Artykuły

Katowice. Kurs doskonalący Śląskiego Laboratorium Pedagogiki Teatru

Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach i Fundacja Szafa Gra zapraszają do udziału w kursie doskonalącym w ramach programu Śląskie Laboratorium Pedagogiki Teatru.

Program powstał w oparciu o analizy i badania prowadzone w ramach projektu Śląskie Laboratorium Pedagogiki Teatru realizowanego w 2015 r. przez Fundację Szafa Gra. Program obejmuje zagadnienia z obszaru teatru społecznego i edukacji teatralnej. W kompleksowy sposób obejmuje wszystkie etapy przygotowania do pracy za pomocą pedagogiki teatru z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi w różnych środowiskach.

Zajęcia skierowane są do artystów, pracowników teatrów, nauczycieli, animatorów kultury, którzy w swojej pracy zawodowej: prowadzą grupy teatralne, zajmują się edukacją w szkołach, teatrach, ośrodkach kultury, warsztatach terapii zajęciowej, domach pomocy społecznej, organizacjach pozarządowych, tworzą i realizują autorskie programy edukacyjne i animacyjne.

Zajęcia w ramach kursu poprowadzą: Malina Prześluga, dr Dorota Fox, Justyna Czarnota (Instytut Teatralny), Marek Rachoń, Iwona Woźniak, Marcin Kozłowski, Ryszard Kalinowski.

Kurs jest kompleksowy i obejmuje swoim spektrum wiele dziedzin teatru, każdy miłośnik teatru znajdzie coś dla siebie.

Celem kursu jest wspieranie działań związanych z pedagogiką teatru. Pomoc merytoryczna i organizacyjna nauczycielom, instruktorom zajmującym się działaniami związanymi z teatrem amatorskim, a także prowadzenie edukacji teatralnej w szkołach, placówkach oświatowych, kulturalnych i innych.

Współorganizacja: Pałac Młodzieży w Katowicach, Inqubator Teatralny

Szczegóły i zapisy na kurs na stronie Metis [PATRZ LINK PONIŻEJ]: https://www.metis.pl/content/view/2588/26/

***

PROGRAM:

8 października 2016 r. w godz. 10:00 - 18:00

"Aktor - lalkarz"

Warsztat poświęcony pracy w teatrze lalek. Praktycznie przygotowanie lalki Praca nad animacją. Teatr lalek; podstawowe techniki lalkarskie: kukły, pacynki, marionetki, maski jako rodzaj teatru lalek, teatr przedmiotu; zasady animacji lalek. Metody i materiały do tworzenia lalek. Warsztat zakończy pokaz powarsztatowy.

Prowadzący: Marcin Kozłowski

--

22 października 2016 r. w godz. 10:00 - 18:00

"Reżyseria w teatrze amatorskim"

Warsztaty wprowadzające w metody przygotowania przedstawienia oraz przybliżające różne role i zadania reżysera - nauczyciela - instruktora. Warsztaty pozwolą poznać reżyserię wychodzącą od analizy tekstu, inspirowane teatrem formy, teatrem plastycznym, czy polegającą na współtworzeniu przedstawienia w grupie.

Prowadzący: Iwona Woźniak

--

5 listopada 2016 r. w godz. 10:00 - 18:00

"Aktor w teatrze słowa"

Warsztat poświęcony pracy nad rolą. Praktyczne przygotowanie do pracy w konwencji teatru słowa. Ćwiczenia z zakresu dykcji i emisji głosu. Podstawy pracy z tekstem. Interpretacja wiersza i prozy. Przygotowanie aktora do małych form teatralnych - recytacji, "wywiedzione ze słowa", monodramu, a także wystąpień publicznych.

Prowadzący: Marek Rachoń

--

19 listopada 2016 r. w godz. 10:00 - 18:00

"Ruch w pracy aktora"

Warsztat poświęcony pracy aktora z ciałem. Jak przygotować aktora do pracy w konwencji teatru ruchu. Zajęcia poświęcone różnym metodom pracy z ciałem, które mogą być wykorzystane w działaniach teatralnych z różnymi grupami. Warsztaty będą miały formę treningu fizycznego.

Prowadzący: Ryszard Kalinowski

--

3 grudnia 2016 r. w godz. 10:00 - 12:00

"Teatr Amatorski" - idee, założenia, rys historyczny -

Wykład na temat założeń, idei teatrów amatorskich. Przybliżenie historii ruchu amatorskiego na terenie Śląska.

Prowadzący: dr hab. Dorota Fox

godz. 12:30 - 18:00

"Pedagogika Teatru"

W pracy edukatora teatralnego często brakuje momentu na zatrzymanie i przyjrzenie się swojej praktyce zawodowej. Podczas warsztatu stworzymy sobie do tego okazję. Skupimy się na wartościach, na których opiera się nasza praca, poddamy refleksji rolę i zadania stojące przez prowadzącym warsztaty a także zastanowimy się, jak na nasze działania wpływa grupa, z którą pracujemy. Podczas zajęć będziemy się odwoływać do ważnych twórców i teoretyków pracy z amatorami: Lucjusza Komarnickiego, Jędrzeja Cierniaka czy Jana Dormana.

Prowadzący: Justyna Czarnota

--

10 grudnia 2016 r. w godz. 10:00 - 18:00

"Dramaturgia w teatrze amatorskim"

Warsztat poświęcony pracy nad stworzeniem własnego - autorskiego scenariusza przedstawienia, etiudy teatralnej. Jak z opisu zrobić dialog? Czy dramaturgia oznacza tylko tekst czy także to, co jest między słowami? Etapy pracy nad scenariuszem. Przybliżenie technik pisania sztuk teatralnych.

Prowadzący: Malina Prześluga

Koszt udziału w jednym module wynosi 160 zł

W przypadku udziału w całym kursie ostatni moduł jest darmowy. Koszt całego kursu wynosi 800 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji