Artykuły

Łódź. Intensywne warsztaty Teatru Chorea

Na kolejny trening aktorski zaprasza w maju Teatr Chorea.

Warsztaty Teatru CHOREA to intensywny trening aktorski. Koncentrują się na uruchamianiu organiczności aktora, przez pracę z ciałem, ruchem, głosem, rytmem i muzyką oraz na łączeniu wszystkich tych form ekspresji w jeden strumień działania. Warsztaty skupiają się też na intensywnej pracy z partnerem i wielowątkowej pracy z grupą - aktorem zbiorowym.

Metodę pracy CHOREI określają dwa wyznaczniki: intensywność i ryzyko - to fizyczne i to wynikające z konieczności przełamywania własnych ograniczeń i przekraczania własnych możliwości. Warsztaty CHOREI wykraczają poza prezentowanie i uczenie technik. Prowadzą do uruchomienia kreatywności każdego z uczestników i stworzenia dynamicznego, twórczego, artystycznego spotkania.

"CIAŁO / RUCH / GŁOS - AKTOR WIELOWYMIAROWY"

5-7 maja 2017

HARMONOGRAM:

5 maja (piątek)

godz. 12:00-19:00 (z godzinną przerwą obiadową)

godz. 19:30-20:30 - spektakl //Error 404// grupy Take Over pracującej przy Teatrze CHOREA

6 maja (sobota)

godz. 10:00-17:00 (z godzinną przerwą obiadową)

godz. 17:30-18:00 - zwiedzanie przestrzeni Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi

7 maja (niedziela)

godz. 10:00-17:00 (z godzinną przerwą obiadową)

godz. 17:00-18:00 - zamknięcie warsztatów, spotkanie z zespołem Teatru CHOREA, prezentacja fragmentów filmowych wybranych spektakli, koncertów i projektów artystycznych Teatru

PROWADZĄCY: Tomasz Rodowicz, Janusz Adam Biedrzycki, Małgorzata Lipczyńska, Tomasz Krzyżanowski

GRUPA DOCELOWA: warsztaty skierowane są do aktorów, tancerzy, muzyków i instruktorów teatralnych, a także osób pasjonujących się teatrem, muzyką i tańcem.

Obejżyj film promujący warsztaty: https://www.youtube.com/watch?v=vJ1K2EokBNc

Dołącz do Nas na facebooku: https://www.facebook.com/events/267260283708944/

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WARSZTATÓW:

PRACA Z CIAŁEM:

-intensywny trening fizyczny z elementami akrobatyki, sztuk walki i współczesnych form tańca

-praca z partnerem i przestrzenią, nauka asekuracji i wzajemnej uważności

-praca nad świadomością własnego ciała i świadomością pracy w grupie

-praca nad dynamiką i ekspresją ruchu, umiejętnością koncentracji i improwizacji

-nauka układów choreograficznych inspirowanych ikonografią antyczną i ikonografią współczesnych mitów kulturowych, połączoną z intensywną pracą z rytmem i muzycznością

PRACA Z GŁOSEM:

-rozwijanie naturalnych możliwości wokalnych, nauka swobodnego operowania głosem

-poznawanie podstawowych technik i ćwiczeń wokalnych i oddechowych

-uruchamianie rezonatorów, praca nad barwą głosu, fenomenami głosowymi i ozdobnikami

-tworzenie złożonych współbrzmień harmonicznych, praca z półtonami

-nauka pieśni polifonicznych z różnych tradycji w opracowaniach muzyków CHOREI

PRACA Z RYTMEM:

-praca z rytmami nieparzystymi

-uruchamianie muzyczności całego ciała i muzyczności grupy

-wypracowywanie wspólnego rytmu i pulsu grupy w działaniu

-praca ze złożonymi ćwiczeniami koordynacyjno-rytmicznymi, tworzenie na ich podstawie układów ruchowych, przy równoczesnym wykonywaniu pieśni

MIEJSCE: sala teatralna Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi (budynek C, ul. Tymienieckiego 3), mieszcząca się w przepięknie zrewitalizowanych, charakterystycznych dla Łodzi XIX-wiecznych budynkach pofabrycznych z czerwonej cegły, należących przed wojną do zakładów Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana. Obecnie prężnie działa tu i rozwija się centrum kulturalne i przedsiębiorcze, w którym rezydują młode firmy z branży kreatywnej. Znajduje się tu również kawiarnia i bistro. Uczestnicy warsztatów mają do dyspozycji dwie garderoby z łazienkami.

Więcej informacji o Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki w Łodzi: http://www.artinkubator.com/

WAŻNE INFORMACJE:

KOSZT: 550 zł

W cenie warsztatów zapewnione są: bilet wstępu na spektakl //Error404// grupy Take Over, jeden posiłek obiadowy dziennie (do wyboru wegański, wegetariański lub mięsny). Na miejscu zapewniamy również kawę, herbatę, wodę, owoce i przekąski. Koszty podróży i noclegów uczestnicy pokrywają we własnym zakresie. Po zakończonym warsztacie uczestnicy otrzymają certyfikat oraz skrypt warsztatów.

ZAPISY:

Zgłoszenia przyjmujemy do 10 kwietnia 2017.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: chorea.warsztaty@gmail.com.

Do każdego zgłoszenia prosimy o załączenie bio, CV lub krótkiego listu motywacyjnego.

INFORMACJE O PROWADZĄCYCH:

TEATR CHOREA to prężna grupa artystów, performerów, muzyków, tancerzy, aktorów, praktyków i teoretyków teatru. Nazwę zapożyczyła od starogreckiego terminu oznaczającego trójjednię muzyki, słowa i ruchu. Teatr powstał w 2004 roku w Lublinie. Od 2007 roku posiada swoje stałe miejsce w dawnych fabrykach Scheiblera przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi, gdzie wraz z fundacją Łódź Art Center stworzyła Fabrykę Sztuki. W początkach działalności twórczej Teatr realizował badania nad źródłami tańca i muzyki, eksplorując kulturę Antyku. Obecnie zajmuje się współczesnymi formami teatru, muzyki, tańca, sztuki performance i współczesnym materiałem literackim, tworząc spektakle, w których konfrontują się tradycja i nowoczesność. Zespół koncentruje się na problematyce i kondycji współczesnego człowieka. Inspirując się wielkimi reformatorami teatru: Kantorem, Wyspiańskim, Grotowskim, opracowują własną metodę pracy i nowy sposób tworzenia współczesnego teatru. Zespół wypracował własną technikę treningu, polegającą na pracy z ciałem, głosem i rytmem, pracy z partnerem i pracy w grupie. Celem metody jest badanie materii ruchu, dźwięku i słowa, połączonych w integralną całość. Zespół Teatru koncentruje się również na pracy w środowiskach zagrożonych wykluczeniem społecznym. CHOREA współpracuje z wieloma grupami i artystami z całego świata. Prowadzi cykle warsztatów teatralnych i muzycznych w Polsce i na całym świecie. Od 2010 roku organizuje Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy. Przy teatrze działają grupy artystyczne: Wielki Chór Młodej CHOREI, Vidomi, Brzydal i Take Over. W 2015 roku Teatr wydał płytę "Lulabajki" z muzyką dla małych i dużych. W 2016 roku, we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi oraz Instytutem Muzyki i Tańca w Warszawie, CHOREA stworzyła podręcznik "Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu".

TOMASZ RODOWICZ - aktor, reżyser, muzyk, pedagog. Współzałożyciel pierwszego w Polsce ośrodka socjoterapii dla młodzieży. Współpracował z Jerzym Grotowskim w latach 1974-1979. Współtwórca Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice", jego czołowy aktor oraz lider programu dydaktycznego w latach 1977-2003. Współzałożyciel Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA i jego lider od 2004 roku. Dyrektor artystyczny Fabryki Sztuki w Łodzi od 2007 roku. Wykładowca na Uniwersytecie Łódzkim, Akademii Teatralnej w Krakowie (filia w Bytomiu), Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi. Twórca i reżyser nagradzanego, międzynarodowego, edukacyjno-artystycznego projektu taneczno-muzycznego "Oratorium Dance Project". Twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspetywy. Twórca podręcznika treningu aktorskiego pt. "Trening fizyczny aktora - od działań indywidualnych do zespołu". Lider licznych projektów dydaktycznych i artystyczno-edukacyjnych dla aktorów, instruktorów teatralnych i animatorów kultury na całym świecie, m.in.: sesje warsztatowe w Drama Departament New York University, na Uniwersytecie Warszawskim, Akademie der Kunste w Berlinie Zachodnim, Royal Shakespeare Company w Stratfordzie, Columbia University w Nowym Jorku, Centrum Meyerholda w Moskwie, Getty Center w Los Angeles i Stanford University.

JANUSZ ADAM BIEDRZYCKI - aktor, tancerz, choreograf, instruktor teatralny. Absolwent Wydziału Humanistycznego ze specjalizacją: Kulturoznawstwo folklorystyka, etnologia, teatrologia i filmoznawstwo na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Absolwent Zarządzania kulturą Instytutu Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego. Współzałożyciel i członek Teatru CHOREA. Członek integracyjnego Teatru Prawd Dziwnych działającego przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Łęcznej. Współpracował ze Stowarzyszeniem Integracji Społecznej przy warsztatach terapii zajęciowej członek kursu "Pedagog w Teatrze" organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Współpracuje z teatrami: Nettheatre w Lublinie, Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi. Autor choreografii do spektakli "Koguty Borsuki i inne Kozły" reż. Iga Załęczna oraz monodramu "UpadekPsychoSomaticGaym". Pomysłodawca i realizator cyklu warsztatów zakończonych spektaklem "Brzydal". Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2010 oraz 2014 oraz Urzędu Miasta Łodzi w latach 2013 i 2017. Pomysłodawca i realizator projektu "Vidomi" oraz "Vidomi-Kontynuacje" - cyklu warsztatów tanecznych zakończonych spektaklem, z udziałem osób niewidomych i słabowidzących. Współtwórca podręcznika "Trening fizyczny aktora - od działań indywidualnych do zespołu" powstałego we współpracy Teatru CHOREA z Państwową Szkołą Filmową w Łodzi, przy wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie.

TOMASZ KRZYŻANOWSKI - muzyk, kompozytor, aranżer, producent, multiinstrumentalista, wokalista. Jako wszechstronny muzyk czerpie inspiracje z różnych kręgów kulturowych i stylów muzycznych. Kompozycja to jego główne zajęcie. Gra na perkusji, instrumentach perkusyjnych i klawiszowych. Komponuje muzykę do spektakli teatralnych, filmów oraz projektów artystycznych, performance, animacji, gier komputerowych. Od lat fascynuje go produkcja muzyczna i realizacja dźwięku. Współtwórca Teatru CHOREA, w którym od 2004 roku kieruje pracą muzyczną. Od roku 2006 wraz z Teatrem CHOREA regularnie prowadzi warsztaty muzyczno-teatralne na całym świecie, kierowane do aktorów, muzyków, tancerzy, performerów, dzieci i młodzieży, (warsztaty min: w Red Cat i Calarts w Los Angeles, w Centrum Sztuki w Delfach, w St. Donats Atlantic College w Walii, w Starej Tehelni na Słowacji, w Meyerhold Center w Moskwie, w Teatrze Atalaya w Sevilli, w Espacio Espiral w Santander, na Festiwalu Giving Voice w Aberystwith, w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu, PWSFTViT w Łodzi oraz w ośrodkach teatralnych i kulturalnych w całej Polsce). Od 2011 roku prowadzi Wielki Chór Młodej CHOREI. Regularnie prowadzi warsztaty muzyczne, teatralne dla dzieci i młodzieży w ramach projektów edukacyjnych Teatru CHOREA oraz Stowarzyszenia Praktyków Kultury. Współzałożyciel i perkusista łódzkiej grupy Blue Rabbit. Jako wszechstronny muzyk, w swojej pracy inspiruje się muzyką i rytmiką pochodzącą ze starożytnej Grecji, Bałkanów, muzyką Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej, Indii, Półwyspu Iberyjskiego, jazzem. W jego twórczości, dużą rolę odgrywa także fascynacja starożytnymi kulturami, wymarłymi językami oraz body percussion i rytmem w każdej możliwej formie i postaci. Prywatnie entuzjasta przyrody, biegacz, triathlonista.

MAŁGORZATA LIPCZYŃSKA - aktorka, tancerka, choreograf, animator kultury, doświadczony instruktor warsztatowy. Absolwentka UMCS na Wydziale Socjologii oraz Wydziale Humanistycznym, na kierunku Kulturoznawstwo. Tancerka w grupie Tańce Labiryntu. Współzałożycielka Teatru CHOREA. W latach 2006-2008 pracowała w WTZ "Teatroterapia" przy Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie jako instruktor plastyki ciała. Współtwórczyni choreografii do spektaklu "Isadora. Opowieść o kobiecie". Tancerka w międzynarodowym projekcie tanecznym "maProject" w reżyserii Liat Magnezy. Współpracowała z wieloma reżyserami i choreografami, m.in.: Pawłem Passinim, Robertem M. Haydenem, Rosanną Gamson, Geraldem Tylerem, Jewgienijem Korniagiem, Jimem Ennisem, Kanem Katsurą. Jesienią 2011 roku pokazała swój monodram pt. "napewnomoże", oparty na twórczości rumuńskiej pisarki Aglai Veteranyi. Pracowała jako instruktor tańca w projekcie taneczno-muzycznym "Oratorium Dance Project" realizowanym z udziałem 100-osobowej grupy dzieci, młodzieży i dorosłych oraz orkiestry i chóru Filharmonii Łódzkiej, nagrodzonym "Energią Kultury' i "Złotą Maską". Od sierpnia 2012 związana z taneczną Grupą KIJO, z którą stworzyła spektakle: "Wszystko to z czym się (nie)urodziliśmy", jako tancerka (spektakl otrzymał I nagrodę w Konkursie Choreograficznym "3,2,1...Taniec" w Krakowie); "Spokojnie, inni mają gorzej", jako tancerka i konsultant literacki; "Projekt KISZ" jako konsultant literacki i opracowanie tekstów. Prowadziła w Polsce i za granicą wiele warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, z zakresu tańca i teatru. Od kilku lat współpracuje z Uniwersytetem warszawskim, prowadząc zajęcia teatralne w Instytucie Kultury Polskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji