Artykuły

Gdynia. Jubileusz Ewy Ignaczak i premiera w TGG

3 lutego w Teatrze Gdynia Główna odbędzie się premiera "Burmistrza" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Ewy Ignaczak, która obchodzić będzie tego dnia jubileusz 35-lecia pracy artystycznej.

"Burmistrz" to opowieść o szarym polskim miasteczku, w którym - pod ojcowską władzą tytułowego Burmistrza - żyją szarzy mieszkańcy. Wszyscy z nich to lokalni patrioci. Kochają ojczyznę, postawili pomnik wyłożony szlachetnymi kamieniami i mają swojego Niemca pokutnika, na którym mszczą się za krzywdy ojców. Któregoś dnia na miasteczko spada nagle wywiedziona z przeszłości Prawda. Społeczność, która dawno odwróciła się od "tamtych czasów", nie jest gotowa na weryfikację trudnej przeszłości. Za wszelką cenę chcą uciec przed bolesną Prawdą.

***

Ewa Ignaczak (na zdjęciu), od trzech dekad zajmuje chlubne miejsce wśród najbardziej interesujących reżyserów teatralnych naszego regionu. Jej dzieła są znane i szanowane nie tylko na Pomorzu, ale również w całej Polsce. Była gościem wielu polskich i zagranicznych festiwali. Niektórzy krytycy uznają jej spektakl "Oskar-zm" wg "Blaszanego bębenka" Guntera Grassa, za cezurę w najnowszej historii polskiego teatru i nową jakość wśród wybitnych osiągnięć teatru offowego. Z założonym w 1981 roku autorskim Teatrze Stajnia Pegaza, zdobyła wszystkie najważniejsze nagrody teatralne w Polsce, zarówno za reżyserię, jak i za całokształt prezentowanych spektakli.

Jej działalność nie ogranicza się tylko do sztuki, ale z równą pasją objawia się na polu działań społecznych. Jest inicjatorką i realizatorką wielu projektów, między innymi: "Teatr a natura", "Teatr a szaleństwo" (w których udział wzięli Leszek Kolankiewicz i Krzysztof Czyżewski), Ogólnopolska Scena Prezentacji Off de Bicz, Alternatywna Scena "Na piętrze" w Elblągu. Była organizatorką i prowadzącą Alternatywnej Szkoły Teatralnej Żak czy też "Letnich Zaczyniań Teatralnych". Była pomysłodawcą i wykładowcą "Polskiej Akademii Teatru Niezależnego" na Litwie w latach 2009-2011. W latach 2012-2014 była dyrektorem merytorycznym i wykładowcą międzynarodowego projektu "South Baltic Academy of Independent Theatre - a Tool of Social Change".

Obecnie poświęca swoje siły i energię na docieranie z teatrem do najmniejszych miejscowości Województwa Pomorskiego, w ramach wielu edycji projektu "Teatr Zajechał", na edukację nowego pokolenia widzów teatralnych oraz wychowywanie aktywnych i samodzielnych liderów społecznych w ramach "Lekcji Teatralnych" i "Praktyk Teatralnych". Aktywizuje lokalne społeczności, jednocześnie zwiększając więzi mieszkańców z miastem i otwierając ich na nowe grupy społeczne poprzez koordynację festiwalu "Pociąg do Miasta".

***

Małgorzata Sikorska-Miszczuk - najczęściej wystawiana dramatopisarka i scenarzystka w Polsce. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studium Scenariuszowego PWSFTiT w Łodzi. Stypendystka CEC ArtsLink w USA oraz Instytutu Adama Mickiewicza. Jest autorką takich sztuk, jak "Szajba", "Śmierć Człowieka-Wiewiórki", "Katarzyna Medycejska", "Burmistrz", "Walizka", "Człowiek z Polski w czekoladzie", "Zaginiona Czechosłowacja", "Żelazna Kurtyna", "Koniec świata", "Madonna", "Bruno Schulz: Mesjasz" oraz "Niezwykła podróż Pana Wieszaka" (dla dzieci), a także scenariusza pełnometrażowego filmu animowanego "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń" (2003).

Wyróżniona Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną 2012 za sztukę "Popiełuszko. Czarna msza". Na scenach całej Polski jej teksty reżyserowali m.in. Jan Klata, Marcin Liber, Paweł Łysak i Michał Zadara. "Burmistrz" znalazł się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2010 oraz w finale międzynarodowego konkursu Stueckemarkt 2011, który jest częścią Berliner Festspiele 2011. Do tej pory nie był wystawiany repertuarowo w żadnym teatrze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji