Artykuły

Warszawa. Spotkanie z Patrycją Dołowy

Centrum Kultury Jidysz zaprasza 13 listopada o godz. 17.00 na rozmowę, którą poprowadzi Magdalena Kicińska, a dotyczyć będzie twórczości Patrycji Dołowy, ze szczególnym uwzględnieniem motywów pamięci w sztuce, pisarstwie i teatrze.

Pamięć jest też tematem przewodnim semestru zimowego Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego działającego w Centrum Kultury Jidysz.

Wstęp wolny.

"Porozmawiamy o pamiętaniu. Nie tylko o pamięci, abstrakcyjnym pojęciu, które można rozkrajać warstwa po warstwie, ale o pamiętaniu, o stanie, w którym się jest i z którego nie można wyzbyć, o byciu gąbką, która chłonie historie aż do momentu, w którym nie może ich przyjąć więcej i chce, musi wydać na zewnątrz, o niemożności wyłączenia się, wyjścia poza ten stan. O tym, czy to błogosławieństwo czy przekleństwo. O tym, jak to jest być nośnikiem pamięci" - zapowiadają organizatorzy. Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Patrycja Dołowy (na zdjęciu) - artystka multimedialna, pisarka, działaczka społeczna, popularyzatorka nauki i sztuki. Od lat zajmuje się problematyką trudnej pamięci. Działa na pograniczu dyscyplin artystycznych. Ma na koncie ponad 60 wystaw w Polsce i zagranicą. Prace i teksty publikuje w pismach artystycznych i kulturalnych, w prasie i w magazynach wielkonakładowych. Współautorka książki "Miasto oczami kobiet" (2012, z Justyną Biernacką), rozdziałów w publikacjach zbiorowych, sztuk teatralnych (w tym nagradzanych "Hideout/Kryjówka", "Dziady. Twierdza Brześć", "Matki" w reżyserii Pawła Passiniego). Z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych (2007), absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (2002) oraz Akademii Fotografii Artystycznej Wyższych Szkół Fotograficznych we Wrocławiu (dyplom z wyróżnieniem, 2005). Przez 10 lat związana z Fundacją MaMa, wiceprezeska fundacji i prezeska Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych, współpracuje m. in. z neTTheatre, Muzeum POLIN i Centrum Kultury Jidysz. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka nagród, w tym Nagrody im. Karola Sabatha i wyróżnienia na festiwalu teatralnym Kontrapunkt za odwagę badania pamięci w spektaklu "Hideout/Kryjówka".

Magdalena Kicińska (ur. 1987), reporterka, współpracowniczka "Gazety Wyborczej", publikuje m. in. w "Polityce", "Tygodniku Powszechnym". Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej, Nagrody Conrada i Mediatorów 2016. Autorka książki Pani Stefa (Czarne, 2015), za którą otrzymała Nagrodę Literacką m. st. Warszawy 2016 oraz Poznańską Nagrodę Literacką - Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy. Jej teksty ukazały się także w zbiorach reportaży, m.in. Walka jest kobietą (Dom Wydawniczy PWN - Grupa Wydawnicza PWN, Warszawa 2014), Mur. 12 kawałków o Berlinie (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2015), Obrażenia. Pobici z Polską (Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa 2016). Urodziła się w Lublinie, mieszka w Warszawie.

***

Centrum Kultury Jidysz w Warszawie powstało z inicjatywy Gołdy Tencer i działa dziś w ramach Teatru Żydowskiego-Centrum Kultury Jidysz. CKJ to inicjatywa, której działania skupiają się przede wszystkim na kulturze i języku Żydów aszkenazyjskich. Twórcy CKJ chcą o nich mówić i uczyć w sposób ciekawy, współczesny - po to, by ta ogromna i bogata spuścizna miała szansę lepiej zaistnieć we współczesnej kulturze polskiej. Pragną pokazać, że kultura jidysz to coś więcej niż nostalgiczne obrazki sztetl - to żywe dziedzictwo, które trzeba podjąć, z którym trzeba się zmierzyć w różnych projektach społecznych i artystycznych oraz inicjatywach naukowych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji