Artykuły

Klątwa

Trwa Rok Stanisława Wyspiańskiego. Z tej okazji w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie można oglądać "Klątwę" spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego, w reżyserii Anny Polony.

"Klątwa" napisana została w 1899 r., a wydana w 1904 r. W dużej części jest ona oparta na autentycznych wydarzeniach, rozgrywających się w podtarnowskiej wsi, którą dotknęła susza. Przyczyny klęski miejscowi chłopi upatrują w gniewie Boga karzącego wieś za grzech Księdza i Młodej. Konflikt, rozgrywający się pomiędzy Młodą a społecznością wiejską, oparty jest na prymitywnej, ludowo - pogańskiej moralności. Chór występujący w sztuce i jego błędnie rozumiana wiara w to, że spełniona ofiara ludzka może odwrócić działania natury, staje się motorem postępowania bohaterki. Fanatyzm grupy społecznej oraz wewnętrzne rozdarcie Księdza, który nie potrafi dokonać wyboru pomiędzy miłością a powołaniem, to główne problemy sztuki, nawiązujące do tragedii antycznej. W postaci Młodej można odnaleźć podobieństwo do Antygony czy Ifigenii. Realizatorzy spektaklu zwracają uwagę na zjawisko fanatyzmu, z którym także możemy się spotkać współcześnie. Upatrywanie przyczyn klęski i niepowodzeń w innych wywołuje agresję, doprowadza do stanów ekstremalnych i zbrodni. Jedną z najsłynniejszych realizacji "Klątwy" była inscenizacja Konrada Swinarskiego z 1968 r. w Starym Teatrze, w której Anna Polony wcieliła się w postać Młodej. Scenografię do przedstawienia zaprojektował Adam Łucki.

W spektaklu występują: Ksiądz - Łukasz Nagórski, Matka - Magdalena Kozińska, Młoda - Agnieszka Radzikowska/ Matylda Baczyńska, Sołtys- Rafał Sadowski, Dzwonnik - Rafał Fudalej, Parobek - Łukasz Krzemiński, Dziewka - Kornelia Trawkowska / Joanna Zubrycka, Pustelnik- Łukasz Ras, Przodownica chóru - Agnieszka Radzikowska / Matylda Baczyńska, Chór - studenci II r. WA: Aleksandra Meniolle de Cizancourt, Paulina Puślednik, Małgorzata Moskalewicz, Julia Wyszyńska, Daniel Dobosz, Miron Jagniewski, Mateusz Kościukiewicz, Marcin Lewandowski, Andrzej Plata, Rafał Szumera.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji