Artykuły

Warszawa. Rodrigo Garcia w TR Warszawa

W poniedziałek 7 listopada w ramach inauguracji "Miesiąca współczesnej dramaturgii z Hiszpanii", gościem TR Warszawa będzie Rodrigo Garcia.

Reżyser teatralny i dramatopisarz jest twórcą głośnego przedstawienia "Golgota Picnic", którego pokazy znalazły się w programie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta 2014, jednak w ostatniej chwili zostały odwołane przez organizatorów festiwalu. Sytuacja wywołała ogólnopolski skandal i doprowadziła do masowego protestu środowisk artystycznych w całej Polsce.

Przed listopadowym spotkaniem z Rodrigiem Garcią w TR Warszawa odbędzie się czytanie sceniczne dramatu "Król Lear" autorstwa Garcíi, które wyreżyseruje Małgorzata Warsicka. Autorką przekładu jest Agnieszka Stachurska, muzykę skomponował Karol Nepelski, w czytaniu wezmą udział aktorzy TR Warszawa - Jan Dravnel, Rafał Maćkowiak, Sebastian Pawlak, Agnieszka Żulewska oraz Zofia Wichłacz. Wydarzenie z udzialem Rodriga Garcii rozpoczyna miesiąc współczesnej dramaturgii z Hiszpanii, które TR Warszawa organizuje wspólnie z Acción Cultural Espanola AC/E z Madrytu we współpracy z Ambasadą Hiszpanii i Instytutem Cervantesa w Warszawie. W następne poniedziałki listopada czytane będą kolejne trzy dramaty hiszpańskie i katalońskie, a także odbywać się będą spotkania z ich autorami. 28 listopada, po ostatnim czytaniu zaprosimy widzów na debatę na temat współczesnej dramaturgii hiszpańskiej. Prezentowane teksty ukażą się drukiem w serii "Nowa Dramaturgia TR".

Rodrigo Garcia jest reżyserem teatralnym, dramatopisarzem i aktorem. Urodził się w 1964 roku w Argentynie, w 1986 wyjechał do Madrytu, gdzie założył własną grupę Carniceria Teatro (Teatr Rzeźnia). W swoich spektaklach atakuje konsumpcjonizm i brutalną logikę współczesnego świata, hipokryzję i przemoc. Jego najgłośniejsze przedstawienia to: "Kupiłem w IKEI łopatę, żeby wykopać sobie grób" (2002), "Zasypcie moimi popiołami myszkę Miki" (2006), "Versus" (2008) i "Golgota Picnic" (2011). W 2009 został uhonorowany we Wrocławiu Europejską Nagrodą Nowe Rzeczywistości Teatralne. Od 2013 roku kieruje Narodowym Centrum Dramatycznym w Montpellier (Francja).

MIESIĄC WSPÓŁCZESNEJ DRAMATURGII Z HISZPANII W TR WARSZAWA

7, 14, 21, 28 listopada

organizacja: TR Warszawa, Acción Cultural Espaola AC/E z Madrytu we wspólpracy z Ambasadą Hiszpanii i Instytutem Cervantesa w Warszawie

Dramaturgia z Hiszpanii podbija światowe sceny, w Polsce jest jednak wciąż mało obecna i doceniana. Aby przybliżyć publiczności to zjawisko, TR Warszawa zaprezentuje cykl czytań scenicznych nowych dramatów hiszpańskich i katalońskich, przygotowany we współpracy z agencją Acción Cultural Espaola z Madrytu. W programie znajdą się cztery teksty, pokazujące bogactwo tematów i form dramaturgii z Hiszpanii. Ich autorzy wywodzą się z różnych kręgów kulturalnych i środowisk artystycznych. Pochodzący z Argentyny Rodrigo García to jeden z najważniejszych twórców teatru hiszpańskiego, radykalny eksperymentator i prowokator; urodzony w Sewilli José Manuel Mora jest dramaturgiem, kompozytorem i reżyserem teatralnym, założycielem grupy teatralnej Jacára; Josep Maria Miró, absolwent Instytutu Teatralnego w Barcelonie wykłada dramaturgię na wydziale sztuk scenicznych Uniwersytetu w Gironie, Marc Crehuet to dramaturg, reżyser i scenarzysta seriali telewizyjnych z Barcelony. Łączy ich skoncentrowanie na sytuacji współczesnego człowieka, problemach tożsamości, kryzysu tradycyjnych wartości i poszukiwania stałych punktów w czasach radykalnych zmian społecznych i politycznych.

Trzy przekłady sztuk ("Jednooki król", "Prawo Archimedesa" i "Nocni pływacy") powstają specjalnie na zamówienie TR Warszawa. W czytaniach wezmą udział aktorzy z zespołu TR Warszawa, a reżyserować będą młodzi reżyserzy i reżyserki. Po każdym czytaniu odbędzie się spotkanie z autorem, tłumaczone konsekutywnie na język polski. Podsumowaniem przeglądu sztuk będzie debata poświęcona współczesnej dramaturgii hiszpańskiej w kontekście europejskim, która odbędzie się po czytaniu ostatniego tekstu 28 listopada. Projektowi towarzyszyć będzie wydanie książki, zawierającej prezentowane teksty, która ukaże się w serii "Nowa dramaturgia TR".

PROGRAM CZYTAŃ:

7. 11, godz. 19.00

Rodrigo Garcia "Król Lear" (Rey Lear), przekład: Agnieszka Stachurska

reżyseria: Małgorzata Warsicka

Rodrigo Garcia znany jest w Polsce głównie za sprawą skandalu, do jakiego doszło podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta 2014. Nie dopuszczono wówczas do pokazania jego sztuki "Golgota Picnic", a sam dramat w ramach protestu był odczytywany przez środowiska teatralne w całym kraju. Król Lear to jeden z pierwszych tekstów Garcii, który tworząc swoją własną wersję szekspirowskiego dramatu poddaje rzeczywistość brutalnej krytyce. Za metaforę rozkładającego się świata posłuży tu jedzenie. To także poetyckie rozważanie na temat relacji międzyludzkich i braku porozumienia. Po czytaniu odbędzie się spotkanie z autorem.

14.11, godz. 19.00

José Manuel Mora "Nocni pływacy" (Los Nadadores nocturnos), przekład: Kinga Kowalska

reżyseria: Joanna Bednarczyk

Liryczne studium odrzucenia i samotności. Historia osobliwego Zakonu Nocnych Pływaków, złożonego z wyrzutków, którzy krążąc po Madrycie poszukują jednej stałej rzeczy: miłości. Założyciel zakonu Jean G. planuje wielką rewolucję, wierząc, że tylko śmierć może przynieść nowe. Rewolucję, która być może dokona się przy dźwiękach piosenki "Back to black" Amy Winehouse, honorowej nocnej pływaczki. Po czytaniu odbędzie się spotkanie z autorem.

José Manuel Mora (1978) - pisarz, dramaturg, kompozytor, reżyser teatralny, założyciel grupy teatralnej Jacára. Jest reżyserem Teatru Uniwersyteckiego na Uniwersytecie Alicante; prowadzi wykłady w Szkole Sztuki Dramatycznej Castile y León. Autor nagradzanych sztuk teatralnych, m.in. "Cancro" (Narodowa Nagroda dla Młodych Pisarzy, Madryt, 2003); "Me muero de amor" (czytanie w Royal Court Theatre w Londynie, 2006); "Los Cuerpos Perdidos" (Nagroda Teatralna SGAE, 2009, premiera na X Festiwalu Dramaturgii Europejskiej w Santiago de Chile, czytanie sceniczne na festiwalu Avignon off, 2011); "Mi alma en otra parte" (Berliner Stückemarkt 2008, publikacja w czasopiśmie Theater der Zeit, premiera w Teatrze Narodowym w Madrycie, 2011). Jest dyrektorem artystycznym niezależnego ośrodka DRAFT_INN w Madrycie, "przestrzeni ryzyka w sztukach performatywnych".

21.11, godz. 19.00

Josep Maria Miró "Prawo Archimedesa" (El principi d'Arquimedes), przekład: Rubi Birden, reżyseria: Lucyna Sosnowska

Podczas wakacyjnego kursu pływania dochodzi do pewnego incydentu. Jeden z trenerów całuje swojego podopiecznego. Cała sprawa wychodzi na jaw przez wpis na Facebooku. Czy był to niewinny pocałunek żeby dodać dziecku otuchy przed skokiem do wody? Czy cieszący się nienaganną opinią trener jest jednak pedofilem? Komu i czemu ufać? Co tak naprawdę o sobie wiemy? I jak dużą rolę odgrywa w naszym życiu Facebook? Po czytaniu odbędzie się spotkanie z autorem.

Josep Maria Miró (1977)- absolwent reżyserii i dramaturgii w Instytucie Teatralnym i dziennikarstwa na Uniwersytecie w Barcelonie. Autor sztuk: "La travessia, Obac, Estripar la terra, Fum, Nerium Park, El principi d'Arquimedes, Gang Bang". Otrzymał kilkanaście nagród, w tym Nagrodę Frederica Rody i dwukrotnie prestiżową Nagrodę Born, przyznawaną wybitnym twórcom teatru. Jego sztuki miały premiery i czytania w ponad dwudziestu krajach na całym świecie. Wykłada dramaturgię na wydziale sztuk scenicznych Uniwersytetu w Gironie, jest członkiem komitetu literackiego Teatru Narodowego Katalonii.

28.11, godz. 19.00

Marc Crehuet "Jednooki król" (El rei borni), przekład: Agnieszka Stachurska

reżyseria: Beniamin Bukowski

To miała być przyjemna kolacja, spotkanych po latach dwóch przyjaciółek, Lidii i Sary. Jednak gdy okazuje się, że mężem pierwszej jest policjant, a drugiej aktywista, który niedawno stracił oko podczas demonstracji, robi się gorąco. A jak gorąco zrobi się, gdy wyjdzie na jaw, że gumowy pocisk wystrzelił siedzący naprzeciwko mąż gospodyni?

"Jednooki król" to czarna komedia o stałości naszych przekonań, społecznych rolach, przemocy, polityce i poszukiwaniu prawdy.

Marc Crehuet (1978)- scenarzysta, dramaturg, reżyser i producent. Autor scenariuszy i reżyser seriali telewizyjnych , m.in. "GreenPower" (produkcja XTVL, nagroda dla najlepszego programu rozrywkowego w 2010) i "Pop rapid" (produkcja TVC i Moiré Films, 2 sezony). Jest autorem i reżyserem krótkometrażowego filmu "Seoras. El Corto", uznanego przez magazyn "Fotogramas" za jeden z najlepszych filmów 2012 roku. W teatrze napisał i wyreżyserował sztuki "Connexions"(2009) i "El rei borni" (2103), które grane były z sukcesem w Barcelonie i Madrycie.

godz. 20.30

DEBATA o współczesnej dramaturgii hiszpańskiej

udział wezmą: Marc Crehuet, Jose Gabriel Antunano, Urszula Aszyk-Bangs

prowadzenie: Roman Pawłowski

TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8

wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie TR Warszawa

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji