Artykuły

Warszawa. Janda, Ostaszewska i Teatr Powszechny z "Okularami równości"

Fundacja im. Izabeli Jarugi-Nowackiej przyznała nagrody osobom i organizacjom, które wyróżniają się szczególną aktywnością w ochronie praw człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji.

W kategorii "Prawa kobiet i zwalczanie dyskryminacji z powodu płci" Okulary Równości trafiły do aktorek: Krystyny Jandy i Mai Ostaszewskiej.

Jak czytamy w uzasadnieniu kapituły, Krystynę Jandę nagrodzono za "za udowodnienie, ile znaczy głos jednej kobiety, który usłyszą wszystkie i wszyscy. Za zainicjowanie powszechnej akcji sprzeciwu wobec odbierania kobietom praw, wolności i godności". To jej wpis na blogu był inspiracją do czarnego protestu w październiku zeszłego roku.

Z kolei Maja Ostaszewska została nagrodzona za "konsekwentne wspieranie wszystkich akcji na rzecz praw kobiet, aktywne zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem Ratujmy kobiety, odwagę sprzeciwiania się pogardzie i nienawiści".

Za łamanie tabu i stereotypów

Okulary Równości w kategorii "Prawa mniejszości i zwalczenie dyskryminacji z powodów innych niż płeć" trafiły do sołtysa Bobrownik Łukasza Włodarczyka z mężem Łukaszem Ciężadło (o ich ślubie pisaliśmy w "Wyborczej") i sołtyski wsi Grzebianka Marzeny Frąckowiak i jej partnerki Doroty Walickiej, które razem wychowują córkę.

Lesbijka sołtyską pod Poznaniem. Mieszkańcy: Dobrze, że przyszły zmiany

Nagroda do panów trafiła za "otwartość i czynny sprzeciw wobec dyskryminacji osób LGBT w ich prawie do zawierania małżeństw. Za zwalczanie stereotypu i pokazanie, że prawo do miłości i bycia w związku jest prawem człowieka, w każdym miejscu i czasie, także na polskiej wsi". Do pań - za to, że "łamią tabu i stereotypy, także o zaściankowości i nietolerancji polskiej wsi, pracują na rzecz swojej społeczności"

Za obronę wolności słowa

W kategorii "Sprawiedliwość społeczna i zwalczanie ubóstwa" nagroda trafiła do Agnieszki Siekiery z Warszawy za "działanie na rzecz równości i sprawiedliwości społecznej, a przede wszystkim za osobiste zaangażowanie się w pomoc bezdomnej pani Paulinie i jej dwóm psom - od zorganizowania pierwszej pomocy do uzyskania mieszkania socjalnego".

A także do warszawskiego Teatru Powszechnego za "za konsekwentną wizję teatru, który się wtrąca, obronę wolności słowa i wolności tworzenia, a w szczególności za przedstawienia: Kuroń, pasja wg. św. Jacka" oraz Klątwa".

Czemu pętla na szyi gipsowej figury jest ważniejsza niż groźba "zawiśniesz!" skierowana do żyjącego człowieka? - pyta dramaturżka "Klątwy".

***

Za walkę z przemocą wobec kobiet

Super Okulary Równości trafiły do:

Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny - "za 25 lat organizowania walki w obronie praw reprodukcyjnych, edukację społeczną i wsparcie wszystkich kobiecych protestów 2016 roku"

do Centrum Praw Kobiet - "za 25 lat walki z przemocą wobec kobiet, edukację społeczną na temat przemocy wobec kobiet, niezłomność i konsekwencję w każdych warunkach i okolicznościach"

Ewy Dąbrowskiej-Szulc - "za niezłomność, konsekwencję w działaniu, za umiejętność zachowania optymizmu w najgorszych okolicznościach, za wieczną młodość ducha i umiejętność łączenia pokoleń kobiet i za bycie Wielką Kronikarką walki kobiet o nasze prawa".

Antynagrodę - Skierowanie do Okulisty - otrzymał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji