Artykuły

Słupsk. Teatralny spacer z Witkacym

21 maja w Słupsku, podczas "Spacerownika teatralnego dla dzieci, które zabierają na spacer dorosłych", będzie można wytropić, w jaki sposób, gdzie i kiedy rozwijała się lokalna Witkacomania.

21 maja w Słupsku i w czterech innych polskich miastach odbędzie się kolejna edycja projektu Spacerownik Teatralny. Na nietypowe, bo nieograniczone ramami jednego teatralnego budynku spacery po raz kolejny zaprasza Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Chcesz spacerować częściej? Ściągnij koniecznie aplikację mobilną Spacerownik Teatralny. Dostępna bezpłatnie aplikacja umożliwia indywidualne zwiedzanie i poznawanie teatralnej historii polskich miast.

Kieszonkowy Spacerownik Teatralny - ŚCIĄGNIJ Z Google Play lub Windows Store

Projekt Spacerownika Teatralnego został zainicjowany w 2015 roku i towarzyszył jubileuszowi 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Był jednym z kluczowych działań w ramach obchodów, który doczekał się kontynuacji. 13 maja w polskich teatrach po raz trzeci obchodziliśmy Dzień Teatru Publicznego i właśnie z tej okazji Instytut Teatralny wraz z lokalnymi instytucjami partnerskimi zapraszają na wiosenne spacerowanie w ramach piątej odsłony Spacerownika Teatralnego.

Spacerować rozpoczęliśmy już w ostatnią niedzielę 14 maja, kiedy to wystartowały spacery w Łodzi i Gdańsku. W kolejną niedzielę 21 maja, kiedy teatry zagrają swoje ostatnie spektakle w ramach akcji "Bilet do teatru za 500 groszy" towarzyszącej Dniu Teatru Publicznego - ruszymy na spacery w Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Białymstoku i Słupsku. Udział we wszystkich spacerach jest bezpłatny, nie trzeba także rezerwować miejsc - wystarczy pojawić się w wyznaczonym miejscu oraz czasie i mieć na nogach wygodne buty.

Zwróciliście uwagę, ile instytucji w Słupsku odwołuje się do postaci Stanisława Ignacego Witkiewicza zwanego też Witkacym? Podczas "Spacerownika teatralnego dla dzieci, które zabierają na spacer dorosłych", wymyślonego przez Katarzynę Piwońską i Joannę Stoike-Stempkowską, będziemy tropić, w jaki sposób, gdzie i kiedy rozwijała się lokalna Witkacomania. Orientacyjny czas spaceru, który wystartuje o 11.00 w Muzeum Pomorza Środkowego, to 1,5 - 2h.

Wszystkie trasy proponowane w ramach Spacerownika Teatralnego mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej - a tym samym kulturalnej - historii miast. Przygotowane scenariusze są różnorodne, a spacery prowadzą nie tylko przeszkoleni miejscy przewodnicy, ale także historycy teatru i znani artyści.

Scenariusze Spacerowników Teatralnych znajdują się na poświęconej projektowi stronie internetowej www.spacerownikteatralny.pl. Dokładne plany tras są tam uzupełnione dodatkowymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatralnych twórców. Pośród nich znajdują się autorskie trasy tematyczne, przygotowywane przez artystów i historyków teatru. Strona daje także możliwość stworzenia własnego, oryginalnego spaceru. Użytkownik może dostosować marszrutę do czasu, jakim dysponuje lub miejsca, do którego zmierza. Szlaki spacerowe układać można dowolnie według indywidualnych zainteresowań.

Od niespełna roku Spacerownik Teatralny dostępny jest także w aplikacji na wszystkie urządzenia mobilne. Można ją ściągnąć za darmo w sklepach Google Play i Windows Store. Poza wszystkimi możliwościami, jakie daje strona www, aplikacja wyposażona została dodatkowo w funkcję nawigowania.

Projekt słupskiego Spacerownika Teatralnego realizowany jest przez Instytut Teatralny we współpracy z Nowym Teatrem im. Witkacego w Słupsku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji