" czy "Fensterputzen".

Jerzy Grotowski - znany na całym świecie wielki reformator teatru, reżyser, pedagog. Twórca Teatru Laboratorium. Opracowane przez niego metody do dziś wykorzystywane są przez najwybitniejszych aktorów i reżyserów. W swoich działaniach artystycznych największą wagę przywiązywał do zerwania z tradycyjną i pozbawioną ryzyka wizją teatru.

Tadeusz Kantor - reżyser, malarz, teoretyk sztuki, twórca Teatru Cricot 2. Powszechnie uważany za jednego z najbardziej oryginalnych przedstawicieli XX-wiecznego teatru. Ostatnią, a zarazem uznawaną za najważniejszy etap jego twórczości, jest koncepcja Teatru Śmierci.Wydarzenie odbywa się w ramach projektu: "Łódź stolicą awangardy".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji