Artykuły

Poznań. Wystawa na finał "5 zmysłów. Tabu"

Podczas warsztatów mówili o tym, jak wygląda życie w ciemności. Z jakimi problemami stykają się na co dzień. I co można zrobić, żeby funkcjonowało im się łatwiej. Projekt "5 zmysłów. Tabu" zakończy otwierana dziś wystawa.

- Te prace składają się na jedną całość, ale pokażemy je w dwóch miejscach - zapowiada Zuzanna Głowacka, koordynatorka projektu "5 zmysłów". Cykl wydarzeń artystyczno-edukacyjnych ma zwracać uwagę na problemy osób, które mierzą się z różnymi ograniczeniami.

Porozmawiajmy otwarcie

Podczas tegorocznej edycji projektu "5 zmysłów", zatytułowanej "Tabu", twórcy postawili sobie za cel poruszanie tematów niewygodnych - takich jak seksualność, potrzeba posiadania pracy, czy zakładania własnej rodziny w grupach zagrożonych społecznym wykluczeniem.

Kilka tygodni spotkań - w teatrze czy w ramach warsztatów - podsumuje wystawa, która rozpoczyna się we wtorek. - Chcieliśmy nadać jej szczególną rangę - stąd pomysł na pokazanie części prac w Urzędzie Miasta - wyjaśnia Zuzanna Głowacka. - Ze względu na gości, którzy przyjadą do nas z różnych części Wielkopolski, potrzebowaliśmy też bardziej domowej przestrzeni - więc zapraszamy również do jeszcze nie otwartego lokalu Dobra i Wino - mówi.

Nowy lokal przy ul. Za Bramką to druga inicjatywa w Poznaniu, prowadzona m.in. przez osoby z zespołem Downa czy porażeniem mózgowym. Od roku przy ul. Nowowiejskiego działa podobne miejsce - kawiarnia Dobra.

Portrety, audycje i horror

Do projektu "5 zmysłów. Tabu" zgłosili się uczestnicy m.in. z Dusznik, Mosiny, ze Swarzędza, Kościana i kilku poznańskich ośrodków. Podczas spotkań, pod okiem reportażystów, dziennikarzy i fotografów uczestnicy pisali własne teksty, uczyli się pracy z mikrofonem i aparatem fotograficznym.

- Powstały nawet dwa krótkometrażowe filmy, m.in. horror - opowiada Zuzanna Głowacka. Drugi z obrazów, który będzie można zobaczyć na wystawie, to zapis jednego dnia warsztatów w Murowanej Goślinie.

Na wystawie zobaczymy też niezwykłe fotograficzne portrety. Posłuchamy radiowych opowieści niewidomych dzieci z Owińsk. I historii, których wysłuchała Wanda Wasilewska z Radia Merkury.

Wernisaż wystawy o godz. 18 i 19.30. Można ją zwiedzać do 12 grudnia, także z audiodeskrypcją i w języku migowym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji