Artykuły

Sopot. Czytanie dramatu "Kuroń. Pasja według świętego Jacka"

Teatr Wybrzeże, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu oraz Katedra Dramatu, Teatru i Widowisk Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na kolejne spotkanie w ramach projektu "Teatr przy Stole/Stół przy Wybrzeżu".

19 grudnia o godz. 18.30 aktorzy Teatru Wybrzeże, pod opieką artystyczną Michała Kurkowskiego, przeczytają dramat Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk "Kuroń. Pasja według świętego Jacka".

W czytaniu udział wezmą: Katarzyna Kaźmierczak, Marzena Nieczuja Urbańska, Katarzyna Pilichowska, Michał Jaros, Piotr Łukawski, Cezary Rybiński i Marek Tynda. Oprawę merytoryczną wydarzenia - prelekcję wstępną i moderowanie dyskusji na temat sztuki po jej prezentacji - zapewnią studenci Teatrologii i Wiedzy o teatrze Uniwersytetu Gdańskiego. Zapraszamy. Wstęp wolny.

"Kuroń. Pasja według świętego Jacka" to dramat nie tyle ukazujący konkretne fakty z biografii słynnego opozycjonisty okresu PRL-u, lecz skupiający się raczej na pokazaniu legendy, jaka wytworzyła się wokół jego osoby. Opowieść o Jacku Kuroniu przedstawiona jest jako treść nieistniejącej w realnym świecie powieści PASJA WEDŁUG ŚWIĘTEGO JACKA napisanej przez Autora, który jest, jak można domyślać się z treści dzieła, porte parole samej autorki. Sikorska-Miszczuk porusza w swojej sztuce istotny problem współczesnego świata. Zastanawia się nad tym, jak dzisiaj mówi się o przeszłości. "Fakty, mity i wspomnienia dotyczące tytułowego bohatera zestawione są tu z pytaniem, jak bardzo manipulujemy dziś słowami i sposobem opowiadania o naszej wspólnej (także całkiem niedawnej) historii". Dotychczas niewystawiany, KUROŃ zostanie pokazany na scenie Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Premiera planowana jest na 20.01.2017 roku.

--

Małgorzata Sikorska-Miszczuk (ur. 1964) - dramatopisarka i scenarzystka, ukończyła Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studium Scenariuszowe PWSFiT w Łodzi. Zaliczana do najbardziej znanych współczesnych dramatopisarzy polskich. Autorka głośnych sztuk: SZAJBA, WALIZKA czy POPIEŁUSZKO. CZARNA MSZA, za którą otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną 2012. Na swoim koncie ma współpracę z Pawłem Mykietynem i Andrzejem Chyrą przy operze CZARODZIEJSKA GÓRA, (echa tego doświadczenia pobrzmiewają również w KURONIU). Na scenach całej Polski jej teksty reżyserowali m.in. Jan Klata, Marcin Liber, Paweł Łysak i Michał Zadara. Ceniona także za granicą, tłumaczona na kilkanaście języków, czytana m.in. w Nowym Jorku, Los Angeles i Berlinie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji