Artykuły

Wrocław. Podsumowano Koalicję Miast dla Kultury

Prezentacja dorobku kulturalnego sześciu polskich miast w przestrzeni miejskiej Wrocławia oraz współpraca między nimi na polu kultury, to główne efekty projektu Koalicja Miast dla Kultury. W środę podsumowano rok działań organizowanych w ramach tego przedsięwzięcia.

W skład Koalicji Miast dla Kultury wchodzi siedem ośrodków miejskich: Lublin, Gdańsk, Łódź, Katowice, Poznań, Szczecin oraz Wrocław. Idea współpracy w obszarze kultury zrodziła się w 2010 r., gdy miasta były na etapie starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wówczas padła deklaracja o współpracy, która w 2013 r. zaowocowała realną współpracą siedmiu metropolii.

Główny elementem tego projektu były prezentacje dorobku kulturalnego poszczególnych miast w przestrzeni miejskiej Wrocławia - sprawującego tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Prezentacje te odbywały się w ciągu kilku miesięcy. Jak podali organizatorzy przedsięwzięcia w przygotowanie wydarzeń kulturalnych zaangażowało się ponad 800 artystów z miast tworzących Koalicję.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że Koalicja Miast dla Kultury "wykorzystała energię towarzysząca aplikowaniu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury".

- Odbyło się wiele debat o tym jak rozumiemy kulturę i jak miasta mogą rozwijać się poprzez kulturę - mówił Dutkiewicz.

Dodał, że w metropoliach tworzących Koalicję zaszła strategiczna zmiana w myśleniu o rozwoju ośrodków miejskich. - Zauważono, że oprócz gospodarki, polityki przestrzennej i wszystkich klasycznych spraw komunalnych, jest jeszcze pierwiastek kulturalny, który może stać się silnikiem napędzającym nasze miasta - powiedział Dutkiewicz.

Zdaniem prezydenta członkowie Koalicji charakteryzują się również dużą aktywnością społeczną. - To są miasta, w których kipi życie społeczne i które będą rozwijać demokrację partycypacyjną - mówił.

Projekt współpracy w obszarze kultury ma być kontynuowany, a chęć przystąpienia do Koalicji zadeklarował Toruń. - Nie wiemy na razie, jakie formy przyjmie ta współpraca, ponieważ Koalicja nie jest tworem nałożonym od góry, ale to autentyczna struktura powstająca oddolnie - powiedział Dutkiewicz.

Realizacji przedsięwzięcia Koalicja Miast dla Kultury towarzyszyły, prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, badania, których celem jest analiza zmian ekonomicznych, społecznych i kulturowych, jakie zaszły w miastach Koalicji w związku ze staraniem się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Publikację raportu z tych badań zapowiedziano na styczeń 2017 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji