Artykuły

Warszawa. Festiwal "Zgromadzenia. Sztuka Wspólnoty"

Między 7 a 9 października na placu Defilad w Warszawie odbędzie się festiwal "Zgromadzenia. Sztuka Wspólnoty". Tematem festiwalu jest społeczny wymiar sztuki oraz potencjał prowokowania zmian poprzez działania artystyczne.

W programie: warsztaty stolarskie obok odczytów współczesnych dramatów, Kongres Wróżek obok Kongresu Kultury oraz 14-godzinny maraton "Dziadów bez skrótów". Kuratorami festiwalu są Michał Zadara i Eliza Durka. Organizatorem wydarzenia jest Nowy Teatr. Udział w festiwalu jest bezpłatny. Festiwalowi towarzyszy Kongres Kultury 2016.

Na cały weekend, między 7 a 9 października, centrum stolicy zmieni się w przestrzeń budowania tymczasowych, spontanicznych wspólnot, tworzonych dookoła działań artystycznych i społecznych. Na placu Defilad będzie można wziąć udział w warsztatach stolarskich dla kobiet i nie tylko, poszukać odpowiedzi na najważniejsze pytania podczas Kongresu Wróżek Polskich, posłuchać improwizowanych koncertów, obejrzeć wystawy, zaproponować swoje poprawki do Konstytucji podczas Parlamentu Zwykłych Ludzi, spotkać się i podyskutować z osobami zarówno myślącymi podobnie do nas, jak i kompletnie od nas odmiennie. Festiwalowi towarzyszy Kongres Kultury 2016, odbywający się w Pałacu Kultury i Nauki.

Istotnym punktem programu jest maraton teatralny mickiewiczowskich "Dziadów". W sobotę 8 października Michał Zadara wspólnie z zespołem aktorów Teatru Polskiego we Wrocławiu wystawią "Dziady bez skrótów". Po raz pierwszy i jedyny w Warszawie, po raz czwarty w ogóle. Czternastogodzinny spektakl rozpocznie się w południe na dużej scenie Teatru Dramatycznego, a zakończy o godzinie 2 nad ranem w niedzielę. Zadara przenosi na scenę mickiewiczowskie "Dziady" bez cięć, szuka w nich jednak kontekstów jak najbardziej współczesnych.

Mickiewicz w "Dziadach" odwołał się do ludowej tradycji odprawiania pogańskiego, zakazanego przez oficjalne instytucje obrzędu. Upatrywał w nim nowego modelu budowania wspólnoty narodowej, która miała uwzględniać wielogłos, stronić od podążania za nakazami oświeconych mędrców, wsłuchiwać się w głos guślarza - reprezentanta wykluczonych. Wystawiając "Dziady bez skrótów" chcemy zadać pytanie o to, co dzisiaj buduje wspólnotę i co ta wspólnota buduje. O rolę sztuki w kreowaniu tożsamości i umacnianiu więzi międzyludzkich - mówi Michał Zadara.

Spektakl zakończy się wspólnym ogniskiem - spaleniem energii "Dziadów" - podczas którego będzie można porozmawiać, odpocząć, ogrzać się, lub potańczyć do muzyki na żywo.

Sprzedaż biletów na "Dziady bez skrótów" też ma charakter wspólnototwórczy. Połączy najwytrwalszych, którzy zostaną na festiwalowych koncertach do późnej nocy z tymi, którzy po bilety przyjdą bladym świtem. Pierwszą pulę biletów, w cenie 10 zł, będzie można kupić od godziny 3 nad ranem w piątek w kasie Teatru Dramatycznego. Kolejna pula biletów (w tej samej cenie) sprzedawana będzie od godziny 8 do wyczerpania się miejsc.

Program "Zgromadzeń" jest wyjątkowo bogaty. Na czas weekendu na placu Defilad stanie plac zabaw dla dzieci z przedmiotów codziennego użytku, na którym stoły, krzesła, dywany etc., zmienią się w tajne bazy, wieżowce i górskie masywy. Beton to lawa. Obok placu zabaw w ramach instalacji "Drabina Jakubowa" wszystkie starsze dzieci i młodsi dorośli będą mogli wspiąć się na 5 metrową drabinę, żeby przez lornetkę rzucić okiem na centrum miasta z nowej perspektywy.

W piątek, 7 października, o godzinie 17.00 rusza Laboratorium Pomysłów, przygotowywane przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę". To okazja do spotkania i rozmowy z ludźmi, którzy na co dzień realizują projekty społeczno-kulturalne w Warszawie, wspólnej wymiany doświadczeń, pomysłów i inspiracji. W tym samym czasie i tuż obok zaczynają się warsztaty "Wióry lecą - Stolarka dla kobiet i nie tylko". Podczas zajęć praktycznych powstanie przedmiot nie byle jaki, w dodatku niebywale potrzebny: stanowisko do karmienia i przewijania dzieci, które po festiwalu znajdzie swoje miejsce w Nowym Teatrze.

Od godziny 17.30 do północy obradować będzie Parlament Zwykłych Ludzi, w którym udział może wziąć każdy. Parlament zgłosi, przedyskutuje, przegłosuje i uchwali preambułę oraz jedną poprawkę do Konstytucji RP. Wieczorem, o godzinie 20.00, rozpocznie się Kongres Wróżek Polskich. Przez dwie godziny, do 22.00, będzie można skonsultować każdy problem i poszukać odpowiedzi na ważne i mniej ważne pytania wraz z zaproszonymi na kongres wróżkami.

Między 17.00 a 21.00 na małej scenie Teatru Dramatycznego czytany będzie dramat Davida Turnera "Córka marnotrawna".

Od piątku do niedzieli będzie można obejrzeć wystawę "Nic o was bez nas", na której swoje prace zaprezentują twórcy urodzeni w latach 80. (m.in.: Cezary Poniatowski, Daniel Rycharski, Dominika Olszowy). Ekspozycja koncentruje się na dwóch tendencjach najmłodszej sztuki polskiej - ambiwalentnym stosunku do kwestii zaangażowania społecznego oraz dążeniu do wyjścia poza tradycyjnie rozumianą autonomię sztuki. W Pałacu Kultury i Nauki będzie też można zobaczyć przygotowaną specjalnie z okazji "Zgromadzeń" zapowiedź wystawy "Rozbrojenie kultury" Krzysztofa Wodiczki i Jarosława Kozakiewicza. Całą wystawę można oglądać z Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki. Na ekranach LED na stacji Metro Świętokrzyska zaprezentowana zostanie również praca "Goście" Krzysztofa Wodiczki. Będzie można ją oglądać od 3 do 9 października.

Nie zabraknie także programu muzycznego. Dwa koncerty zagra Warszawska Orkiestra Uliczna (o godzinie 18.30 oraz o 22.00), Warszawska Orkiestra Improwizacji przywoła eksperymentalnego ducha Briana Eno (godzina 20.00), a o północy "Janusz Olejniczak zagra co chce, w tym Chopina". Pod koniec koncertu (godz. 3.00) rozpocznie się sprzedaż pierwszej puli biletów na sobotnie przedstawienie "Dziadów bez skrótów" (bilety w symbolicznej cenie 10 zł).

Głównym wydarzeniem soboty, 8 października, będzie 14-godzinny maraton teatralny w reżyserii Michała Zadary: "Dziady bez skrótów". Ale to nie jedyna część sobotniego programu. O godzinie 10.00 rozpocznie się dwudniowy "Hackathon kulturalny", którego celem jest łączenie potencjałów twórców kultury z kreatywnością programistów i projektantów mobilnych aplikacji. Kontynuowany będzie warsztat "Stolarka dla kobiet i nie tylko", a na małej scenie odbędzie się czytanie sztuki Elżbiety Chowaniec "Sumienie". Wieczorem wrażenia muzyczne zapewnia kompozytor Krzysztof Knittel i jego "Wielka Improwizacja (dyrygowana)".

Niedziela, 9 października, to czas kanalizowania nagromadzonej, festiwalowej energii. O 2.00 w nocy na placu Defilad zapłonie ognisko, w którym spalona zostanie energia "Dziadów". Przy muzyce, przy kawie, we wspólnym gronie. O godzinie 17.00 odczytany zostanie tekst Konstytucji RP. Czytać będzie Chór Polaków złożony z dzieci, emerytów, Wietnamczyków, uchodźczyń, aktorów Teatru 21, przedstawicieli związku strzeleckiego "Strzelec" i Chóru Kobiet. Dołączyć może każdy. "Konstytucja na Chór Polaków" to spektakl reżyserowany przez Martę Górnicką. Jego premiera odbyła się 2 maja w Nowym Teatrze.

Więcej informacji i pełny program festiwalu na stronie:

www.zgromadzenia.org

***

Michał Zadara

Reżyser operowy i teatralny. Jest pierwszym reżyserem, którym wystawił w całości "Dziady" Adama Mickiewicza. Jego nowatorskie inscenizacje polskiej oraz europejskiej klasyki są grane w teatrach w Polsce, Niemczech i Austrii i były pokazywane w Ameryce, Rosji, Chinach. Równolegle pracuje z zespołem CENTRALA, tworząc innowacyjne projekty artystyczne. Wykonał szereg instalacji teatralnych przeznaczonych dla konkretnych miejsc (Hotel Savoy w Łodzi, Muzeum Powstania Warszawskiego, Belweder w Warszawie). Studiował teatr i politykę w Swarthmore College w Filadelfii, oceanografię w Woods Hole i reżyserię w Krakowie. Laureat Paszportu "Polityki" za rok 2007, gitarzysta "All Stars Dansing Band". Jego teksty o kulturze i polityce publikuje www.krytykapolityczna.pl.

Eliza Durka

Absolwentka wydziału historii Uniwersytetu Warszawskiego. Działa na pograniczu kultury, trzeciego sektora, administracji publicznej i biznesu. W sposób interdyscyplinarny łączy swoje doświadczenia zawodowe szukając poprzez nie źródeł zmiany społecznej. W latach 2008-2009 była członkiem Zespołu Doradców Strategicznych Premiera RP, w którym odpowiadała za obszar kapitału społecznego (zaufanie społeczne, potencjał kreatywny Polski, wizerunek Polski, debata publiczna, media i nowe technologie, kultura). Jest współautorką projektu i raportu "Polska 2030.Wyzwania Rozwojowe". Pracowała jako dziennikarka i redaktorka (m.in. Gazeta Wyborcza, TVN24) oraz jako menadżer w organizacjach biznesowych (KPMG, Giełda Papierów Wartościowych).

Organizatorzy: Nowy Teatr

Kuratorzy: Michał Zadara, Eliza Durka

Partner festiwalu: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy.

Partnerzy: Tramwaje warszawskie, Kinoteka

***

Program

Piątek, 7 października:

Laboratorium Pomysłów

Piątek, godz. 17.00-21.00, sobota, godz. 10.00-13.00

miejsce: hol kasowy

Organizator: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"

Wystawa interaktywna i targi wiedzy w jednym. Możliwość spotkania i rozmowy z ludźmi, którzy - przy pomocy inkubatora kulturalnych start-up'ów "Laboratorium Pomysłów" - zrealizowali swoje autorskie projekty społeczno-kulturalne na rzecz Warszawy.

***

Wióry lecą - stolarka dla kobiet i nie tylko

piątek, godz. 17.00-24.00, sobota, godz.14.00-18.00

miejsce: hol kasowy

Organizator: Fundacja MaMa

Zapisy oraz możliwość dołączenia do grupy na miejscu,

zapisy: kontakt@wioryleca.org.pl

Teatr Dramatyczny zmienia się w warsztat stolarski. Wspólnie stworzymy stanowisko do karmienia i przewijania dzieci, które zostanie przekazane miejskiej instytucji kultury. Do pracy w warsztacie można dołączyć na chwilę albo na kilka godzin.

***

Wystawa "Nic o was bez nas"

Piątek, sobota, niedziela, godz. 17.00 - 22.00

miejsce: galeria Teatru Dramatycznego, sale PKiN

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana

Kurator: Szymon Żydek

Wystawa "Nic o was, bez nas" prezentuje prace twórców pokolenia lat 80. Przegląd koncentruje się na dwóch tendencjach obecnych w praktyce artystów tej generacji - ambiwalentnym stosunku do kwestii zaangażowania społecznego oraz dążeniu do wyjścia poza tradycyjnie rozumianą autonomię sztuki.

Artyści: Natalia Bażowska, Alicja Bielawska, Tymek Borowski, Karolina Breguła, Mateusz Choróbski, Zuzanna Czebatul, Jan Domicz, Rafał Dominik, Michał Gajer, Honorata Martin, Dominika Olszowy, Cezary Poniatowski, Kasia Przezwańska, Daniel Rycharski, Patrycja Świerż, Natalia Romik oraz Krzysztof Pyda (identyfikacja graficzna wystawy)

Produkcja: Matylda Dobrowolska i Elżbieta Petruk (Fundacja Bęc Zmiana), Anna Czerniawska (Nowy Teatr)

***

Parlament Zwykłych Ludzi - napiszmy poprawkę do konstytucji!

piątek, godz. 17.30-00.00

miejsce: Duża Scena i widownia

Organizator: Festiwal Zgromadzenia we współpracy z: Wydział Politologii UW, Akademia Psychologii Procesu

Koordynator: Daniel Przastek

Zgłoszenia: parlament@nowyteatr.org

Piszemy poprawkę do konstytucji. W sali głównej Teatru Dramatycznego odbędzie się Zgromadzenie Narodowe - Parlament Zwykłych Ludzi. Posłem Parlamentu Zwykłych Ludzi może być każdy - wystarczy się zarejestrować na wydarzenie. Parlament organizują studentki i studenci Politologii UW oraz trenerzy z Akademii Psychologii Procesu. Parlament Zwykłych Ludzi zgłosi, przedyskutuje, przegłosuje i uchwali preambułę i jedną poprawkę do Konstytucji RP. Obrady Parlamentu będą działaniem na granicy procesu grupowego, performance, interwencji artystycznej, i realnej polityki!

***

Kongres Wróżek Polskich - kurator kongresu, Michał Zadara

piątek, godz. 20.00-22.00

miejsce: sala Zatorskiego

Patron medialny: Gwiazdy Mówią

Organizator: Festiwal Zgromadzenia

"A wiesz ty, co o tobie mówią w całym mieście?

A wiesz ty, co to będzie z Polską za lat dwieście? -"

Adam Mickiewicz, "Dziady"

Nurtuje cię jakieś pytanie? Zadaj je kongresowi wróżek! Przez dwie godziny, siedem zawodowych wróżek i wróżbitów będzie wieszczyć przyszłość Polski. Do kongresu zwykli ludzie mogą kierować pytania, a wróżki będą obradować, dyskutować i odpowiadać. Wsłuchujemy się w dyskursy irracjonalne, które - choć na co dzień żywe i obecne wśród ludzi - w dyskursie publicznym są ukryte i wyparte. Szukamy odpowiedzi na racjonalne pytania w podświadomości i w z pozoru nieracjonalnych obszarach ludzkiej duszy i umysłu.

***

Instalacja Drabina Jakubowa

Piątek, sobota, niedziela

Miejsce: Plac Defilad

Organizator: Stowarzyszenie Artanimacje

Koncepcja: Jakub Szczęsny/ SZCZ, Marta Wójcicka

Propozycja dla starszych dzieci, nastolatków i dorosłych. Instalacja Drabina Jakubowa powstała w ramach projektu "Od podwórka" organizowanego dla Wrocławia w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Osoby, które zdecydują się wspiąć (w bezpiecznej uprzęży) na szczyt pięciometrowej drabiny, będą miały szansę przez mocną lornetkę obserwować rzeczy nieoczekiwane i niewidoczne z punktu widzenia przechodnia. Zapewniamy niespodziewaną miejską perspektywę.

***

Plac zabaw dla dzieci z przedmiotów codziennego użytku

Piątek, sobota, niedziela

Miejsce: hol kasowy, foyer Dużej Sceny

Organizator: Stowarzyszenie Artanimacje

Banalny zestaw mebli domowych - stołów, krzeseł, dywanów, tapczanów i ław, zostanie poddany serii ingerencji artystycznych zmieniających je w plac zabaw, miejsca do chowania się i rekreacji ruchowej. Tajne bazy, góry z krzeseł, schrony ze stołów, sekretne przejścia z dywanów. Zapraszamy najmłodszych do wspólnego uczestnictwa w tworzeniu i odbieraniu sztuki.

***

Fragment wystawy "Rozbrojenie kultury" Krzysztofa Wodiczki i Jarosława Kozakiewicza

Piątek, sobota, niedziela

Miejsce: hol kasowy TD

Organizator: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Fragment wystawy odbywającej się w ramach ZGROMADZEŃ w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki. "Rozbrojenie kultury" to projekt stworzenia w Warszawie Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen. To także punkt wyjścia do dyskusji o pokoju, sztuce i historii oraz debata nad powstaniem samego Instytutu. Naczelnym zadaniem Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen ma być wykreowanie przyjaznej przestrzeni do dyskusji, edukowania i mówienia o tym, jak pamięć, historia i sztuka mogą przyczynić się do budowania przyszłości wolnej od wojen.

Otwarcie pokazu i wykład inauguracyjny w Zachęcie: czwartek, 6 października, godz. 18:00

Czas trwania wystawy w Zachęcie: 6 października - 27 listopada

***

Warszawska Orkiestra Uliczna, cz. I

Piątek, godz. 18.30-19.30

Klatka schodowa przy foyer Dużej Sceny

Organizator: Festiwal Zgromadzenia

Kompozytor: Wacław Zimpel

Koordynator: Mateusz Olszewski

Muzyk i kompozytor Wacław Zimpel specjalnie dla ZGROMADZEŃ zebrał muzyków, którzy na co dzień grają na warszawskiej ulicy i skomponował dla nich utwory. Usłyszymy instalację sonorystyczną na kataryniarza, robota hammerklavier grającego na pianinie, klarnet i elektronikę. Tłem dla całości będą dronowe brzmienia elektroniki, połączone z rytmicznym kontinuum hammerklavier. Kataryniarz Piotr Bot stworzy surrealistyczne napięcie pomiędzy mroczną elektroniką, a wygrywanymi szlagierami. Nad całością dryfować będzie improwizujący klarnet Wacława Zimpla.

***

Warszawska Orkiestra Uliczna cz. II

Piątek, godz. 22.00-00.00

Foyer Dużej Sceny

Organizator: Festiwal Zgromadzenia

Kompozytor: Wacław Zimpel

Koordynator: Mateusz Olszewski

Zespół składający się z sekcji dętej, smyczkowej, gitar i akordeonu. Kompozycja Zimpla będzie kontynuacją dronowego preludium z pierwszej części koncertu muzyków ulicznych. Stanowić będzie przestrzeń dla przeobrażonych i zdekonstruowanych szlagierów ulicy. Projekt ten obrazuje swego rodzaju multiplikacje miejskich wyobrażeń, opartych na zniekształconych wspomnieniach i powidokach ulicy - jej dźwięków i melodii.

Dekonstruowanie i konstruowanie ich na nowo przybliża i przywraca mieszkańcom dźwięki ulicy w zupełnie nowym, współczesnym kontekście, nie gubiąc jednak ich sentymentalnego wymiaru.

***

Wolność i katechizm. Czytanie sztuki "Córka marnotrawna" Davida Turnera, w reż. Aldony Figury

Piątek, godz. 17-21

Miejsce: Mała Scena

Organizator: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy

Na projekt "Wolność i katechizm" składają się trzy aktorskie czytania współczesnych sztuk i towarzyszące im panele dyskusyjne. Dramaty "Sumienie" Elżbiety Chowaniec, "Córka marnotrawna" Davida Turnera oraz "Historia Jakuba" Tadeusza Słobodzianka - mające za głównego bohatera księdza katolickiego, a za temat konflikt sumienia - stanowią punkt wyjścia dyskusji ważniejszej być może od polityki. To dyskusja dotycząca kształtu cywilizacji polskiej, która zbyt często konfliktuje ze sobą te dwa ważkie pojęcia: katechizm i wolność.

Po każdym czytaniu odbędzie się dyskusja w publicznością, w której udział wezmą wybitni teologowie, filozofowie, etycy i księża.

***

Warszawska Orkiestra Improwizacji (The Warsaw Improvisers Orchestra)

Piątek, godz. 20.00-22.00

Foyer Dużej Sceny

Organizator: Festiwal Zgromadzenia

Specjalnie dla "Zgrowadzeń" zagra działająca od 2013 roku Warszawska Orkiestra Improwizatorów pod wodzą stołecznego saksofonisty Ray'a Dickaty'iego. Orkiestra działa według filozofii Briana Eno - grający w niej muzycy oddają się temu, co nieoczekiwane tak, by zawiodło ich w nowe, nieprzewidywalne obszary muzycznej ekspresji. WIO to projekt na granicy sztuki i działań społecznych, organizuje grupę 70 stowarzyszonych muzyków w tymczasową społeczność. To największa tego typu wspólnota improwizatorów w Warszawie.

***

W nocy Janusz Olejniczak gra co chce, w tym Chopina:

Janusz Olejniczak i przyjaciele, jeśli przyjdą.

Piątek, godz. 00.00-4.00

Foyer Dużej Sceny

Organizator: Festiwal Zgromadzenia

Po intensywnym pierwszym dniu "Zgromadzeń", w nocy z piątku na sobotę, w foyer Dużej Sceny rozkładamy leżaki i maty i zanurzamy się wspólnie w słuchanie muzyki w wykonaniu jednego z największych polskich wirtuozów. Janusz Olejniczak zacznie grać koło północy i będzie grał do rana. Tworzymy i celebrujemy wspólnotę "Zgromadzeń". Wspólnie słuchamy Chopina, śniąc, pijąc kawę, marząc o tej albo innej Polsce...

W trakcie koncertu rusza sprzedaż biletów na dziady:

ci, którzy wysłuchają nocnego koncertu będą mieli szansę kupić bilety na Dziady bez skrótów, których sprzedaż (pierwsza transza) rozpocznie się o 3 nad ranem.

Rozpoczęcie sprzedaży biletów na Dziady bez skrótów

Miejsce: kasa TD

czas: godz. 3 - pierwsza pula; godz. 8 - druga pula

***

Sobota, 8 października:

Hackathon kulturalny

Sobota, godz. 10.00 - niedziela, godz. 20.00

miejsce: sala Zatorskiego

Organizatorzy: TechSoup, Koduj dla Polski, Fundacja Culture Shock

Zgłoś się: www.hakatonkulturalny.pl

Dwudniowe wydarzenie łączące świat kultury i programistów. Celem jest połączenie potencjałów społeczności twórców i osób działających w kulturze ze społecznością programistów/programistek, projektantów/projektantek i innych osób zajmujących się tworzeniem aplikacji mobilnych i webowych. W rezultacie spodziewamy się powstania kilku prototypów rozwiązań użytecznych w codziennym funkcjonowaniu organizacji, instytucji lub nieformalnych grup kulturalnych.

***

Spektakl "Dziady bez skrótów"

sobota, godz. 12.00 - 2.00 (niedziela)

miejsce: Duża Scena TD

organizator: Teatr Polski we Wrocławiu

Reżyser: Michał Zadara

Bilety: 10 zł

Dla uczestników "Zgromadzeń", którzy staną w kolejce do kasy w sobotę nad ranem po bilety za symboliczne 10 zł wystawione zostaną "Dziady bez skrótów". Monumentalne dzieło i epokowe wydarzenie: "Dziady bez skrótów" to pierwsze w historii polskiego teatru pełne wystawienie Dziadów Adama Mickiewicza. Ten spektakl został - ze względu na swój rozmiar - zagrany tylko trzy razy w całości, i może być jedynym pokazem tego spektaklu w Warszawie.

"Dziady bez skrótów" to spektakl zaczynający się w południe i trwający - z wieloma przerwami - aż do godzin nocnych. Premiera "Dziadów" w roku 2016 to zwieńczenie trzyletniego projektu artystycznego, wyzwanie sceniczne, angażujące cały zespół Teatru Polskiego we Wrocławiu. Kilkunastogodzinny maraton teatralny wnikliwie oddaje sens słów Mickiewicza.

Sprzedaż biletów na Dziady bez skrótów w kasie Teatru Dramatycznego w sobotę między w godzinach: 3.00 - I pula, 8.00 - II pula

***

"Kuroń" - czytanie dramatu

sobota, godz. 15:00

miejsce: foyer Dużej Sceny

Organizator: Teatr Powszechny w Warszawie

autor: Małgorzata Sikorska-Miszczuk

reżyseria: Paweł Łysak

Najnowsza sztuka Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk przedstawia fakty z życia Jacka Kuronia zatopione - dosłownie i w przenośni - w okrutnym, czasem zabawnym świecie nieistniejącej powieści. Jednak jej fikcyjny Autor jak najbardziej konfrontuje się z istniejącą rzeczywistością.

***

Wolność i katechizm. Czytanie sztuki "Sumienie" Elżbiety Chowaniec w reż. Wojciecha Urbańskiego

Sobota, godz. 17-21

Miejsce: Mała Scena

Organizator: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy

Na projekt "Wolność i katechizm" składają się trzy aktorskie czytania współczesnych sztuk i towarzyszące im panele dyskusyjne. Dramaty "Sumienie" Elżbiety Chowaniec, "Córka marnotrawna" Davida Turnera oraz "Historia Jakuba" Tadeusza Słobodzianka - mające za głównego bohatera księdza katolickiego, a za temat konflikt sumienia - stanowią punkt wyjścia dyskusji ważniejszej być może od polityki. To dyskusja dotycząca kształtu cywilizacji polskiej, która zbyt często konfliktuje ze sobą te dwa ważkie pojęcia: katechizm i wolność.

Po każdym czytaniu odbędzie się dyskusja w publicznością, w której udział wezmą wybitni teologowie, filozofowie, etycy i księża.

***

Wielka Improwizacja (dyrygowana)

Piątek, sobota 21.30-22.30

Miejsce: Mała Scena

Organizator: Polskie Stowarzyszenie Edukacji i Animacji Muzycznej

wstęp na koncert jest bezpłatny

chęć udziału w warsztatach, których efektem będą koncerty Wielkiej Improwizacji (dyrygowanej) należy przesłać wraz z opisem swoich osiągnięć artystycznych na adres: ania@cahlo.pl

Kompozytor Krzysztof Knittel, wraz z zaproszonymi profesjonalnymi i uznanymi muzykami, przez kilka dni stwarza tymczasową wspólnotę amatorów, którzy ćwiczą pod okiem mistrzów. Po trzech dniach prób odbywa się próba generalna dla publiczności (piątek), a następnie koncert (sobota).

***

Niedziela, 9 października:

Spalanie Energii Dziadów

Niedziela, godz. 2.00-4.00

Miejsce: Plac Defilad

Organizator: Festiwal Zgromadzenia

Po zakończeniu spektaklu "Dziady bez skrótów" przechwycimy energię zrodzoną podczas tego niecodziennego wydarzenia i wraz uczestnikami "Zgromadzeń" rozpalimy na Pl. Defilad ognisko - symbol skupiającej się w jednym miejscu wspólnoty. Chcemy się spotkać, spojrzeć sobie w oczy, ogrzać się. A może i potańczyć. Zagra dla nas trio Woźniak/Wachowiak/Kinaszewska, czyli baraban, skrzypce i harmonia trzyrzędowa zasilone mocną sekcją basową - Piotr Domagalski na kontrabasie i Patrycja Kuczyńska na basetli. Zabrzmi repertuar bezpośrednio nawiązujący do obrzędu Dziadów, zabaw zapustnych, kusaków i innych momentów kalendarza obrzędowego.

***

Konstytucja na Chór Polaków

Niedziela, godz. 17:00

Miejsce: Plac Defilad

Organizator: Nowy Teatr

Reżyseria: Marta Górnicka

Premiera: 2 maja 2016, Nowy Teatr

Dlaczego warto czytać Konstytucję? Dlatego, że dotyczy nas wszystkich, to nasza ustawa zasadnicza. Nieustannie się do niej odwołujemy, choć mamy do niej skrajnie różne podejścia. Na Placu Defilad odczyta ją Chór Polaków: dzieci, emeryci, Wietnamczycy, uchodźczynie, Chór Kobiet, przedstawiciele Związku Strzeleckiego "Strzelec", Teatr 21, który tworzą aktorzy z zespołem Downa. Całość zwieńczy Patriotyczne Disco. Stworzymy chór, który przemówi różnymi głosami. Dołącz do nas! KAŻDY może przeczytać Konstytucję.

***

Wolność i katechizm. Czytanie sztuki "Historia Jakuba" Tadeusza Słobodzianka, w reż. Ondreja Spišaka

Niedziela, godz. 17.00-21.00

Miejsce: Mała Scena

Organizator: Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy

Na projekt "Wolność i katechizm" składają się trzy aktorskie czytania współczesnych sztuk i towarzyszące im panele dyskusyjne. Dramaty "Sumienie" Elżbiety Chowaniec, "Córka marnotrawna" Davida Turnera oraz "Historia Jakuba" Tadeusza Słobodzianka - mające za głównego bohatera księdza katolickiego, a za temat konflikt sumienia - stanowią punkt wyjścia dyskusji ważniejszej być może od polityki. To dyskusja dotycząca kształtu cywilizacji polskiej, która zbyt często konfliktuje ze sobą te dwa ważkie pojęcia: katechizm i wolność.

Po każdym czytaniu odbędzie się dyskusja w publicznością, w której udział wezmą wybitni teologowie, filozofowie, etycy i księża.

***

Wydarzenia towarzyszące:

Okrągły Stół

Organizator: Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy

Czas: piątek, sobota, niedziela

Miejsce: Pl. Defilad

Podczas trzech dni trwania ZGROMADZEŃ i równolegle odbywającego się w Kongresu Kultury - stawiamy na Pl. Defilad okrągły stół.

Słynny Okrągły Stół z legend arturiańskich był symbolem równości wszystkich rycerzy, którzy przy nim zasiadali. Symbol ten zadomowił się w europejskiej kulturze, jako miejsce podkreślające nie tylko równoważność rozmówców, ale także jako sposób rozwiązywania sporów. Taka idea przyświecała twórcom polskiego Okrągłego Stołu, przy którym spotkały się komunistyczne władze i przedstawiciele demokratycznej opozycji. W ten sposób mebel stał się symbolem upadku totalitaryzmu w naszym kraju.

Dziś warto nawiązać do tej idei i przypomnieć, że rozmowa oparta na wzajemnym szacunku jest najlepszym sposobem rozwiązywania problemów. Chcemy, by stół miał też znaczenie praktyczne - mieszkańcy Warszawy mogą z niego skorzystać, by rozwiązywać swoje własne spory. Pamiętajmy: okrągły stół - to stół bez "kantów", przy którym debatuje się i biesiaduje w czystych intencjach. Zapraszamy. Usiądź. Porozmawiaj.

***

Teatr 21 "Klauni, czyli o rodzinie. Odcinek 3" w reż. Justyny Sobczyk

Piątek, godz. 19:00

Miejsce: Nowy Teatr

Bilety do kupienia w Nowym Teatrze

Członkami zespołu Teatru 21 są uczniowie oraz absolwenci szkoły "Dać Szansę", osoby z zespołem Downa i autyzmem. Początkowo grupa pracowała nad nietypowymi szkolnymi przedstawieniami jasełkowymi, z czasem zaczęła realizować spektakle autorskie. W ciągu 10 lat dodatkowe zajęcia z teatru zmieniły się w pracę, za którą aktorzy otrzymują wynagrodzenie. Teatr 21 jest jedynym tego typu teatrem w Polsce.

W spektaklu "Klauni, czyli o rodzinie" Teatr 21 nawiązuje do tradycji cyrku, w którym jeszcze na początku XX w. prezentowano odmienność. Pokazy miały charakter teatralnego show i cieszyły się ogromną popularnością. Jak zmieniła się obecność osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni publicznej? Czy znaleźliśmy już sposób na integrację?

***

Prezentacja pracy Krzysztofa Wodiczko "Goście" na stacji "Świętokrzyska" Metra Warszawskiego

3-9 października 2016 r.

Miejsce: stacja "Świętokrzyska" Metra Warszawskiego

Kurator projektu: Bożena Czubak

Na ekranach LED na stacji C11 "Świętokrzyska" Metra Warszawskiego prezentowana będzie w dniach 3-9 października 2016 r. praca "Goście" Krzysztofa Wodiczko, która reprezentowała Polskę podczas 53. Biennale Sztuki w Wenecji, w 2009 roku.

Bohaterami prezentacji są imigranci, którzy nie będąc w danym kraju "u siebie", pozostają "wiecznymi gośćmi". Artysta porusza w ten sposób temat jednego

z najbardziej aktualnych i palących wyzwań współczesnej Europy, jak i całego świata, w której dyskurs akceptacji łączy się z procedurami regulacji ruchów migracyjnych.

Produkcja: Nowy Teatr, Anna Czerniawska, Agnieszka Delman, Marta Kuźmiak

***

O festiwalu:

Sztuka nas łączy. Kultura umożliwia dialog i współpracę. Wspólnie oglądamy film i słuchamy piosenki. Albo: wspólnie gramy w spektaklu i wspólnie gramy muzykę. Doświadczanie kultury łączy nas w społeczności. A wykluczenie z kultury (brak obycia z książkami, muzyką, filmami) jest wykluczeniem zasadniczym, ponieważ dziś najważniejszy kapitał, jaki należy mieć, to kapitał kulturowy. Ktoś, kto jest wykluczony ze sztuki, jest też wykluczony z gospodarki.

Kultura, jako obszar ze swej natury wspólny, uczy nas współpracować. I na przykładzie kultury widzimy, jaka ta współpraca jest trudna. Dużo łatwiej coś wspólnie zniszczyć i zaatakować, niż coś wspólnie zbudować. Dlatego akurat dziś, w czasach narastających podziałów (między poglądami, między kontynentami, miedzy religiami) wskazujemy na kulturę jako na obszar, gdzie możliwa jest wspólna egzystencja, a wręcz rozkwit ludzi o bardzo rożnych cechach (od poglądów, po kolor skóry, orientację seksualną, religijność). Dlatego kultura jest dziś obszarem tak bardzo potrzebnym w negocjacji kształtu państwa i społeczeństwa.

Ale jak właściwie przebiega proces tworzenia wspólnoty przez sztukę? Gdzie jest granica między artystą a odbiorcą i czy można ją przekroczyć wspólnym wysiłkiem? Kim jest współczesny guślarz, który pod osłoną nocy, w tajemniczym miejscu, organizuje wspólne marzenia i lęki? Jak odnaleźć język, w którym możliwa byłaby rozmowa wszystkich?

Temu wspólnototwórczemu aspektowi sztuki przyglądamy się podczas "Zgromadzeń". Działalność artystyczna tworzy przestrzeń eksperymentu, w ramach której możemy opowiedzieć, kim jesteśmy. Możemy się też spierać, ale wymiana myśli i uczuć kształtuje w nas otwartość na odmienność. Uczy budowania mostów, a nie ich palenia. I chociaż z jednej wspólnej rozmowy nie dowiemy się, jak zmienić świat na lepsze, to jednak wszelkie pozytywne zmiany w historii zaczęły się od wspólnych marzeń i wspólnych działań. Dlatego chcemy, by "Zgromadzenia" stały się miejscem naszych wspólnych marzeń i działań.

Kuratorzy: Michał Zadara, Eliza Durka

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji