Artykuły

Płock. Henryk Błażejczyk nominowany do tytułu "Mistrz Mowy Polskiej"

19 września o godzinie 18.00 w Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego odbędzie się gala finałowa programu "Mistrz Mowy Polskiej". Wśród tegorocznych nominowanych jest związany z płocką sceną aktor Henryk Błażejczyk.

Program Mistrz Mowy Polskiej zainicjował w grudniu 2000 roku Magazyn Konsumenta Solidna Firma. Twórcą koncepcji był Bogdan Chojna - autor wielu istniejących do tej pory programów, akcji społecznych i konkursów gospodarczych, np. znanego powszechnie - "Teraz Polska". Mimo tragicznej śmierci jego twórcy w lutym 2005 roku, program Mistrz Mowy Polskiej przetrwał. Co roku nominuje osoby znane nie tylko w skali ogólnopolskiej czy światowej, lecz również w mniejszych społecznościach lokalnych, które zasługują na miano Mistrzów Mowy Polskiej. Wyboru dokonuje Jury złożone z wybitnych językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka. Jego skład tworzą: prof.: Halina Zgółkowa, Marek Ziółkowski, Jan Mazur, Bolesław Faron, Adam Bednarek, Marian Kisiel oraz Jolanta Tambor. Swojego laureata wybierają także czytelnicy, internauci i widzowie w ogólnopolskim plebiscycie Vox Populi. W dotychczasowych edycjach, spośród ponad 1000 kandydatów, tytuł Mistrza Mowy Polskiej przyznano blisko 70 osobom. Oprócz tego wyróżnienia uhonorowano także: Mistrza Mownego, Mistrza Rozmowy oraz Mistrza Rozmowy o Mowie.

Specjalnym wyróżnieniem Jury jest Wawrzyn Mowy Polskiej, którym mogą się poszczycić: Irena Kwiatkowska, Danuta Michałowska, Anna Polony, Danuta Szaflarska, Władysław Bartoszewski, abp Tadeusz Gocłowski, Ryszard Kaczorowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Tazbir oraz Wiktor Zin. Od 2011 roku w plebiscycie znalazła się kolejna kategoria - Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej. To wyróżnienie przyznawane jest przez członków Akademii Mistrzów Mowy Polskiej skupiającej laureatów poprzednich edycji Programu, inicjatywom, placówkom, instytucjom życia publicznego, które pielęgnują, kultywują i promują najlepsze wzorce polszczyzny. W roku 2013 po raz pierwszy wręczono Złoty Laur Akademii Mistrzów Mowy Polskiej - laureatem został prof. Lech Ludorowski z Lublina, a w roku 2014 nagrodę odebrał prof. Kazimierz Nowosielski z Gdańska. Wśród tegorocznych nominowanych są: Przemysław Babiarz, Jadwiga Barańska, ks. Adam Boniecki, Elżbieta Dzikowska, Marian Dziędziel, Małgorzata Kownacka, Andrzej Kruszewicz, Artur Orzech, Konrad Piasecki oraz aktor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku-Henryk Błażejczyk [na zdjęciu].

Związany z płocką sceną od lat 70. Henryk Błażejczyk jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1961). Reprezentuje to pokolenie, które szczególną wagę kładzie się na kulturę języka, rzemiosło aktorskie - i etykę zawodową. Kontynuuje dobrą szkołę swoich nauczycieli - Zelwerowicza, Warneckiego, Kreczmara, Bardiniego. Jest aktorem wszechstronnym. Współtworzył Teatr Poezji z obecnymi profesorkami a wówczas aktorkami krakowskimi - Aleksandrą Górską i Anną Seniuk. W latach 70. był lektorem w TVP i spikerem Polskiego Radia. Na płockiej scenie zagrał dziesiątki ról, m.in: w "Kolacji na cztery ręce", "Bogu" W. Allena i "Jeremiaszu" K. Wojtyły. Publiczność oglądała go także w rolach fredrowskich w reżyserii A. Hanuszkiewicza i w setkach znakomitych drugoplanowych kreacji. Henryk Błażejczyk prezentuje coraz rzadszą umiejętność recytacji i gry klasycznym wierszem (np. Sędzia w "Panu Tadeuszu", Fredro), co podkreślała wielokrotnie krytyka. Jest członkiem ZASP i wieloletnim przewodniczącym koła aktorów w Teatrze Płockim. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Prezydent Miasta Płocka i Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. Bilety w cenie 10 zł (normalny), 5 zł (ulgowy) są do nabycia w kasie Teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji