Artykuły

Łódź. "Halka" na jubileusz

W czwartek w Teatrze Wielkim zaprezentowana zostanie "Halka" Moniuszki w reżyserii Jarosława Kiliana.

19 stycznia 1967 roku otwarto budynek Teatru Wielkiego na placu Dąbrowskiego. Pierwszą premierą była właśnie "Halka". Po 50 latach opera Moniuszki wraca do repertuaru - na prośbę artystów seniorów łódzkiej sceny.

Jubileuszowy spektakl zaplanowano na 19 stycznia (godz. 19). Premiera - 21 i 22 stycznia. Bilety kosztują od 32 do 100 zł.

Kilian chce opowiedzieć o emocjach i namiętnościach. - Robimy tę operę z miłością. To jeden z pierwszych na świecie dramatów muzycznych, w których bohaterka jest kobietą z ludu - mówi. - "Halkę" można porównać do antycznej tragedii, postaci konfrontują się tu z losem.

Kostiumy zaprojektowała Weronika Karwowska, choreografię przygotowuje Emil Wesołowski. Dla Wojciecha Rodka (kierownictwo muzyczne) to moniuszkowski debiut. - Opera Moniuszki jest absolutnym arcydziełem, powinna być grana na całym świecie - uważa dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego.

Obchody 50-lecia to nie tylko jubileuszowe wykonanie "Halki", również nadanie sali baletowej imienia Witolda Borkowskiego, jednego z inicjatorów Łódzkich Spotkań Baletowych. Tablica pamiątkowa zostanie odsłonięta 19 stycznia. Dzień później o godz. 18.30 rozpocznie się koncert "Szumią jodły od pół wieku". Śpiewacy wykonają fragmenty m.in. "Halki", "Eugeniusza Oniegina", "Czarodziejskiego fletu", "Traviaty" i "Toski". Gośćmi specjalnymi będą artyści seniorzy.

15 stycznia Teatr Wielki zaprasza na grę, którą przygotowało stowarzyszenie Topografie. Zadaniem uczestników będzie m.in. odnalezienie zaginionego tuż przed premierą solisty.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji