Artykuły

Dolny Śląsk. Tournée Teatru im. Czawczawadzego z Gruzji

Sceny w Legnicy, Wrocławiu, Wałbrzychu i Jeleniej Górze znajdą się na trasie artystycznej podróży zespołu Państwowego Teatru Dramatycznego z Batumi, który zaprezentuje dwa spektakle zrealizowane po gruzińsku według tekstów Jerzego Pilcha i Sławomira Mrożka. Sześć kolejnych przedstawień odbędzie się między 2 a 8 marca.

Gruzińscy artyści wystawią na dolnośląskich scenach dwa tytuły zrealizowane w ubiegłym roku, oba z silnym polskim akcentem. Pokażą: "Wiele demonów" (na zdjęciu) wg powieści Jerzego Pilcha w adaptacji Katarzyny Knychalskiej i reżyserii Jacka Głomba (ale też z udziałem realizacyjnym Małgorzaty Bulandy - scenografia, Witolda Jurewicza - ruch sceniczny i Bartosza Straburzyńskiego - muzyka) oraz "Syndrom albo do kogo śpiewasz?" wg jednoaktówki "Karol" Sławomira Mrożka w reżyserskiej adaptacji Andra Enukidze. Oba spektakle grane w języku gruzińskim opatrzone będą polskimi napisami.

Marcowe artystyczne tournée zespołu teatru im. Ilii Czawczawadzego w Batumi po dolnośląskich teatrach to efekt realizacji międzynarodowej umowy o współpracy, którą w lutym 2016 r. we Wrocławiu zawarły władze Dolnego Śląska i przedstawiciele Adżarskiej Republiki Autonomicznej Gruzji (Batumi jest stolicą tego regionu południowo-zachodniej Gruzji). Poprzedziły ją bezpośrednie kontakty, które w grudniu 2015 roku połączyły reżyserów i dyrektorów legnickiego Teatru Modrzejewskiej Jacka Głomba oraz jego odpowiednika w Batumi, dyrektora artystycznego tamtejszego Państwowego Teatru Dramatycznego Andra Enukidze (w latach 1993-1996 reżyserował w teatrach Opola i Wrocławia teksty Wierzyńskiego, Strindberga i Czechowa).

- Poza Gruzją nie ma chyba na świecie kraju, w którym - za sprawą historii, polityki i temperamentu tak kochanoby Polskę i Polaków. Współpraca z teatrem w Batumi układa się świetnie i ma perspektywy. Na 99 proc. mogę zapowiedzieć, że w 2018 roku zaowocuje koprodukcją spektaklu z udziałem realizatorów i aktorów obu naszych scen. Impulsem będzie międzynarodowy festiwal teatralny, który w przyszłym roku otworzy teatr w Batumi po trwającym w nim generalnym remoncie. Nasz wspólny spektakl będzie elementem programu tego festiwalu - mówi Jacek Głomb.

"Wiele demonów" wg Pilcha to - jak zapewnia reżyser - pierwszy w jego karierze kryminalny thriller w wyjątkowej legnicko-gruzińskiej szacie inscenizacyjnej łączącej polską ironię i nostalgię z gruzińskim temperamentem i poezją. - Ciekawym doświadczeniem przy tej realizacji było zderzenie dwóch różnych oczekiwań, co do stylu gry aktorskiej. Naszego legnickiego, teatralno-filmowego, z ich przyzwyczajeniami bazującymi na rosyjskiej szkole Stanisławskiego. Efekt tego zderzenia warto zobaczyć - zachęca Jacek Głomb. - Tym bardziej, że spektakl rodził się w bólach i 50.stopniowych upałach Batumi w sierpniu ub. roku. Tym większa była satysfakcja, że się udało. Świadectwem były nagrody za muzykę i dwie role w tym przedstawieniu, o których się dowiedzieliśmy - dodaje scenografka Małgorzata Bulanda. Spektakl grany będzie kolejno: w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy (2 marca), na Scenie na Świebodzkim Teatru Polskiego we Wrocławiu (4 marca) oraz w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu (7 marca).

"Syndrom albo do kogo śpiewasz?" to w pełni gruzińska adaptacja czarnej komedii "Karol" Sławomira Mrożka. W efekcie ta śmieszno-straszna i uniwersalna jednoaktówka sprzed ponad pół wieku, nadal zdumiewająco aktualna historia o procesie podporządkowania się przemocy obudowanej w doprowadzone do absurdu szlachetne slogany i sytuacje, spotyka się z gruzińską kulturą teatralną. W przedstawieniu wykorzystane będą m.in. oryginalne pieśni gruzińskie. Spektakl grany będzie: w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy (3 marca), na Scenie na Świebodzkim Teatru Polskiego we Wrocławiu (5 marca) oraz w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze (8 marca).

Wszystkie przedstawienia o godz. 19.00. Rezerwacja biletów: Legnica tel. 76 72 33 505, Wrocław tel. 71 31 60 775, Wałbrzych 74 64 88 301, Jelenia Góra 75 64 28 130.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji