Artykuły

Gdańsk. Czytanie sztuki Vaclava Havla w Miniaturze

20 stycznia Miejski Teatr Miniatura zaprasza na czytanie nowo przetłumaczonej na język polski sztuki "Garden party" Vaclava Havla w reżyserii Jacka Głomba, dyrektora Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Czytanie towarzyszy cyklowi spotkań poświęconych dziedzictwu i twórczości Vaclava Havla, które odbędą się 19 stycznia w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.

"Garden party" to pierwsza pełnowymiarowa sztuka teatralna Vaclava Havla, napisana w 1963 roku. Sztukę przełożył znakomity tłumacz literatury czeskiej i słowackiej, dziennikarz i dyplomata Andrzej Jagodziński. Ukazała się niedawno w wydanej przez Krytykę Polityczną antologii "Utwory sceniczne", pierwszym na polskim rynku zbiorze najważniejszych sztuk teatralnych Havla.

W "Garden party" pojawiają się kluczowe dla jego twórczości problemy władzy, biurokracji i języka. To satyryczny, pisany w duchu teatru absurdu, opis biurokracji i efektu, jaki wywiera na człowieka. Havel w znakomity i pełen dowcipu sposób pokazuje również słabość języka jako medium prawdziwych znaczeń.

Główny bohater, Hugo Pludek zostaje przez rodziców wysłany na spotkanie z wpływowym urzędnikiem Kalabisem podczas tytułowego garden party. Na Kalabisa nie trafia, ale bierze udział w serii absurdalnych spotkań z pracownikami Urzędu Likwidacyjnego. Inteligentny Pludek potrafi szybko zaadaptować się do tego stopnia, że zostaje nowo mianowanym dyrektorem zajmującym się likwidacją Urzędu Likwidacyjnego. Kiedy Pludek wraca do domu, właśni rodzice go nie poznają.

Wstęp na czytanie jest wolny, na podstawie bezpłatnych wejściówek, które można odbierać w kasie Teatru Miniatura w tygodniu poprzedzającym wydarzenie lub bezpośrednio przed.

20 stycznia 2017 (piątek), godz. 19.00 | Sala Prób Miejskiego Teatru Miniatura

***

GARDEN PARTY

Czytanie sztuki Vaclava Havla

Tłumaczenie: Andrzej Jagodziński

Reżyseria: Jacek Głomb

Obsada: Edyta Janusz-Ehrlich, Wioleta Karpowicz, Hanna Miśkiewicz, Joanna Tomasik, Jacek Gierczak, Piotr Srebrowski, Wojciech Stachura, Krystian Wieczyński, Jakub Zalewski

Wstęp wolny na podstawie bezpłatnych wejściówek do odbioru w kasie teatru w tygodniu poprzedzającym wydarzenie lub bezpośrednio przed. Liczba miejsc ograniczona.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji