Artykuły

Łódź. 40 uczestników konkursu na operę "Człowiek z Manufaktury"

Dziś w nocy zakończył się termin nadsyłania zgłoszeń do udziału w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim "Człowiek z Manufaktury", ogłoszonym w maju tego roku przez dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi Pawła Gabarę. Formularze zgłoszeniowe zostały wysłane do organizatora konkursu przez 40 kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Iranu, USA i Włoch. Mecenasem konkursu i fundatorem nagród jest łódzka Manufaktura.

Do 5 grudnia każdy zarejestrowany kompozytor powinien nadesłać jeden 1015 minutowy fragment planowanej opery, który musi być napisany na solistów, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną do fragmentu libretta (dwóch ostatnich scen I aktu) opery "Poznański. Człowiek z Manufaktury". Autorką libretta jest znana dramatopisarka Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Do 20 grudnia jury wybierze trzech finalistów. W ten sposób zakończy się I etap konkursu. W II etapie 10 stycznia 2017 roku odbędzie się publiczne wykonanie koncertowe fragmentów opery z udziałem solistów, chóru mieszanego i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi, które będzie oceniane zarówno przez jury, jak i przez publiczność. 

W konkursowym Jury zasiądą: Dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego w Akademii Muzycznej w Łodzi prof. dr hab. Urszula Kryger, Dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Joanna Wnuk-Nazarowa, Prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Elżbieta Penderecka, kompozytor prof. Krzysztof Penderecki, Dyrektor Artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi dr Wojciech Rodek, adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie dr hab. Maciej Tworek. Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu jest Krzysztof Korwin-Piotrowski, scenarzysta i reżyser telewizyjny i teatralny.

Konkurs dla kompozytorów obejmuje ponad dwa lata pracy. Ma zakończyć się w listopadzie 2018 roku prapremierą opery "Człowiek z Manufaktury" na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. Na podstawie wykonania koncertowego pierwszej części utworu w czerwcu 2017 roku z dwóch finalistów jury wybierze laureata Grand Prix, który przez kolejny rok będzie współpracować ściśle z realizatorami spektaklu, aby stworzyć jak najlepsze dzieło sceniczne.

Prapremiera w listopadzie 2018 roku przypadać będzie w 185 rocznicę urodzin Izraela Poznańskiego. Wiosną 2019 roku na rynku Manufaktury, podczas jej 13. urodzin, nastąpi premiera wersji plenerowej dzieła, które będzie zarejestrowane i wydane na płytach DVD oraz Blu-ray.

Przedstawiamy listę uczestników w kolejności nadesłanych zgłoszeń:

Estera Wityńska, studentka Akademii Muzycznej w Krakowie, laureatka nagród w konkursach kompozytorskich w Polsce i Czechach.

Jan Załęcki, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia we Wrocławiu, laureat 2 nagród w konkursach kompozytorskich.

dr Piotr Klimek, absolwent Królewskiego Konserwatorium w Hadze i Akademii Muzycznej w Poznaniu, laureat wielu nagród, głównie za muzykę teatralną.

Wojciech Trębicki, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Zygmunta Krauzego, laureat nagrody w konkursie Związku Kompozytorów Polskich.

Tomasz Jagoda, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi.

Magdalena Cynk z Torunia, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, autorka muzyki teatralnej oraz utworów wokalnoinstrumentalnych.

Jakub Mariańczyk, student Akademii Muzycznej w Katowicach.

dr Ignacy Zalewski z Lublina, absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, laureat kilkunastu nagród w konkursach kompozytorskich.

Martyna Kosecka z Gdyni, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie i Akademii Muzycznej w Katowicach, laureatka nagród w konkursach kompozytorskich w Polsce i Chorwacji.

Idin Samimi Mofakhan z Iranu, absolwent Komitas State Conservatory w Erywaniu (Armenia), laureat nagrody kompozytorskiej w USA.

Jakub Polaczyk, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i Carnegie Mellon w USA, laureat nagród w Polsce i USA.

Katarzyna Brochocka z Warszawy, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu i kompozytorskich studiów podyplomowych pod kierunkiem Edwarda Knighta w Oklahoma University w USA, laureatka nagród za opery w Wiedniu, Houston, Londynie i Waszyngtonie.

Michał Malec z Lublina, student Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, laureat nagród w konkursach kompozytorskich.

dr Rafał Janiak, absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, laureat nagród w konkursach kompozytorskich.

Rafał Kłoczko z Torunia, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i Akademii Muzycznej w Gdańsku, autor wielu utworów wokalnoinstrumentalnych, laureat nagród w ogólnopolskich konkursach kompozytorskich.

Francesco Bottigliero, absolwent Conservatorio di Napoli we Włoszech.

Kamil Cieślik, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, laureat 8 nagród w konkursach kompozytorskich.

Alina Kubik, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, autorka oper, laureatka nagród w konkursach kompozytorskich.

Kamil Kosecki, absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, laureat kilkunastu nagród, twórca opery dla dzieci.

Paweł Pietruszewski, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach i Akademii Muzycznej we Wrocławiu, laureat wielu nagród, twórca opery kameralnej.

Juan Manuel Abras z Valladolid w Hiszpanii, absolwent m.in. Conservatorio Superior Municipal de Musica de San Sebastian w Hiszpanii i Conservatorio Superior de Musica w Buenos Aires w Argentynie, laureat wielu nagród w konkursach kompozytorskich, m.in. w Wiedniu, Brukseli, Banfield.

Andrzej Karałow, absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, laureat nagród w Polsce i na Węgrzech, twórca opery.

Barbara Kaszuba, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, laureatka nagród w konkursach kompozytorskich, twórczyni opery dla dzieci.

Jan Gromski, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi pod opieką prof. Zygmunta Krauzego.

Agnieszka Podsiadło z Warszawy, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach.

Zuzanna Koziej z Torunia, studentka Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, laureatka nagród w konkursach kompozytorskich.

Piotr Kotas z Rybnika, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, twórca opery.

Blanka Stachelek z Warszawy, absolwentka Birmingham Conservatoire w Wielkiej Brytanii, autorka opery kameralnej.

Michał Brzeziński, absolwent Middlesex University w Londynie.

Marcin Pączkowski z Seattle (USA), absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i University of Washington w Seattle.

Jakub Królikowski, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, twórca muzyki teatralnej.

Jerzy Fryderyk Wojciechowski, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, twórca opery kameralnej.

Andrzej Borzym, absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, twórca muzyki wokalno-instrumentalnej.

Aleksander Nowak, absolwent University of Louisville (USA) pod kierunkiem dr Steve'a Rouse oraz Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Aleksandra Lasonia, twórca oper.

Stanisław Leśniewski, student Akademii Muzycznej w Katowicach.

Ignacy Sokal, absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie i Birmingham Conservatoire (Wielka Brytania).

Michał Makulski, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach.

Patryk Matusiak, student Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Piotr Pawlik, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Jana Astriaba, laureat nagród w konkursach kompozytorskich.

Maciej Borowicz, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach i Akademii Muzycznej w Gdańsku, twórca utworów wokalnoinstrumentalnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji