Artykuły

Sopot. Czytanie Demirskiego w Teatrze Przy Stole

Jaki sens mają dzisiaj narodowe dramaty wieszczy? Czy możliwa jest jeszcze rewolucja społeczna? Czy antysemityzm Polacy wypijają z mlekiem matki? Takie pytania zadaje Demirski w swoim tekście. Będzie go można usłyszeć w Sopocie w wykonaniu aktorów Teatru Wybrzeże.

Każdy Polak zna te teksty, a przynajmniej się o nie otarł. Wyznaczony wiele dekad temu kanon narodowej literatury - kilka dramatów autorstwa rodzimych wieszczy, to absolutne abecadło, które niezależnie od tego, kto włada polską szkołą nigdy nie wychodzi z programu nauczania. To przede wszystkim "Dziady" Mickiewicza, to także "Kordian" Słowackiego i to ten trzeci, ten z dzisiejszego punktu widzenia najbardziej niewygodny, z co najmniej kilku powodów - "Nie-boska komedia" Zygmunta Krasińskiego.

To tekst, który w ostatnim czasie powracał kilka razy na polskie sceny - w tym także na scenę Teatru Wybrzeże w spektaklu w reżyserii Adama Nalepy. Powracał także w krąg zainteresowań teoretyków: literaturoznawców czy historyków idei. Powracał przede wszystkim w bardzo krytycznym sensie - dzisiejsi badacze coraz bardziej dochodzili do wniosku, jak bardzo ten tekst jest niedzisiejszy na wielu poziomach. Chodziło nie tylko o jego trudne dziś do zrozumienia uwikłanie w typowe dla romantyzmu rozumienie niektórych idei i zjawisk społecznych, chodziło też o jego bardzo wyraźnie widoczny antysemityzm - wyjątkowo niewygodny, bo obecny w dziele twórcy uznawanego za jednego z najważniejszych rodzimych dramaturgów.

To wszystko sprawiło, że za "Nie-boską komedię" zabrali się także dramaturg Paweł Demirski i reżyserka Monika Strzępka, jeden z najważniejszych polskich duetów teatralnych, twórcy znani z tego, że z lubością rozmontowują rodzimą tradycję i zadają pytania o to, co znaczy ona dziś i jaki ma sens. Swoją wersję klasycznego dramatu zrealizowali na scenie Teatru Starego w Krakowie, wzbudzając wielkie zainteresowanie i zdobywając cały szereg nagród na festiwalach, z - nomen omen - Boską Komedią w Krakowie.

Na potrzeby tej realizacji Demirski praktycznie napisał dramat Krasińskiego na nowo - wykorzystał jego bohaterów i elementy fabuły, żeby przedstawić je w zupełnie inny sposób: przez pryzmat współczesności i dzisiejszego myślenia o najważniejszych problemach tego dramatu. Chodzi przede wszystkim o kwestię, która Demirskiego i Strzępkę zajmuje już od dawna: możliwość dokonania się we współczesnej rzeczywistości jakiejkolwiek społecznej rewolucji.

W Sopocie z dramatem Demirskiego będzie można się zapoznać w formie czytania, w którym udział wezmą m.in.: Magdalena Boć, Joanna Kreft-Baka, Grzegorz Gzyl i Cezary Rybiński. Reżyserem tego przedsięwzięcia będzie Michał Kurkowski, nowy etatowy dramaturg Teatru Wybrzeże, który jest jednocześnie pomysłodawcą całego cyklu czytań Teatr Przy Stole / Stół Przy Wybrzeżu i jego koncepcji programowej, według której przedstawiane są w jego ramach przede wszystkim współczesne tekst zadające bardzo ważne pytania o współczesną Polskę.

***

"Nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!", Paweł Demirski, szóste spotkanie z cyklu Teatr Przy Stole / Stół Przy Wybrzeżu, poniedziałek, 20 marca, godz. 18.30, Dworek Sierakowskich, Sopot, ul. Czyżewskiego 12, wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji