Artykuły

Wesele po krakowsku

"Rzecz dzieje się w roku tysiąc dziewięćsetnym". Po słowach wypowiedzianych przez Krzysztofa Orzechowskiego rozlegają się dźwięki weselnej muzyki, które przenoszą słuchaczy w klimat dramatu - w ten sposób rozpoczyna się jubileuszowe słuchowisko

Za nami premiera pierwsze­go aktu "Wesela" Stanisła­wa Wyspiańskiego w reży­serii Andrzeja Seweryna, która odbyła się w ponie­działkowy wieczór w Studiu im. Ro­many Bobrowskiej Radia Kraków. Premiera wyjątkowa, ponieważ pier­wsza w historii krakowskiej rozgłoś­ni, którą na żywo oglądali widzowie zgromadzeni w studiu, internauci za pośrednictwem transmisji wideo oraz słuchali zgromadzeni przed od­biornikami radiowymi.

To było duże wyzwanie zarówno dla organizatorów, jak i artystów. Jeszcze podczas piątkowej konferen­cji Andrzej Seweryn, który nie tylko spektakl reżyserował, ale i wystąpił w roli Poety, mówił o dużej odpowie­dzialności, która na nich spoczywa. Odpowiedzialności zarówno za sło­wo, jak i przesłanie Wyspiańskiego. Nawet Anna Polony, w sztuce obsa­dzona jako Klimina, dla której przy­gody z radiem nie należą do nowo­ści, zapowiadała: "Nerwy będą rozedrgane i trzeba je będzie umieć po­wściągnąć". O tym, jak to się robi, po­kazała w rozbrajającym, ciepło przy­jętym przez publiczność duecie z Iza­belą Olszewską, która występowała jako Radczyni. Uznanie, a nawet okla­ski widowni zyskali również Jerzy No­wak w roli Żyda oraz Szymon Kuśmider jako Jasiek.

Pierwsze efekty już poznaliśmy, ale jeszcze w trakcie poniedziałkowych prób w studiu panowała atmosfera peł­nej mobilizacji, której towarzyszyło lekkie podenerwowanie. - Walczymy z czasem, którego pozostało niewiele. Dokładnie w tej chwili trwa pierwsze czytanie, gdzie ustalamy już w miarę finalnie odległości od mikrofonów. Tu się nakłada parę rzeczy. To nie jest tyl­ko czytanie "Wesela". Trzeba okiełznać przede wszystkim przestrzeń dźwię­kową. Ponad trzydzieści osób pracu­je z mikrofonem na zasadzie wejść i zejść. Trzeba stworzyć tę przestrzeń foniczną, żeby było słychać, że ktoś wchodzi, ktoś wychodzi. Jest mnó­stwo pracy. Zaczęło się trochę nerwo­wo, ale myślę, że teraz już osiągamy jakiś ład - mówił przed południem Radosław Krzyżowski, odtwórca roli Dziennikarza.

Podczas słuchowiska w studiu znaj­dował się kilkudziesięcioosobowy zes­pół - 36 krakowskich aktorów, w tym czołowi przedstawiciele polskiej sce­ny teatralnej, studenci krakowskiej PWST oraz zespół muzyczny, których reżyser nazwał "obsadą marzeń". W dramacie wystąpili m.in.: Krzysz­tof Globisz, Anna Dymna, Anna Polo­ny, Izabela Olszewska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Krzysztof Zawadz­ki, Iwona Bielska, Juliusz Chrząstowski, Jerzy Nowak, Artur Dziurman, Radosław Krzyżowski, Anna Radwan i Jerzy Trela. W roli Panny Młodej de­biutowała Hanna Wójciak wyłoniona w castingu. Narratorem był Krzysztof Orzechowski, a za oprawę muzyczną odpowiadali Olo Walicki (kontrabas, instrumenty perkusyjne, melodia), Wacław Zimpel (klarnety, fujara, har­monium) oraz Macio Moretti (perku­sja, wibrafon).

Premiera rozpoczęła obchody 85-lecia Radia Kraków. II i III akt drama­tu usłyszymy we wtorek i środę o godz. 21.0

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji