Artykuły

Poznań. Prapremiera "Madagaskaru" w Muzycznym

- Od początku obiecaliśmy sobie, że traktujemy dzieci poważnie - mówi Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego. 13 maja zobaczymy tu polską prapremierę musicalu "Madagaskar" na podstawie słynnej animacji wytwórni DreamWorks.

Bohaterami filmu z 2005 r. są lew Alex, żyrafa Melman, zebra Marty i hipopotamica Gloria. Zwierzęta uciekają z nowojorskiego zoo. Zostają złapane i wysłane do Afryki. Na środku oceanu wypadają za burtę statku i lądują na pięknej wyspie, na której rządzi zwariowany lemur - Król Julian.

W 2016 w Kansas City w Stanach Zjednoczonych odbyła się premiera spektaklu na podstawie filmu. Poznańskie przedstawienie to polska prapremiera musicalu. - Pokazujemy ten spektakl jako pierwsze miasto w Europie Środkowo-Wschodniej - zaznacza Przemysław Kieliszewski.

Do końca tego sezonu odbędą się 33 pokazy - na większość z nich nie ma już biletów. Dlatego twórcy planują dodatkowe spektakle - pod koniec sierpnia.

Prapremiera - 13 maja o godz. 17.

Spektakl wypełni lukę?

- Mój syn chodzi do szkoły tuż obok Teatru Muzycznego i kiedy ostatnio zobaczył plakat zapowiadający premierę, przeraził się: "Mam nadzieję, że tego nie przegapiliśmy!" - opowiadała Justyna Makowska, dyrektor wydziału kultury Urzędu Miasta w Poznaniu podczas konferencji prasowej zapowiadającej premierę. - W szkołach z edukacją muzyczną jest różnie. I mało jest piosenek dla dzieci, które przenikają do głównego nurtu. Mam nadzieję, że ten spektakl wypełni tę lukę - mówi Makowska.

- Mam troje dzieci i wiem, że ten tytuł wywołuje w małych widzach entuzjazm - opowiadał reżyser Jerzy Jan Połoński. - Wywodzę się z teatru lalek, jako aktor robiłem teatr dobry i niedobry, ale zawsze taki, na którym miałem nadzieję sam się dobrze bawić. Bo mam w sobie dużo z dziecka - wyznał.

O sile przyjaźni i nie tylko

Zdaniem reżysera z tak znanym tytułem jak "Madagaskar" wiąże się pewien kłopot. - Twórca staje przed koniecznością zmierzenia się z pewnym wyobrażeniem. Wiadomo, że w tej przestrzeni, którą ma do dyspozycji poznański Teatr Muzyczny, nie zbudujemy ani Madagaskaru, ani Nowego Jorku. Robiąc taki spektakl, trzeba zrezygnować z realizmu i bazować na pewnej umowności - uważa reżyser.

Co pozostanie z oryginału w poznańskiej wersji "Madagaskaru"? - Przede wszystkim - ważne przesłanie, które przypomina, że trzeba podążać za swoimi marzeniami. I opowieść o sile przyjaźni, która może przenosić góry - zdradza Połoński.

- Przez te wątki przewodnie ta historia nigdy się nie zestarzeje. Spektakl dedykujemy zresztą nie tylko dzieciom, a całym rodzinom - dodaje.

Wyginaj śmiało ciało!

Muzykę napisali George Noriega i Joel Someillan. Libretto, które napisał Kevin del Aquila, na język polski przełożyli ojciec i syn - Marek i Tomasz Robaczewscy. To właśnie Marek Robaczewski stworzył przed kilkoma laty słowa słynnej piosenki "Wyginam śmiało ciało". Tomasz Robaczewski jest autorem części polskich dialogów do serialu "Pingwiny z Madagaskaru".

Autorką kostiumów i dekoracji do spektaklu jest Marika Wojciechowska. - Są wariacją na temat świata opowiedzianego w tej historii. Żeby za bardzo od niego nie odpłynąć, wykorzystujemy wizerunki głównych bohaterów - ich głowy. W spektaklu pojawiają się też postacie lalkowe - opowiada Wojciechowska. - Scenografia jest rodzajem placu zabaw i ma stanowić zaproszenie do gry, wspólnej zabawy - wyjaśnia.

- Mam nadzieję, że i dorośli, i dzieci po obejrzeniu tego spektaklu będą mieli ochotę wstać i tańczyć - mówi choreografka Paulina Andrzejewska.

Świat to nie tylko nasze podwórko

Najnowszej premierze Teatru Muzycznego będą towarzyszyły działania edukacyjne. Twórcy chcą przypomnieć m.in. o tym, że bajkowa wyspa pokazana w filmie w rzeczywistości ma też inne oblicze: to jeden z najbiedniejszych krajów na świecie. - Przez kilka ostatnich dziesięcioleci Madagaskar stracił większą część powierzchni porastającego go lasu deszczowego i jeśli nic z tym nie zrobimy, to za dwadzieścia-trzydzieści lat tego lasu może już w ogóle nie być - mówi zaproszony do projektu Teatru Muzycznego Mateusz Damięcki, aktor, a zarazem ambasador Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. To inicjatywa, która określa priorytetowe wyzwania stojące przed międzynarodową społecznością w najbliższych latach. Wśród jej najważniejszych zadań jest m.in. likwidacja skrajnego ubóstwa, niwelowanie nierówności społecznych i ekonomicznych czy ochrona naszej planety.

- To, co kupujemy, styl życia, który wybieramy, ma wpływ na nasz świat, a ten świat to przecież nie tylko nasze najbliższe podwórko. Warto o tym rozmawiać z dziećmi, na przykład przy okazji tej premiery - przypomina Damięcki.

Madagaskar aktor odwiedził w 2015 r. przy okazji kręcenia jednego z odcinków dokumentalnej serii "Mapa ginącego świata". - Tamtejsze lasy to dom dla wielu gatunków, które żyją tylko tam. Ten świat stoi na skraju zagłady - mówi aktor.

- Podczas każdego ze spektakli będziemy zbierać środki na fundacje "Leczenie z Misją" i "Dzieci Madagaskaru" - zapowiada Przemysław Kieliszewski.

Małych widzów twórcy "Madagaskaru" chcą zaprosić do śpiewania, do tańca i wspólnego tworzenia masek Króla Juliana. - Przygotowujemy też scenariusze lekcji dla nauczycieli - zapowiada Przemysław Kieliszewski. W planach jest również wystawienie spektaklu z audiodeskrypcją.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji