Artykuły

Śląskie. Wybierz się na spektakl za 5 złotych w Dniu Teatru Publicznego

W sobotę 13 maja po raz trzeci obchodzić będziemy Dzień Teatru Publicznego. Z tej okazji 97 teatrów z 38 polskich miast przez cały tydzień będzie grało spektakle "za grosze". Dokładnie za 500 groszy, czyli 5 złotych. Do akcji przyłączą się również teatry z województwa śląskiego.

Właśnie tyle zapłacą w tym roku widzowie za bilety w ramach akcji, której pomysłodawcą jest Instytut Teatralny w Warszawie. Sprzedaż takich tanich biletów rozpocznie się w sobotę 13 maja (przeważnie od godz. 10, ale nie wszędzie - warto to więc sprawdzić na stronie internetowej teatru, do którego chciałoby się pójść zobaczyć przedstawienie). Dystrybucja miejscówek będzie prowadzona jedynie w kasach teatrów - nie można rezerwować ich z wyprzedzeniem ani drogą telefoniczną czy też internetową.

Nowe święto w kalendarzu - Dzień Teatru Publicznego

Pomysł na świętowanie Dnia Teatru Publicznego zrodził się w 2015 r., kiedy teatr publiczny w Polsce - a więc teatr dostępny i mówiący w imieniu każdego - obchodził 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja "biletu za grosze" była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Kolejki do kas ciągnęły się metrami.

Na widowniach zasiadło blisko 50 tys. widzów - także tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Entuzjazm ten udało się utrzymać w kolejnym roku. Tak liczna obecność widzów stanowi dowód na to, że teatr to miejsce, do którego Polacy lubią chodzić, ale widocznie bilety wciąż są dla nich zbyt drogie.

- Dzień Teatru Publicznego to nie tylko święto dla 120 teatrów tworzących wyjątkowy w skali świata krajobraz. To także święto widzów, z którymi teatr ten szuka nieustannie rozmowy i wspólnoty; jest gościnny, działa w imieniu i w obronie każdego, zwłaszcza słabszego. Nasze spotkanie to dowód na sens i potrzebę utrzymania tego azylu, znoszenia przeszkód, sprawiania, by wszystkim nam było w nim twórczo i bezpiecznie - mówi o wydarzeniu Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego.

Tegoroczna cena biletu, czyli 500 groszy, odpowiada liczbie spektakli premierowych w ostatnim sezonie, których twórcy wykorzystali do rozmowy z widzami współcześnie napisane teksty - było ich dokładnie 530.

Na co do teatru w regionie?

Jakie przedstawienia za tę właśnie cenę zobaczymy na scenach na Śląsku, w Zagłębiu i na Podbeskidziu? Spójrzmy do repertuarów. Najwięcej spektakli z okazji Dnia Teatru Publicznego zaplanowano na sobotę 13 maja. W Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie dzieci będą mogły obejrzeć inspirowane demonologią słowiańską "Cicho", a w Ateneum w Katowicach nieco starsi widzowie zobaczą zabawną, utrzymaną w konwencji komedii dell'arte "Miłość do trzech pomarańczy".

Do akcji przyłącza się także Teatr Mały w Tychach, który zaprosi młodych na "Koziołka Matołka i jego przygody" - muzyczną bajkę grupy Prym Art z Katowic. Wraz z bohaterem dzieci zwiedzą różne zakamarki świata, powalczą samurajskim mieczem, odkryją słowne łamigłówki i poznają afrykańskie piosenki.

W Bielsku-Białej Teatr Polski pokaże piękny pod względem wizualnym spektakl "Nocami i dniami będę tęsknić za Tobą". W bytomskiej Operze Śląskiej zabrzmią takty nowej opery o miłosnym konflikcie, który źle się kończy - "Mocy przeznaczenia". Z kolei w niedalekim teatrze Rozbark na afiszu zagości najnowsza premiera - "Fast food foot" o współczesnym, prędkim stylu życia i konsekwencjach tego pędu.

Blaszane kroniki Piotra Szewczyka. Niezwykła wystawa w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej

Dzień później, czyli w niedzielę 14 maja, warto się wybrać do Teatru Nowego w Zabrzu, który wystawi "Garnitur prezydenta" - poważną satyrę na politykę i realia dzisiejszego świata, lub do bielskiego teatru Banialuka, gdzie zaserwują znakomitą "Zieloną Gęś" dla dorosłych i - jak się okazuje - szalenie współcześnie brzmiącą.

Akcja potrwa także w kolejnym tygodniu

Nie możecie wybrać się do przybytku Melpomeny w ten weekend? Nic nie szkodzi - trzy teatry w regionie zapraszają do siebie w następnym tygodniu. W czwartek 18 maja w Teatrze Rozrywki w Chorzowie zobaczycie rozbuchaną komedię "Producenci".

Z kolei w piątek 19 maja Teatr Śląski w Katowicach zaprasza na "Porwanie Europy" - napisaną 40 lat temu z okładem farsę Jarosława Marka Rymkiewicza, która jest mądrym, ale i przerażającym traktatem o końcu Europy i w ogóle świata, jaki znamy. Z kolei Teatr Zagłębia w Sosnowcu pokaże "Cesarza" - rzecz o władzy i ludziach, którzy zmieniają się pod jej wpływem i pod wpływem władcy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji