Artykuły

Dlaczego morze jest słone?

Państwowy Teatr Lalek w Gdańsku wystawił ostatnio sztukę opartą całkowi­cie na tle folkloru koreańskiego pt. "Arirang". Premiera tego przedstawienia była niemałym wydarzeniem w życiu kulturalnym Gdańska, a zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę, że miasto to jako pierwsze w Polsce wystawiło sztukę, której akcja toczy się w dalekiej Korei. "Arirang" - to nazwa góry, u pod­nóża której wiodła droga uciśnionego i wyzyskanego, pozbawionego chleba i wyzutego z ojcowizny ludu koreańskie­go, szukającego na obczyźnie zarobku. Na tle tego realistycznego obrazu roz­wija się akcja baśniowa tłumaczona na swój sposób dlaczego morze jest słone.

Twórcy "Arirang" oddali w baśni tej koreański charakter. Jest to bezsprzecz­nie dużą zasługą reż. Natalii Gołębskiej oraz kierownika artystycznego - Ali Bunscha, którzy wykorzystali wszelkie możliwości, by choć po części poznać folklor koreański. Muzykę do "Arirangu" skomponował Jerzy Dobrzański, któ­ry swoją kompozycję oparł na motywach muzyki koreańskiej.

W sumie twórcom "Arirangu" udało się przedstawić widzom polskim dorobek kulturalny bohaterskiej Korei. Autorem tej baśni jest Tonchu Ru, który ukoń­czył w Warszawie studia medyczne, a który napisał kilka baśni i opowiadań ludowych, zapamiętanych przez niego z czasów dzieciństwa. Jedną taką baśnią jest ,,Arirang", którą mamy obecnie mo­żność zobaczenia w Państw. Teatrze Lalek w Gdańsku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji