Artykuły

Rzeszów. Wielkie święto teatru

Do Rzeszowa zjeżdżają właśnie teatry z Polski, Rosji, Japonii i Słowacji. W niedzielę rozpoczyna się ósmy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy Maskarada organizowany przez Teatr Maska. W ciągu sześciu dni będzie można zobaczyć aż 18 przedstawień teatralnych dla widza w każdym wieku. Na część spektakli oraz wszystkie wydarzenia towarzyszące wstęp jest bezpłatny.

Spektakle w ramach Maskarady będą grane na obu scenach Teatru Maska oraz w plenerze. Mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć najlepsze przedstawienia teatru formy, zdobywające liczne nagrody na polskich i międzynarodowych festiwalach. W niedzielę odbędą się dwa spektakle w plenerze. Jako pierwszy o godz. 13.30 w Ogrodach Bernardyńskich wystąpi Teatr Piki z "Historią o dziewięciu miesiącach", drugi zaś o godz. 20.30 odbędzie się na rzeszowskim Rynku, gdzie Teatr Biuro Podróży pokaże spektakl "Silence/Cisza w Troi".

Bilet za 500 groszy

Drugiego dnia festiwalu (w poniedziałek) odbędzie się premiera najnowszego spektaklu Teatru Maska "Tylko jeden dzień", w reż. Jacka Popławskiego. To lekka i dowcipna forma, w której ujęto trudny zarówno dla dzieci jak i dorosłych temat przemijania i straty kogoś bliskiego. Do jego realizacji zaproszono międzynarodową ekipę złożoną ze znanych i cenionych w środowisku realizatorów. Scenografię zaprojektowała litewska artystka Julia Skuratova, zaś o muzykę zadbał Pavel Helebrand. Spektakl ten będzie można przedpremierowo zobaczyć już w niedzielę o godz. 16.30 w Teatrze Maska za jedyne 500 groszy (5 zł) w ramach obchodzonego po raz trzeci w całej Polsce - Dnia Teatru Publicznego (z tym zastrzeżeniem, że zakup biletów będzie możliwy tylko w sobotę w kasie teatru, i że jedna osoba może kupić maksymalnie dwa bilety). Teatr Maska przygotował na tę okazję 240 biletów. Dlaczego akurat 500 groszy? - Liczba ta odpowiada liczbie spektakli premierowych w ostatnim sezonie, których twórcy wykorzystali do rozmowy z widzami współcześnie napisane teksty. Chcemy, aby komunikat "teatr otwarty dla każdego widza" również w tym roku wybrzmiewał mocno, dlatego tak dużo mówimy o życzliwości teatru i znoszeniu złudnego przekonania o ekskluzywności i niedostępności - finansowej, ale i intelektualnej - scen publicznych - podkreśla Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, który jest pomysłodawcą akcji.

Pamięci Marcina Jarnuszkiewicza

Szczególne miejsce w programie Maskarady zajmą też spektakle w reżyserii zmarłego w ubiegłym roku Marcina Jarnuszkiewicza: "Gęś, śmierć i tulipan" w wykonaniu Teatru Baj, "Wielkie pytanie" - Teatru Pinokio oraz "Całe królestwo króla" - Teatru Animacji. Będą też wieczorne przedstawienia dla młodzieży m.in. "Pomnik" wrocławskiego Teatru Lalek, który przedstawia historię budowy największego pomnika Stalina. Nie zabraknie w nim czeskiej ironii i dystansu. Młodzi widzowie będą też mogli zobaczyć inscenizację "Król Maciuś Pierwszy" w reż. Konrada Dworakowskiego, opowiadającą o samotności dziecka wobec zadań, które są ponad jego siły oraz spektakl - serial w odcinkach, zrealizowany w konwencji fotoplastykonu - "Sekrety Szekspira" w wykonaniu Teatru Sztuk.

Dodatkowe atrakcje

Ciekawym punktem programu będą imprezy towarzyszące festiwalowi tj.: spotkania z twórcami, warsztaty, wystawy, panel poświęcony twórczości wspomnianego Marcina Jarnuszkiewicza - prowadzony przez dr. hab. Tadeusza Kornasia z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz codzienne czytanie bajek dla dzieci przez aktorów Maski (od niedzieli do czwartku o godz. 16 na parkingu przed teatrem).

Bilety w cenie 15-20 zł można nabyć w kasie teatru i online. Na część spektakli oraz wszystkie wydarzenia towarzyszące wstęp jest wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji