Artykuły

Łódź. 45 tys. zł dla kompozytora opery "Człowiek z Manufaktury"

Tylko do środy, 5 października, można zgłosić się do konkursu na skomponowanie opery "Człowiek z Manufaktury", ogłoszonego przez dyrektora Teatru Wielkiego Pawła Gabarę.

Konkurs skierowany jest do kompozytorów - studentów oraz absolwentów polskich i zagranicznych uczelni muzycznych. Opera musi być skomponowana do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk na solistów, chór mieszany, balet i orkiestrę symfoniczną z podwójnym drzewem. Ilość muzyków niezbędnych do wykonania utworu nie może być większa od składu Orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi. Opera powinna trwać około 2 godzin (nie więcej niż 120 minut, nie mniej niż 100 minut muzyki) z jedną przerwą.

Akcja będzie umiejscowiona w Łodzi w XIX i w XX wieku. Łączna pula nagród wyniesie 50 tysięcy złotych. Dodatkowo laureat Grand Prix otrzyma jeszcze 15 tysięcy złotych jako honorarium po skomponowaniu całej opery.

Mecenasem konkursu i Fundatorem nagród jest "Manufaktura" w Łodzi znajdującą się na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego.

W Jury zasiądą: Dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego w Akademii Muzycznej w Łodzi prof. dr hab. Urszula Kryger, Dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Joanna Wnuk-Nazarowa, Prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Elżbieta Penderecka, kompozytor prof. Krzysztof Penderecki, Dyrektor Artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi dr Wojciech Rodek, adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie dr hab. Maciej Tworek.

Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu jest Krzysztof Korwin-Piotrowski, scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych o sławnych Polakach.

Libretto opery "CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY" nawiązuje do historii Łodzi, przywołując niezwykłą postać "króla bawełny" IZRAELA KALMANOWICZA POZNAŃSKIEGO, który budował w Łodzi fabryki i pałace. W jednym z nich mieści się Muzeum Historii Miasta Łodzi. Jest to największa fabrykancka rezydencja w Europie. Poznański był bezwzględny dla pracowników, ale równocześnie opłacał budowę szkół i szpitali. Gdy zmarł w 1900 roku, pozostawił po sobie majątek o wartości ponad 7 milionów rubli.

Tytuł "CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY" nawiązuje do słynnych filmów Andrzeja Wajdy (nagrodzonego Oscarem za całokształt twórczości): "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza". Pojawiają się też odniesienia do "Ziemi Obiecanej" laureata Nagrody Nobla Władysława Reymonta oraz znakomitego filmu Wajdy, zrealizowanego na bazie tej powieści. Współczesnym językiem muzycznym zostanie opowiedziana fascynująca historia budowniczego Łodzi i jednego z najbogatszych ludzi w Europie. W drugim akcie przeniesiemy się Prezydent RP nadał Łodzi tytuł Pomnika Historii, doceniając wielokulturowy obraz miasta przemysłowego.

Autorem libretta opery jest Małgorzata Sikorska-Miszczuk - dramatopisarka i scenarzystka, tłumaczona na kilkanaście języków, wystawiana w Polsce i za granicą, Prezes Stowarzyszenia Dramatopisarzy i Dramaturgów Polskich, absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studium Scenariuszowego PWSFTiTV w Łodzi. Jej najsłynniejsze sztuk i to: "Walizka", "Popiełuszko", "Kobro", "Szajba" oraz "Śmierć Człowieka Wiewiórki". Jest laureatką prestiżowej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, Nagrody Głównej i Nagrody Publiczności na festiwalu "Metafory Rzeczywistości" w Poznaniu, laureatką festiwalu Dwa Teatry i Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jej utwory reżyserowali m.in.: Jan Klata, Marcin Liber, Paweł Łysak i Michał Zadara. Jest także autorką libretta do opery "Czarodziejska góra" Pawła Mykietyna w reżyserii Andrzeja Chyry. Z Andrzejem Chyrą współpracowała wcześniej jako dramaturg przy wystawieniu opery D. Szostakowicza/K. Meyera "Gracze" w Operze Bałtyckiej.

Kontakt: konkurs@teatr-wielki.lodz.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji