Artykuły

Kraków. Urodziny Factory - spotkanie z Krystianem Lupą i aktorami

MOCAK zaprasza w poniedziałek 13 marca o godzinie 18 na spotkanie z Krystianem Lupą oraz aktorami spektaklu "Factory 2", które odbędzie się w przestrzeni instalacji "Live Factory 2: Warhol by Lupa". Aranżacja wydarzenia: Adrian D. Kowalski.

Wydarzenie łączy się z trzema, znaczącymi rocznicami - mija dwadzieścia lat od śmierci Andy'ego Warhola, dziewięć lat od premiery spektaklu "Factory 2" oraz rok od otwarcia w MOCAK-u instalacji "Live Factory 2: Warhol by Lupa", zbudowanej na bazie scenografii do sztuki.

Z tej okazji zapraszamy na wyjątkową celebrację srebrnego okresu Factory, kultowego miejsca, założonego w Nowym Jorku przez Warhola, i odtworzonego kilka dekad później przez Krystiana Lupę na potrzeby słynnego spektaklu. Spotkanie będzie okazją do rozmowy z reżyserem oraz zespołem aktorskim na temat spuścizny Andy'ego Warhola, aktualności podejmowanych przez niego działań artystycznych, a także znaczenia spektaklu oraz instalacji w MOCAK-u jako symbolicznego dziedzictwa prawdziwej Fabryki

To się urodziło tak jak pomysł "Factory 2". Pewnego dnia pomyślałem sobie, że ona powinna być, istnieć. "Factory" nie istnieje. Pamiętam to wrażenie, kiedy przyjechałem do Nowego Jorku i zaczęliśmy szukać tego miejsca. Znamy przecież dokładny adres, przychodzimy na tą ulicę. Tam już nie ma tego kawałka ulicy, nie tylko tego domu, ale nawet sąsiednich domów. Tam wszystko wygląda inaczej. Nawet nie wiadomo, gdzie to miejsce było i teraz, kiedy istnieje - to miejsce, można powiedzieć, że istnieje ono w Nowym Jorku. Ono nie istnieje tylko w MOCAK-u, ono istnieje w Nowym Jorku. Tu gdzieś jest jakaś tajemna informacja w tym miejscu, która prowadzi nie tylko do naszego przedstawienia, ale gdzieś w głąb czasu.

Krystian Lupa

**

Krystian Lupa - reżyser teatralny, scenograf, pisarz i artysta wizualny. Pedagog krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego. W swoich spektaklach bada przemiany współczesnej duchowości w kontekście warunków społeczno-politycznych. Skupia się na procesie twórczym i prawdzie teatralnego doświadczenia, a przekraczając granice samego teatru, sprawia, że coraz bliżej mu do performansu, sztuk wizualnych czy instalacji. Twórca takich spektakli jak: Marzyciele (1988), Bracia Karamazow (1990), Kalkwerk (1992), Auslöschung / Wymazywanie (2001), Factory 2 (2008), Persona: Marilyn (2009), Poczekalnia.0 (2011) czy Wycinka (2014).

*

Adrian D. Kowalski (aranżacja spotkania) - koordynator projektów pozawystawienniczych w MOCAK-u, absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się związkami Virginii Woolf ze sztukami wizualnymi oraz teorią i historią muzyki filmowej. Publikował między innymi w "Dekadzie Literackiej", "Masce", "Studiach Orientalnych", "Muzyce", "Polisemii", "Zeszytach Naukowych UJ".

Rozmowa będzie poprowadzona w języku polskim. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji