Artykuły

Białystok. "Biała siła, czarna pamięć" nagrodzona w Zabrzu

W Zabrzu zakończył się właśnie XVI Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona". Spektakl "Biała siła, czarna pamięć" Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku został nagrodzony aż czterema nagrodami.

"Rzeczywistość Przedstawiona" to wydarzenie organizowane od 2001 roku przez Miasto Zabrze i zabrzański Teatr Nowy. Festiwal wymyślił nieżyjący już Stanisław Bieniasz, pisarz i dramaturg, a współtwórcami byli: Andrzej Lipski, aktor i wieloletni Dyrektor Naczelny i Artystyczny zabrzańskiej sceny oraz Bogdan Ciosek - reżyser. Festiwal ukazuje nurt teatru ukierunkowany na realizacje i interpretacje dramatu (polskiego jak i obcego) powstałego po 1989 roku, który stara się spełniać postulat "lustra rzeczywistości" i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym i religijnym.

Jury festiwalu w składzie: Zenon Butkiewicz, Ingmar Villqist oraz Lech Raczak nagrodziło pierwszą nagrodą zespół aktorski Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierkiw Białymstoku za spektakl "Biała siła, czarna pamięć". Piotr Ratajczak został nagrodzony także pierwszą nagrodą za reżyserię przedstawienia. Zespół twórców scenariusza spektaklu został uhonorowany Nagrodą Stanisława Bieniasza. Jury młodzieżowe Festiwalu nagrodziło grupę aktorską "Białej siły, czarnej pamięci" za "najlepsze przedstawienie rzeczywistości politycznej".

Nagrody w imieniu Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki odebrali aktorzy: Paweł Pabisiak - grający w spektaklu gościnnie oraz Justyna Godlewska-Kruczkowska, która już wcześniej została doceniona za rolę w "Białej sile, czarnej pamięci" przez Jacka Sieradzkiego w jego "Subiektywnym spisie aktorów teatralnych".

- Najbardziej cieszy pierwsze miejsce dla zespołu aktorskiego najlepszego przedstawienia. Wspaniale móc być częścią tej grupy i jej sukcesu. Żałuję, że nie było z nami całego składu "Białej siły, czarnej pamięci", ale i cieszę się, że to akurat ja miałam wczoraj wolne i mogłam być w Zabrzu. A przed nami jeszcze Katowice i Kraków. Tak festiwalowo kończąc rok, czekamy na to, co przyniesie następny. I oczywiście zapraszamy do oglądania nagrodzonego przedstawienia w Teatrze Dramatycznym - mówi Justyna Godlewska-Kruczkowska.

Radości z nagród nie kryje także występujący w spektaklu aktor Bernard Bania.

- Przede wszystkim bardzo cieszy fakt, że spektakl został zaproszony na ważne festiwale na mapie teatralnej Polski, jak również doceniony przez krytyków w podsumowaniach poprzedniego sezonu. Bardzo pozytywny odbiór spektaklu przez widzów w Zabrzu dowodzi tego iż mimo, że przedstawienie powstało na podstawie książki opisującej Białystok, w adaptacji scenicznej Piotra Rowickiego zyskało walor uniwersalności i tematy, problemy, które porusza znajdują odzew nie tylko lokalnie na Podlasiu, ale w całej Polsce - mówi Bernard Bania.

Punktem wyjścia dla przedstawienia "Biała siła, czarna pamięć" stała się książka - zbiór reportaży Marcina Kąckiego. Spektakl nie jest jednak adaptacją, wiernym przeniesieniem bohaterów i sytuacji zebranych przez dziennikarza. Premiera przedstawienia odbyła się w kwietniu. Piotr Ratajczak - reżyser spektaklu, opowiada także za opracowanie muzyczne. Scenografię i kostiumy stworzyła Matylda Kotlińska. Adaptacji dokonał Piotr Rowicki, a ruchem scenicznym zajął się Arkadiusz Buszko. Autorskich konsultacji udzielił Marcin Kącki. W spektaklu występują: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Aleksandra Maj, Bernard Bania, Rafał Olszewski, Piotr Szekowski oraz gościnnie: Paweł Pabisiak i Michał Tokaj.

Na scenie Teatru Dramatycznego "Białą siłę, czarną pamięć: będzie można zobaczyć 26 października. Dostępne są jeszcze bilety na pokaz dla szkół o godz. 10.00. Spektakl zaplanowany na godz. 19.00 jest już wyprzedany. Kolejna szansa, aby obejrzeć przedstawienie już 25 listopada (godz. 20.30) oraz 26 i 27 listopada (godz. 20.00). Bilety

na dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej: dramatyczny.pl/bilety.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji