Artykuły

Warszawa. Promocja "Pamiętnika Teatralnego"

Teatr Narodowy, Instytut Sztuki PAN i redakcja "Pamiętnika Teatralnego" w Międzynarodowym Dniu Teatru zapraszają na prezentację najnowszego zeszytu monograficznego "Pamiętnika Teatralnego" - "Dziady" Kazimierza Dejmka 1967-1968. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 27 marca o godzinie 17.00 na Scenie przy Wierzbowej Teatru Narodowego.

"Dziady" Kazimierza Dejmka 1967-1968

Zaprasza redakcja Pamiętnika Teatralnego: Kazimierza Dejmka inscenizacja Dziadów od razu weszła do legendy. Uznano, że zapoczątkowała ona wydarzenia marcowe 1968, a reżysera - wbrew jego woli - mianowano bohaterem narodowym. Sprawa polityczna Dziadów odsunęła w cień kształt artystyczny i walory przedstawienia. Premiera Dziadów precyzyjnie trafiła w swój czas, klimat, nastroje społeczne i w jakiejś mierze inicjowała zdarzenia polityczne.

Przygotowaliśmy zeszyt monograficzny, poświęcony jednej inscenizacji, co nie zdarzyło się dotąd w dziejach "Pamiętnika Teatralnego". Przy braku monografii Dziadów Dejmka poszerzamy bazę dokumentalną o nowo odkryte archiwalia.

Otwieramy zeszyt szkicem historycznym i bogato udokumentowaną Kroniką. Po raz pierwszy ogłaszamy pełne protokoły z historycznych zebrań Komisji Programowej Dramatu SPATiF-ZASP oraz Oddziału Warszawskiego ZLP. Publikujemy także teksty z Nasłuchu Polskiego Radia audycji Wolnej Europy i innych stacji zagranicznych. W części "Z archiwum" ogłaszamy nieznane materiały z Teatru Narodowego, dokumenty z akt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Komitetu Warszawskiego PZPR. Te niezwykłej wagi źródła zamykamy publikacją trzech recenzji zatrzymanych przez cenzurę i dotąd nie ogłoszonych. Zeszyt zawiera wiele ilustracji, przywołujących klimat epoki.

Przedstawiamy czytelnikom barwną opowieść, dokumentalną sagę o czasach, w których Adam Mickiewicz objął "rząd dusz" w Polsce.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji