Artykuły

Dama pikowa

Po ponad 40 latach powra­ca do repertuaru Opery Krakowskiej "Dama piko­wa" Piotra Czajkowskie­go. Na premierowe poka­zy zapraszamy w niedzie­lę i poniedziałek.

Opera Czajkowskiego powstała na podstawie opowiadania Puszki­na o tym samym tytule. Libretto na­pisał brat kompozytora, Modest Czaj­kowski. Bohater "Damy pikowej", Herman, to oficer ogarnięty namięt­nością do hazardu. Kiedy nadarza się okazja, by poznać sekret wygranej, posiąść tajemnicę trzech kart, jest skłonny pogrzebać miłość, a nawet popełnić zbrodnię.

Opera Czajkowskiego intensyfiku­je uczucia bohaterów noweli Puszki­na. Herman Puszkina nie kocha Lizy, cynicznie wykorzystuje jej uczucie, u Czajkowskiego Herman kocha na­prawdę i jego miłość przeplata się ze zgubnym uzależnieniem od kart, wiodącym go ostatecznie ku samoza­gładzie.

"Zakończenie komponowałem wczoraj do południa... Okazało się, że Herman był dla mnie nie tylko pre­tekstem do napisania takiej czy innej muzyki, lecz rzeczywistym, żywym, a nawet sympatycznym człowie­kiem.... to moje ciepłe, żywe uczucie dla bohatera opery odzwierciedliło się korzystnie również w muzyce" - pisał Czajkowski do brata.

"Dama pikowa" zaliczana jest do psychologicznych dramatów mu­zycznych, głęboko analizujących przeżycia jednostki. Klimat emocjo­nalny opery, fantazja twórcza, świetne opracowanie partii wokalnych, barwna instrumentacja, nagłe zmia­ny nastroju, posługiwanie się cytata­mi z utworów w innym stylu sprawi­ły, że ten właśnie spektakl obok "Oniegina" uznany został za najwy­bitniejszą z oper Czajkowskiego.

Sama opera powstała w wyjątko­wo krótkim czasie: między 19 stycz­nia a 3 marca 1890 we Florencji kom­pozytor napisał szkice, partyturę ukończył 8 czerwca. Wystawio­na w tym samym roku w cesarskim Teatrze Maryjskim w Petersburgu przyniosła mu oszałamiający sukces. Ostatnia realizacja "Damy pikowej" na krakowskiej scenie odbyła się w marcu 1966 roku. Operę Czajkow­skiego wystawił wtedy Kazimierz Kord (kierownictwo muzyczne i re­żyseria). W partii Hrabiny wystąpiła, obchodząca w tym roku jubileusz 50-lecia pracy artystycznej, Janina Tisserant-Parzyńska, stwarzając niezapomnianą kreację.

Najnowsza wersja "Damy pikowej" powstała pod kierownictwem muzycznym Iwony Sowińskiej, dyrygentki związanej z Operą Narodową w Warszawie. Reżyserem i inscenizatorem jest twórca wielu inscenizacji teatralnych i operowych, Krzysztof Nazar. Nad stroną plastyczną spektaklu czuwali znani krakowskiej publiczności scenograf Marek Chowanieć i Zofia de Ines, tworząca kostiumy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji