Artykuły

XXI Rzeszowskie Spotkania Teatralne SKIZ Teatr Dramatyczny w Warszawie

Dziś i jutro Teatr Dramatyczny w Warszawie zaprezentuje komedię Zapolskiej "Skiz" w reżyserii Witolda Zatorskiego, ze scenografią Krystyny Kamler i muzyką Stani­sława Radwana.

Ten koncert kameralny, niby kwartet rozpisany na Barbarę Krafftównę, Magdalenę Zawadzką, Gustawa Holoubka i Piotra Fron­czewskiego jest na tyle głośnym przedstawieniem, że wystarczy przy­pomnieć nagrody z przeglądu kla­syki opolskiej, z których najważ­niejsza przypadła pośmiertnie Wi­toldowi Zatorskiemu, jego reżysero­wi.

Wszyscy doskonale pamiętamy z niegdysiejszych Spotkań także jego dwie piękne inscenizacje "Kubusia Fatalisty" Diderota; i tę łódzką z Bogusławem Sochnackim - Kubusiem i tę, w czasie której po raz pierwszy mieliśmy przyjemność gościć na naszej scenie Teatr Dra­matyczny, z Kubusiem - Zbignie­wem Zapasiewiczem, we wspaniałej oprawie scenograficznej Jerzego Grzegorzewskiego, pyszną aktorsko l olśniewającą ironiczno - przewrot­nym wyostrzeniem prozy Diderota.

Drugie spotkanie z teatrem Gu­stawa Holoubka przyniesie dziś i jutro komedię, w której Lulu gry­wały Siemaszkowa, Trapszo i Sol­ska, zaś Tola - Żelazowski, Lesz­czyński i Sobiesław; u nas zagra ten duet Barbara Krafftówna i Gustaw Holoubek, natomiast Myszkę i Witusia - Magdalena Zawadzka i Piotr Fronczewski.

Tę komedię, którą pisała Zapolska na Lido wiosną 1908 roku i jeszcze niepewna, komentowała przed wy­stawieniem: "Nie wiem, co warta - może nic. Może bardzo dużo". Po lwowskiej premierze, pewna sukcesu, tak oceniła: "Skiz to bardzo piękna ale i bardzo trudna sztuka. Ją trzeba umieć grać, tak jak tu grali we Lwowie. Tu cały wieczór był jed­nym triumfem dla mnie i dla akto­rów. Ale grali dystyngowanie, ele­gancko. Zrobili z tego cacko praw­dziwie -- tacy byli wykwintni i dy­skretni w swym komizmie".

A więc - ją trzeba umieć grać i dziś! Teatr Dramatyczny też zrobił cac­ko. A co do reszty ocen Pani Ga­brieli, miejmy nadzieję, że ich wzru­szający patos podkreśli właśnie dy­skretnie i z dystansem warszawski kwartet, na który niecierpliwie cze­ka rzeszowska publiczność.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji