Artykuły

Wrocław. Pippo Delbono na Olimpiadzie Teatralnej

Włoski reżyser Pippo Delbono po raz kolejny gości w tym roku we Wrocławiu. Na Olimpiadę Teatralną przyjechał z najnowszym spektaklem "Ewangelia". 26 października odbędzie się spotkanie z artystą poświęcone m.in. aktorom w Compagnia Pippo Delbono.

W nurcie głównym Olimpiady Teatralnej prezentowane są także pokazy "Armine, Sister" Teatru ZAR, a do 27 października trwają prezentacje w ramach nurtu Więcej niż teatr.

"Ewangelia" Pippa Delbona oparta jest na wspomnieniach chorwackich aktorów i tancerzy, którzy przedstawią na scenie swoje życiorysy, często głęboko naznaczone traumatycznymi wydarzeniami okrutnej wojny, która zmieniła historię, miejsca i granice ich kraju. W recenzji w "Le Temps" czytamy: "Dziś świat krwawi bardziej niż kiedykolwiek, a Pippo Delbono, zachowując wiarę w człowieka, wykracza daleko poza wszelkie dogmaty i prawa, przedstawia wizję, w którą wplata wolną miłość i radość. Włoski artysta nie obawia się cielesności i patosu, i tym nas do siebie przekonuje. Jego ultracharyzmatyczny teatr ma uzdrawiającą moc". Pokazy spektaklu odbędą się 26-27 października na Scenie ATM na Bielanach. Widzowie mają zapewniony przejazd w obie strony.

"Armine, Sister", spektakl Teatru ZAR, poświęcony jest historii i kulturze narodu ormiańskiego oraz dokonanej na Ormianach na początku XX wieku eksterminacji. Pokazy "Armine, Sister" są ważnymi wydarzeniami w kontekście walki o prawa człowieka na tle przemian społeczno-politycznych współczesnego świata oraz wyraźnym głosem przeciw powszechnemu akceptowaniu przemocy. Do współrealizacji spektaklu Teatr ZAR zaprosił muzyków reprezentujących różne tradycje muzyczne Azji Mniejszej, Anatolii oraz Iranu. Prezentacje w dniach 26-27 października i 2-3 listopada mają miejsce w nowej przestrzeni kulturalnej Wrocławia - Starej Piekarni.

W ramach cyklu "Prawda i tylko prawda" we Wrocławskim Teatrze Lalek odbędą się 25 i 26 października spotkania z reżyserami nurtu głównego - Eugeniem Barbą i Pippem Delbonem, a w ramach "Landscape Now" w dniach 25-27 października planowane są trzy debaty, podczas których wybitni badacze teatru, profesor Maria Shevtsova, profesor Dariusz Kosiński i profesor Geoges Banu wraz z zaproszonymi przez siebie gośćmi, omawiać będą wybrane zagadnienia i idee, które wpłynęły na teatr w XX i na początku XXI wieku. 25 października w Dolnośląskim Centrum Festiwalowym emitowany jest film "Kraj latających drzew" w reżyserii Davide'a Barlettiego i Jacopa Quadriego, poświęcony 50. rocznicy powstania Odin Teatret. Projekcja w języku włoskim jest wyłącznie z angielskimi napisami. Bezpłatne wejściówki są do odebrania w kasach kina DCF i w Biurze Festiwalowym Olimpiady Teatralnej w Barbarze.

Do 27 października zapraszamy na spektakle Rafała Urbackiego i Anu Czerwińskiego oraz zespołów Monster Truck z Niemiec i VerTeDance i Archa z Czech, prezentowane w nurcie Więcej niż teatr. W Kamienicy Rynek 25 trwa wystawa fotografii Jana Rosołowskiego "Krzyk istnienia", a także wystawy fotografii poświęconych m.in. Jerzemu Grotowskiemu i spektaklom Teatru Laboratorium; autorami zdjęć są Jan K. Fiołek i Maurizio Buscarino.

Na wybrane spektakle w sprzedaży są jeszcze bilety. Na pozostałe wydarzenia, poza przedstawieniami, wstęp jest wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji